Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Wątek: Quadralite nawigator X2 / Godox Xpro C mini recenzja

Domyślnie Quadralite nawigator X2 / Godox Xpro C mini recenzja

“Navigator X2 to najbardziej zaawansowany i najwygodniejszy w obsłudze zdalny sterownik i wyzwalacz urządzeń pracujących w systemie Navigator X.” Tak zostaje opisany na stronie Quadralite nowy sterownik z rodziny navigator. Większość funkcjonalności nie różni się od większości wyzwalaczy z TTLem i HSS dostępnych na rynku. Dokładny opis funkcji znajdziemy na stronie Quadralite oraz filmiku z Drwalem w ich firmowej koszulce:
    http://quadralite.pl/navigator-x/348...e-navigator-x2
    Dzięki czarnemu piątkowi w jednym z większych sklepów i cenie zbliżonej do chińskiego portalu postanowiłem zakupić zestaw składający się z Navigatorów X2 , Strobossów 60C oraz odbiorników Navigatro X. Jakość wykonania jest jak u typowych chińczyków plastik nie jest najwyższych lotów, ale nie mam też powodów do narzekań. Na lampach Stroboss 60C sprawia lepsze wrażenie niż na Yongnuo YN-685. Tak samo wyświetlacz jest lepszej jakości , a w trybach slave wyświetlacz zmienia kolor na pomarańczowy. Niby bajer ale użyteczny. Ale to nie recenzja lampy o, której już jest trochę informacji w sieci. Odbiornik niestety nie sprawia wrażenia solidnego. Ma dwa plusy w porównaniu do produktów Yongnuo YN622. Pierwszy to gwint statywowy w stopce a drugi to wyświetlacz dzięki któremu wiemy w jakiej grupie jest i na jakim kanale. Pożyteczne jeśli mamy 4 grupy (nie tak jak w YN622C).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stopka.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	1,29 MB
ID:	1453

Wymiary Navigator X2 można znaleźć na stronie lecz na poniższym zdjęciu można porównać wielkość z Yongnuo YN560TXII i YN622C II. Niestety nie posiadam YN622TX.

Nazwa:	wyzwalacze przód.jpg
Rozmiar:	920,9 KB
ID:	1454

Nazwa:	wyzwalacze.jpg
Rozmiar:	734,3 KB
ID:	1455

Nazwa:	wyzwalacze bok.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	654,8 KB
ID:	1456
    Jak widać na powyższych zdjęciach jedyny minus to brak szybkozłączki w stopce. Jednakże w YN622TX i pierwszych wersjach YN560TX, YN622C też ich nie ma. Nie stanowi to problemu ale miło jakby było. W tym zestawieniu także tylko YN560TXII nie ma laserowego wspomagania autofocusa. Siatka jaka pada jest identyczna jak w Yongnuo i innych chińczykach. Co najważniejsze, zgłaszane były problemy, iż pozostaje na zdjęciach. Jednakże mogę uspokoić, że nie występuje na sterowniku oraz lampach. Producent rozwiązał to już dawno wraz z wersją oprogramowania. A skoro przy oprogramowaniu jesteśmy do aktualizacji jest konieczny kabel USB-C i obecny pracował na wersji 16. A tak poniżej prezentuję się wyzwalacz wraz z odbiornikiem:

Nazwa:	navigator x2 i x.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	951,6 KB
ID:	1457
    Navigator x2 pod taką nazwą jest sprzedawany produkt Godoxa na polskim rynku ma kilka funkcji których próżno szukać u innych marek (chyba, że coś przeoczyłem). A mianowicie funkcja ALL oraz TCM. Trzecią funkcją a bardziej udogodnieniem jest możliwość wybrania bezpośredniej jednej z pięciu grup korzystając z bocznych przycisków (podobnie ma Odin Photixa)

Nazwa:	navigator grupy.jpg
Rozmiar:	1,35 MB
ID:	1458

Wybieranie grup w taki sposób uważam za jedną z najgenialniejszy rzeczy jaką zrobił Godo… Quadralite. Teraz mogę szybko zmieniać moc danej grupy bez klikania kilkukrotnie aby wybrać odpowiednią grupę tak jak jest to w wyzwalaczach Yongnuo 560tx(też 2) oraz 622TX czy też wszystkich wyzwalaczy z systemu RT.
    Drugi ficzer ułatwiający pracę to ALL. To co denerwowało mnie we wszystkich wyzwalaczach z jakimi miałem doczynienia to zmiana mocy dla wszystkich lamp. Aby to zmienić musiałem klikać klawisz grupy potem zmienić moc, potem kolejna grupa następnie moc itd dla każdej. Ile grup tyle klikania. W przypadku Navigatora x2 wystarczy kliknąć ALL i zmienić moc dla wszystkich jednocześnie i dla każdej grupy zmieni się o tą samą wartość. Funkcja ta działa dla TTL i dla manualnych ustawień.
    Kolejną nowością jest funkcja TCM według strony:
    “pozwala przenieść wyniki pomiary TTL na ustawienie manualne,”
    Jak to działa w praktyce naciskamy TCM prze około 3 sekundy i wartości TTL przeliczane są na manualne ustawienia.
    Poniżej efekty dla dwóch lamp Stroboss:

TTL

Nazwa:	60c ttl.jpg
Rozmiar:	935,1 KB
ID:	1459
    I po zastosowaniu TCM

Nazwa:	60c tcm.jpg
Rozmiar:	948,9 KB
ID:	1460

Jak widać dział całkiem przyzwoicie z lekką jaśniejszą tendencją ale tragedii jak widać nie ma. Niestety nie udało mi się przetestować w warunkach typowo kotleciarskich. Mimo to funkcja bardzo użyteczna szczególnie jak wpadamy na salę i musimy ustawić lampy w pośpiechu. Poniżej próbka z lampami YN658 na odbiornikach Navigator X:
    TTL

Nazwa:	YN ttl.jpg
Rozmiar:	946,0 KB
ID:	1461

Po konwersji TCM

Nazwa:	yn tcm.jpg
Rozmiar:	904,2 KB
ID:	1462

Jak widać do ideału funkcji brakuję ale działa przyzwoicie i łatwo/szybko da się skorygować dzięki funkcji ALL.
    Poniżej jeszcze test na 4 palniki dwa po bokach (60c) w sufit i dwa ze statywów (YN685II)skierowane tak jak w powyższych przykładach.
    TTL

Nazwa:	wszystkie ttl.jpg
Rozmiar:	783,1 KB
ID:	1463

I po konwersji TCM

Nazwa:	wszystkie tcm.jpg
Rozmiar:	818,5 KB
ID:	1464

Tendencja do ustawiania jaśniej nadal występuję. W przypadku funkcji TCM zauważyłem duża czułość lamp na scenerie, czasem zmiana kąta lampy i aparatu wpływała na wynik konwersji . Jednakże nie udało mi się funkcji wyłożyć aby przepaliła lub nie doświetliła. W przypadku takiej samej scenerii wyniki pomiarów są bardzo powtarzalne. Odnośnie TLLa także nie mam zastrzeżeń jest bardzo powtarzalny i nie udało mi się go zaskoczyć.

Z funkcji takich jak HSS mogę powiedzieć działa tak jak powinien i jak konkurencja. Wyzwalanie na drugą kurtynę także działa jednakże tylko z lampami Stroboss. Odbiornikami Navigator X nie działają z druga kurtyną i próba użycia go spowoduję, iż odbiornik się zawiesi. Trzeba resetować cały system (nadajnik, odbiornik, lampa i aparat). W tym czasie Stroboss działają ale te na wyzwalaczach nie, lub walą pełna mocą. Można to uznać za minus jeśli ktoś zapomni. Choć Yongnuo YN622CII także miało swój kaprys i 580EXII zapięta pod niego w innej grupie niż A waliła pełna mocą niezależnie czy to TTL czy Manual czy też obsługa trybu 560TX (sprawa nadal nie rozwiązana). A skoro już jesteśmy przy obsłudze odbiorniki Navigator X działały z lampami Canona 430EXII, 580EXII oraz Yongnuo YN685II bez zastrzeżeń wystarczy tylko stosować się do instrukcji (lampa w trybie ETTL a zoom na auto). Wartości zoom na lampie nie będą się pokazywać ale słychać, że palnik zmienia miejsce. Informacje o przysłonie są przekazywane do lamp. Problem tylko pojawił się przy Canonie EF50 1.8EXII gdzie poniżej przysłony 2.0 pojawiała się wartość 8. Nie miało to wpływu na zdjęcia.

Wyzwalacz został przetestowany na aparatach 5DmkIII , 6D i 50D. W przypadku dwóch pierwszych współpraca jest w pełni łącznie z menu systemowym Canona:

Nazwa:	5dmk3 navigator x2.jpg
Rozmiar:	1,24 MB
ID:	1465Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	navigator x2 góra.jpg
Rozmiar:	1,61 MB
ID:	1466

Ograniczenia pojawiły się w przypadku Canona 50D gdzie w trybie TTL mogą pracować tylko trzy pierwsze grupy (A,B,C). W instrukcji polskiej jest o tym informacją lecz błędna lub ktoś testował na aparatach z produkcji poniżej 2012. Zatem uspokajam 5 grup działa w TTLu lecz musi być aparat z obsługą większej ilości grup po 2012 roku. W przypadku większej ilości grup niż 5 już tylko manual.

Navigator X2 ma jeszcze jedną funkcję dla więcej niż jednego fotografa korzystającego z tego samego setupu lamp. Niestety nie udało mi się go przetestować ponieważ nadal czekam na drugi x2. Także nie sprawdziłem zasięgu (za małe mieszkanie i ch.. grypa aby pobawić się na zewnątrz).
    Były plusy i kilka minusów . Minusem dla niektórych będzie brak sanek na wyzwalaczu aby użyć lampy na body tylko czy mając setup z Stroboss 60C to minus skoro ma wbudowany nadajnik Navigator X?

W czasie testów a bardziej zabawy systemem, lampy błyskały równo nie było momentu aby któraś nie wypaliła lub walnęła pełną mocą. Jedynym wyjątkiem były YN685II ale one potrafiły to zrobić nawet na swoim systemie.

Obecnie zestaw czeka jeszcze na tzw chrzest bojowy, ale biorąc pod uwagę powyższe uważam jest to system zrobiony z głową/przemyślany i daje o wiele łatwiejsza obsługę niż inne dostępne na rynku. Wiem, że istnieje system Canon RT jest niezawodny itp. lecz ma gorszą funkcjonalność (brak bezpośredniego wyboru grupy i ALL). Dwa nie obsłuży także lamp studyjnych. Co do jakości po tym jak 5dmkIII zgubił mi śrubkę nad bagnetem , już nie wierze w legendarną jakość. I jakoś mniej boli jak statyw runie ze Strobssem niż 600EXII RT. Choć można użyć systemu Yongnuo RT ale nadal tak jak powyżej i dość często słyszę, że zawodzi. Co do systemu Yongnuo w przypadku YN622TX obsługuję tylko trzy grupy zatem jeśli będzie czwarta lampa to będzie pracowała wspólnie z inną w tej samej grupie. W przypadku jeśli za nadajnik robi YN622C lub wersja druga to obsługa jest koszmarna przez menu aparatu i w TTLu zostaje nam tylko A:B lub A:B+C. YN622C wersja druga pracuję jako odbiornik TX560 ale nie mamy wtedy HSS i TTLu. Jest wygodniej ale nadal trzeba skakać przyciskiem grup no i nie ma wspomagacza AF chyba ze zrobimy piramidę z YN622C.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem. Dzięki za wytrwałość w czytaniu moich wypocin i z góry przepraszam za styl czy błędy (Prusa ze mnie nie będzie)
    Ostatnio edytowane przez flisia4 ; 05-12-2018 o 20:53
    Puszki i słoiki z zaklinaczem piorunów.

Uprawnienia umieszczania postów