Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Skaner do slajdów w ramkach

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Propi
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Chodzież / Poznań
    Posty
    329

    Domyślnie Skaner do slajdów w ramkach

    Szukam skanera do slajdów w ramkach - ojciec ma dużą kolekcję, którą trzeba zdigitalizować możliwie niskim nakładem pracy, bez wyjmowania klisz z ramek. Myślałem o czymś w rodzaju Braun NovoScan. Możecie coś polecić lub podzielić się doświadczeniami, a najlepiej i samplami? Z góry dzięki!

    https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-e...negatywow.html

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Skaner do slajdów w ramkach

    Duża kolekcja to znaczy ile?
    Ja skanowałem swoją kolekcję - ponad 500 slajdów w ramkach i prawie 200 negatywów (po 36 lub 24 klatki)przy uzyciu
    Plustek OpticFilm 8200i SE (to jest wersja ze sprzętowym wspomaganiem usuwania zadrapań i pyłków kurzu ze zdjęć)
    Nie brałem droższej wersji "Ai" gdyż sprzętowo to to samo co powyższy, ale posiada soft z funkcją kalibracji do załączonego slajdu z wzorcem kolorów. Kalibracja w moim przypadku zbędna z racji tego, ze same slajdy były bardzo amatorskie i nie trzymały koloru.

    Obecnie do slajdów/negatywów są skanery szybkie (z matrycą jak w aparacie cyfrowym) ale chyba żaden nie ma sprzętowego usuwania zadrapań.
    Oraz skanery z przesuwanym sensorem oraz w lepszych modelach ze sprzętowym usuwaniem zadrapań, niestety bywa, że bardzo powolne.

    Zanim doszedłem do optymalnych ustawień programu SilverFast to minęło kilka dni prób i błędów
    1DX + 50L

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Skaner do slajdów w ramkach

    Cytat Zamieszczone przez Propi Zobacz posta
    Szukam skanera do slajdów w ramkach - ojciec ma dużą kolekcję, którą trzeba zdigitalizować możliwie niskim nakładem pracy, bez wyjmowania klisz z ramek. Myślałem o czymś w rodzaju Braun NovoScan. Możecie coś polecić lub podzielić się doświadczeniami, a najlepiej i samplami? Z góry dzięki!

    https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-e...negatywow.html
    Idealnie czyste nowoczesne negatywy kolorowe może tym zeskanujesz z akceptowalną jakością. Ze slajdami, filmami czarnobiałymi i starszymi negatywami kolorowymi (ORWO itp) może być problem - za duża gęstość. Jeśli będą porysowane, lub idealnie ich nie odkurzysz przed skanowaniem to potem usuwanie plamek w PS to będzie męka. Sam zeskanowałem około 200 slajdów, drugie tyle negatywów w tym z połowę czarnobiałych. Skaner bez ICE (sprzętowe usuwanie kurzu i rys) moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu, już lepiej użyć takiego urządzenia do kopiowania przez lustrzankę - połączenie pierścieni makro i uchwytu do slajdów.
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 10-12-2018 o 11:20

  4. #4
    Początki nałogu Awatar kulek855
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    Podkarpackie
    Posty
    326

    Domyślnie Odp: Skaner do slajdów w ramkach

    Podobnym skanerem ION SLIDES FOREVER przeskanowałem 980 zdjęć, dosyć szybko i sprawnie. W zestawie było kilka przystawek ułatwiających pracę.Skaner automatycznie dokonywał korekty kolorów (ze średnim skutkiem). Przeskanowałem wszystko po czym urządzenie sprzedałem.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Skaner do slajdów w ramkach

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Sam zeskanowałem około 200 slajdów, drugie tyle negatywów w tym z połowę czarnobiałych.
    Doprecyzowując to chodziło mi oczywiście o 200 rolek slajdów, nie 200 pojedynczych. Dodam, że na 5 różnych skanerach (2 nikony, minolta, umax i plustek)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •