Strona 7 z 28 PierwszyPierwszy ... 5678917 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 278

Wątek: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

  1. #61
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć na jedno bardzo proste pytanie: czy jestem takim pro w fotografii sportowej, że biorę za to pieniądze i jestem się w stanie z tego utrzymać
    Ale dlaczego wychodzisz z założenia, że drogi sprzęt jest tylko dla profesjonalistów ? Jak ktoś chce wydać sporo kasy na sprzęt, który po jakimś czasie wrzuci do szafy, bo znajdzie sobie inne hobby to jego sprawa. Nie ma sensu tego rozpatrywać w kategoriach finansowych, bo to co dla jednego jest niewyobrażalnie dużą kasą dla innego jest niezauważalnym wydatkiem.
    Poza tym takiemu amatorowi nawet bardziej przyda się szybkostrzelne body niż profesjonaliście, bo stosując metodę "spray and pray" uda mu się zrobić kilka fajnych fotek i będzie zadowolony.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  2. #62
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Nie o to mi chodzi. Myślę, że w tych wszystkich rozmowach sprzętowych niepotrzebnie narzuca się pewne stereotypy. Typu jeśli nie masz 10fps, czy najwyższej implementacji af-servo to nie możesz fotografować sportów z sukcesami/przyjemnością/satysfakcją. To jest szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy nie mają często budżetu. Dodatkowo myślę, że wpływa to na błędną ocenę różnych fajnych sprzętów. Typu R, czy 6d. Ludzie najczęściej kupują aparat do zastosowań uniwersalnych. Zupełnie nie mam nic do tego jak ktoś wydaje Swoje pieniądze. Nawet jeśli jest słabym fotografem a chce Hassela x1D.
    Miłego dnia
    moja www

  3. #63
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    No okej - mind fuck i rozczarowanie - nie ma albo nie umiem ustawić prawdziwego "release priority" w Servo AF. Chcę żeby aparat, choć niewiadomo co, zrobił zdjęcie jak wcisnę spust do końca, bez kwestionowania decyzji.

    W Nikonie D800 jeśli ustawię priorytet dla wyzwolenia migawki, to aparat zawsze robi zdjęcie jak wcisnę spust, niezależnie jak bardzo nie ma ostrości. EOS Rka często mi nie wyzwala migawki nawet jak pojawiają się niebieskie punkty. WFT?! Patrzyłem do instrukcji, ale niczego nie widzę... :-(

  4. #64
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Z drugiej strony, konfigurując EOSa według metody opisanej na https://brankomitic.com/best-canon-f...ents-auto-iso/ , dodając skonfigurowane zakresy ISO i czasów, oraz zdalne sterowanie ETTL poszczególnymi grupami lamp dostaję absolutny uber set-up na potrzeby imprez tańczonych w zmiennych ale ciemnych warunkach:

    - sam wybieram przysłonę, która da mi odpowiednią głębię i wpuści wystarczająco dużo światła
    - ilość światła zastanego określam korektą ekspozycji, która aparat przerabia na czas i ISO
    - aparat wybiera czas z zakresu, który określiłem, taki co zatrzyma ruch, ale wpuści wystarczająco dużo zastanego
    - aparat wybiera czułość poniżej wartości, którą uważam za graniczną
    - wszystkie flashe uzupełniają ekspozycję
    - korekta każdej grupy daje mi wybór proporcji

    To zapowiada się mega!

  5. #65

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Sprawdź na 4 karcie różowej zakładki AF na samym dole, ustaw priorytet na lewo na Released priority

  6. #66
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    Sprawdź na 4 karcie różowej zakładki AF na samym dole, ustaw priorytet na lewo na Released priority
    Wiem, widziałem, mam to przestawione na release, ale to dotyczy One Shot/Single AF a nie Servo/Continuous AF. W Nikonie jest osobno dla Single i Cont i działa, w Fuji też jest osobno i nie działa ¯\_(ツ)_/¯

  7. #67
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Wczoraj był pierwszy prawdziwy test bojowy dla mojego Canona R, czyli zdjęcia na imprezie tanecznej (bachata sensual). To najbardziej wymagająca technicznie dziedzina fotografii którą się zajmuję, bo jest dużo ruchu a mało światła i mało czasu na uchwycenie idealnego momentu.

    Wykorzystany sprzęt
    - EOS R
    - Canon 24-70/28 MK 1
    - Sigma Art 35/1.4
    - Sigma Art 85/1.4
    - Quadralite Stroboss 60
    - Rozpraszacz “ring flash”

    Ogólnie

    - przyjemność z robienia zdjęć duuużo większa niż w lustrzance, głównie z powodu jasnego wizjera, w którym widać co się fotografuje
    - podczas kadrowania, w wizjerze (na wyłączonej exposure simulation) obraz był cuuuuudowny, piękny, kinowy. Na zdjęciach z flashem to już nie wyglądało tak samo pięknie, a bez flesha też nie udało mi się tego odwzorować.

    Autofocus

    - ostrzenie w ciemności (dane poniżej) nawet daje radę, choć czasem aparat mówił pass
    - właściwie polegałem na face detection - wszystkie inne metody wyboru punktu są zbyt wolne, a chcę odejść od ustawionego wcześniej pojedyńczego punktu, jak robiłem na lustrzance
    - wykrywanie twarzy i jasność wizjera powodują, że dla mnie ostrzenie było mniej frustrujące niż w Nikonie D800 z doświetlanie AF z SB-900, w którym nie widać na co się ostrzy
    - nie zauważyłem minusów robienia na Servo AF/Continuous zamiast One Shot AF/Single, a może nawet aparat ostrzy szybciej. Większość zdjęć zrobiłem na continuous
    - trudno mi ocenić, czy potrzebuję f1.4 do ostrzenia na tych imprezach, bo nie zauważyłem różnic pomiędzy Sigmami 1.4 a Canonem 2.8, ale to może dlatego, że Sigma 35 wkurzała (poniżej)
    - do sprawdzenia jest ustawianie trackingu z LCD a nie wizjera, bo wtedy wystarczy dotknąć miejsce docelowe a nie trzeba przesuwać, co może bardzo przyśpieszyć całą operację

    Sigma Art

    - Sigma 35 Art którą wypożyczyłem w jakiś sposób była niekompatybilna - dziwne rzeczy się działy z ekspozycją, aparat często niedoświetlał. Może kwestia zaktualizowania softu - nie wiem, szkło z wypożyczalni. Nie było takiej niekompatybilności w Sigmie 85
    - Sigma 85 Art to moim zdaniem absurdalne szkło, ale sprawowała się świetnie - idealna ekspozycja, rysuje pięknie, ostrzy szybko, szybciej niż 35 Art
    - obie Sigmy ostrzą idealnie dokładnie, zarówno w praktyce na imprezie, jak i syntetycznych testach na karcie testowej

    Flash

    - metoda która podlinkowałem powyżej się nie sprawdziła, bo aparat ustawiał za niską czułość i za mało wpadało zastanego, więc wróciłem na manual + błyskowe ETTL. Na pewno jeszcze będę eksperymentował
    - przedbłysk TTL wprowadza oczywiście opóźnienie (jak w każdym innym aparacie), ale teraz więcej widzę w wizjerze i bardziej boli świadomość i muszę poćwiczyć wciskanie spustu przed tym idealnym momentem

    Wysokie ISO

    - jeśli tylko treść zdjęcia jest dobra, to naprawdę nie ma górnego limitu dla ISO - ja dobiłem do 32000
    - u mnie 12800 chyba stanie się nowym ustawieniem domyślnym


    Światła było więcej niż zwykle w tym miejscu, uśrednione wartości z EXIFów:
    - LightValue średnia 2,1 EV, odchylenie std 1,1
    - MeasuredEV średnia 3,5 EV, odchylenie std 1,5
    - MeasuredEV średnia 2,6 EV, odchylenie std 1,9

  8. #68
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Pisząc, że aparat spasował masz na myśli to, że w ogóle nie chciał wyostrzyć, czy po prostu nie trafił? Zastanawiam się, czy w takich warunkach jeden punkt+one-shot nie jest bardziej skuteczne niż face detection?
    Co do lampy to jeśli fotografujesz w jednym pomieszczeniu to warunki są zazwyczaj stałe i całkowity manual sprawdza się lepiej - praktycznie stała, dobra ekspozycja i brak przedbłysku. Polecam spróbować nie korzystać z automatów, za które w sumie płacimy więcej
    Miłego dnia
    moja www

  9. #69
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 428

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    okaż zdjęcia z imprezy i ewentualne podaj parametry na jakich pracowąłeś. Bo jak piszesz o 32K ISO to się zastanawiam gdzie ty byłeś.

  10. #70
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2017
    Posty
    75

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Odnośnie metody używania lampy z Safety Shift i ETTL napisz czy wprowadziłeś negatywną kompensację ekspozycji jak sugeruje poradnik oraz jak miałeś ustawiony pomiar światła.
    Sam stoję przed wyborem zakupu kolejnej puszki i nie wiem czy brać kolejnego 5D4 czy może jednak dać szansę Rce.

Strona 7 z 28 PierwszyPierwszy ... 5678917 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •