Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

  1. #1

    Domyślnie Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Mam pytanie, może ktoś się z tym spotkał albo słyszał. Problem jest "trochę" nietypowy i dla mnie nie zrozumiały. Mam Sigmę 24 1.4 ART (body 5Dmk3 oraz 6D). Obiektyw działa dobrze, daje świetne fotki, AF ogólnie działa nieźle. Ale, kolejny raz sprawił mi psikusa podczas robienia zdjęcia grupowego. Po prostu robi często nie ostre zdjęcia jak stoi jakaś grupka. Nie wiem o co chodzi, nie robię sobie tu żartów. Sprawdziłem w różnych warunkach i częściej jest kiszka niż dobra fotka. Może ktoś mi pomoże i powie o co chodzi?

  2. #2
    Dopiero zaczyna Awatar Epikur
    Dołączył
    Oct 2018
    Posty
    24

    Domyślnie Odp: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Może towarzystwo było jakieś niewyraźne?

    A na serio to nieco mało danych, wstaw jakąś fotkę, to może uda się pomóc.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Dzięki za zainteresowanie. Dobre, wiedziałem że padnie takie stwierdzenie. Towarzystwo było bardzo wyraźne na obu zdjęciach.
    Na zdjęciu z moja rodzinką lewa strona wyraźniejsza i ostry wazon (nie kadrowałem zdjęcia z blokowanie ostrości), drugie zdjęcie strzelałem AF (jeden centralny krzyżowy) na osobę na środku. Kilka innych fotek było robionych wewnątrz i kilka na zewnątrz. Jak pisałem wcześniej to już kolejne zdjęcia z takim efektem (grupowym).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5239.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	169,4 KB
ID:	1505Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9235.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	139,5 KB
ID:	1506

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    To drugie (dolne) to raczej poruszone.

    Ale oczywiście można gdybać w nieskończoność, bo brak EXIFa w obu fotach. Gdyby był - to sprawa techniczna (poruszenie) byłaby do sprawdzenia.
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5

    Domyślnie Odp: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Pierwsze zdjęcie 1/250sec f1.8, drugie zdjęcie 1/125sec f2.2.
    Przy 24mm raczej bym nie poruszył. Mam canona 70-200 bez IS i strzelam ładne foty przy czasach 125-250.
    Mając takie już zajścia brałem to pod uwagę i raczej myślałem o tym aby nie poruszyć obiektywu.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Re: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Na drugim ekran ostrzejszy od ludzi, w obu przypadkach ostrość za obiektem. Raczej nie jest to kwestia tego, że zdjęcie grupowe. Może być za to oświetlenia - drugie zdjęcie jest przy sztucznym świetle, może wychodzić BF nawet jeśli w dziennym trafia w punkt.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Re: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Dziękuję. Wiem że grupa tu nie powinna mieć znaczenia. Jednak jak piszę bardzo często mam ten problem właśnie na grupowych zdjęciach. Co mogę zrobić aby było lepiej?

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Re: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Cytat Zamieszczone przez tomi10 Zobacz posta
    Dziękuję. Wiem że grupa tu nie powinna mieć znaczenia. Jednak jak piszę bardzo często mam ten problem właśnie na grupowych zdjęciach. Co mogę zrobić aby było lepiej?
    Powiem tak...
    5D III (którym focisz) ma możliwość grupowania stref oraz punktowy AF i znając ten aparat od podszewki ustawiając punktowo ramkę AFa na konkretną osobę nie ma możliwości spudłowania https://www.atrero.com/articles/cano...i-af-settings/

    No chyba, że używasz AF w trybie auto ze wszystkimi punktami i wówczas aparat sam decyduje gdzie w obrębie wszystkich czujników ustawić ostrość. Albo też sigma na śmietnik.
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9

    Domyślnie Odp: Re: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    No właśnie. Miałem ustawione środkowe punkty AF. I tak najczęściej korzystam z takiego właśnie ustawienia na środek.

  10. #10
    Dopiero zaczyna Awatar Epikur
    Dołączył
    Oct 2018
    Posty
    24

    Domyślnie Odp: Sigma 24mm 1.4 ART dziwny problem z AF

    Mam wrażenie, że na obu zdjęciach lewa strona kadru jest ostrzejsza. Na obu korpusach jest to samo? Przy innych szkłach nie ma tego problemu? Jeśli obiektyw jest na gwarancji to proponuję wysłać do Gdyni na sprawdzenie i ewentualnie kalibrację z którymś korpusem, prawie nic to nie kosztuje, a będzie święty spokój.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •