Strona 3 z 28 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 278

Wątek: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

  1. #21
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Jeśli masz możliwość to wybierz jakiś ostry obiektyw na 1.4. Wtedy af ma łatwiej. Te twoje ciemności to jednak bardzo trudne warunki nawet dla dobrego dslr. Nawet w reportażu ślubnym bardzo rzadko mam taką ekspozycję.
    Tak, warunki nie są łatwe. Robię zdjęcia taneczne, oświetlenie jest na tle a nie na parkiecie. Wiem, że AF -6EV jest przy f1.2 więc będę focić 35 1.4, żeby dać światło dla AFu. Ostrzenie przy otwartej przesłonie to też był argument za EOSem R.

    Nikon D800 ostrzy dzięki doświetlaniu z lampy SB-900 , ale oczywiście tylko w AF-Single i słabo na zewnętrznych polach i w wizjerze nic nie widać, więc jeśli EOS by sobie radził przy f1.4 w AF Continuous to byłaby rewelacja.

  2. #22
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2014
    Posty
    58

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    Kandydowali Fuji X-T3, Canon EOS R i Sony A7III. Nikona nie brałem pod uwagę.

    Wygrał Canon ze względu na ostrzenie po ciemku i dużą dostępność relatywnie tanich a świetnych obiektywów (np. 24-70 2.8L za 2400zł...).

    Fuji jest wspaniałe, i gdybym używał tylko stałek to bym wziął Fuji, ale cena i ekwiwalenty zoomów 2.8 psują wszystko. Sony to przeznakomity korpus, ale jak zacząłem się zastanawiać co bym do niego mógł podpiąć jako obiektyw, to mi wyszło, że większość szkieł to będą Canony...
    Jeśli chodzi o dobór szkieł to faktycznie, jest to mocny argument za canonem, sam mam zamiar przesiąść się z 60D na bezlustro i najbardziej interesuje mnie właśnie Fuji. R trochę za droga jak na sam korpus, kwestia ilości obiektywów raczej odpada, gdyż planuje korzystać, przynajmniej na wstępie ze standardowego tele i portretowki.

  3. #23
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez MichalPrz Zobacz posta
    Jeśli chodzi o dobór szkieł to faktycznie, jest to mocny argument za canonem, sam mam zamiar przesiąść się z 60D na bezlustro i najbardziej interesuje mnie właśnie Fuji. R trochę za droga jak na sam korpus, kwestia ilości obiektywów raczej odpada, gdyż planuje korzystać, przynajmniej na wstępie ze standardowego tele i portretowki.
    Z okazji Black Friday było 1k taniej, co ułatwiło przełknięcie ceny. I sumowałem cenę z obiektywami, co też pomaga Canonowi.

    A X-T3 z Fujicronami jest ?

  4. #24
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2014
    Posty
    58

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Ok
    Jeszcze będę się zastanawiać, może na jakiś okazjonalny cashback trafię lub małą obniżkę i tez wybiorę R ale Fuji jak na razie w planach miejsce nr 1

  5. #25
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Wreszcie miałem okazję robić zdjęcia naprawdę a nie testowo - domowa impreza rodzinna, urodziny 2 letniej bratanicy:

    - obrazek zapowiada się naprawdę fajnie - jest pewien kontrast i koloryt, nawet na wysokich czułościach. W tych samych sytuacjach surowy obraz z D800 byłby bleee (ale może to autosugestia bo nie robiłem wtedy zdjęć Nikonem dla porównania)
    - zaczynam rozumieć psioczenie na Lightroom - jest chyba większa różnica w Canonie niż w Nikonie
    - autofocus nie jest magiczny i czasem jednak trzeba pokazać gdzie ma ostrzyć
    - nadal mi brakuje bardziej wybieralnego rozmiaru punktu AF a la Fuji
    - ogólnie czułem, że muszę trochę z ustawieniami AFu się siłować bardziej niż bym chciał
    - autofocus raczej szybki i celny - ogólna ostrość zdjęć na plus
    - autofocus potrafi wykryć twarze z dużej odległości ale raczej wtedy gdy są na wprost
    - robiłem ponad iso 12800 i oczywiście jest ziarniście ale po usunięciu szumu kolorowego dość ostro i ładnie.
    - w komplecie z 24-70/2.8 nie leży on jakoś super w dłoni. To po prostu ciężki zestaw
    - touch & drag AF nadal nie leży mi tak idealnie (w Panasonicu GX7 chyba działał lepiej) ale nie wyobrażam sobie, żeby joystickiem było lepiej
    - przyciski AF On, Lock, AF point są w spoko miejscach ale jeszcze palce muszą je zapamiętać a mózg konfigurację
    - skompresowane RAWy mają naprawdę niewielki rozmiar, byłem zaskoczony (w Nikonie też robiłem na kompresowanych)

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Dzięki za relację. Mam kilka pytań

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - autofocus nie jest magiczny i czasem jednak trzeba pokazać gdzie ma ostrzyć
    Chodzi Ci o to, że lepsza skuteczność jest przy manualnym wskazaniu punktu AF, że śledzenie twarzy, czy servo mają średnią skuteczność?

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - nadal mi brakuje bardziej wybieralnego rozmiaru punktu AF a la Fuji
    Jak bardzo to wpływa na skuteczność AF? Innymi słowy, czy przez to sporo zdjęć ma ostrość nie tam gdzie chciałeś?

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - ogólnie czułem, że muszę trochę z ustawieniami AFu się siłować bardziej niż bym chciał
    A pojedynczy punkt w one-shot?

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - autofocus raczej szybki i celny - ogólna ostrość zdjęć na plus
    Jak to wygląda względem Twojego nikona?

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - autofocus potrafi wykryć twarze z dużej odległości ale raczej wtedy gdy są na wprost
    Identycznie mam 6d2. To jednak jeszcze nie jest dopracowane finalnie. Do filmu bajka, ale w fotografii jednak widać nawet małe nietrafienia.

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    - touch & drag AF nadal nie leży mi tak idealnie (w Panasonicu GX7 chyba działał lepiej) ale nie wyobrażam sobie, żeby joystickiem było lepiej
    Idzie tego używać? Są sytuację, że wybierasz na ekranie punkt AF a to jednak nie reaguje, bo źle (pod nieodpowiednim kątem) przyłożyłeś palec? Da się szybko powrócić do centralnego punktu np. przez podwójne kliknięcie w ekran albo wciśnięcie jakiegoś guzika? (w6d2 to jest "kosz", ale trochę za długo to trwa.)
    Miłego dnia
    moja www

  7. #27
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Chodzi Ci o to, że lepsza skuteczność jest przy manualnym wskazaniu punktu AF, że śledzenie twarzy, czy servo mają średnią skuteczność?
    Ja bym chciał, żeby autofocus automagicznie wiedział gdzie ma ostrzyć, z mniejszym moim udziałem. Tutaj konkretnie chodzi o a) nie-100% skuteczność wykrywania twarzy i b) ostrzenie na najbliższy obiekt nawet jeśli to bez sensu. W przyszłości aparaty będą bardziej inteligentne i będą to ogarniać, teraz jeszcze tak nie jest.


    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Jak bardzo to wpływa na skuteczność AF? Innymi słowy, czy przez to sporo zdjęć ma ostrość nie tam gdzie chciałeś?
    To chyba nie jest kwestia obiektywnej skuteczności, tylko user experience (dla którego częściowo kupiłem Canona). Nie czuję się jeszcze komfortowo z dostępnymi polami/trybami. Nie sądzę, żeby to się przekładało na nieostre zdjęcia.


    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    A pojedynczy punkt w one-shot?
    Pojedynczy punkt w one shot działa super, tylko co z tego, skoro to dopiero byłoby "siłowanie się", bo wymaga ode mnie największej precyzji i zaangażowania. Właśnie oto chodzi, żeby aparat przejął ode mnie jak najwięcej mechanicznej pracy, żebym ja się mógł skupić na obrazie a nie na technikaliach.


    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Jak to wygląda względem Twojego nikona?
    W Nikonie miałem pełno lekko nieostrych zdjęć – takich że nawet na zmniejszeniu było widać, że coś jest nie-halo. Chyba połączenie niedokładności autofocusa i okrutnie niefinezyjnej migawki. Tutaj zapowiada się o niebo lepiej i ostrość raczej jest większa, ale to częściowo może być też kwestia obiektywu.


    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Identycznie mam 6d2. To jednak jeszcze nie jest dopracowane finalnie. Do filmu bajka, ale w fotografii jednak widać nawet małe nietrafienia.
    Nie wiem jak z małymi nietrafieniami, bo F2.8 i duże ziarno trochę maskują temat – mi raczej chodzi o to, że twarze nie są wykrywane zawsze kiedy bym chciał. Znów - kiedyś wjedzie taka sztuczna inteligencja, że ten problem przestanie istnieć, ale jeszcze nie teraz (ale może u innych producentów już tak...).

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Idzie tego używać? Są sytuację, że wybierasz na ekranie punkt AF a to jednak nie reaguje, bo źle (pod nieodpowiednim kątem) przyłożyłeś palec? Da się szybko powrócić do centralnego punktu np. przez podwójne kliknięcie w ekran albo wciśnięcie jakiegoś guzika? (w6d2 to jest "kosz", ale trochę za długo to trwa.)
    Tak, idzie tego używać, co nie znaczy że jest idealnie. A mając do dyspozycji tylko joystick albo tylko ekranik na pewno wybrałbym ekranik. Problem mam tylko z touch & drag, kiedy przeciągam palcem punkt AFu, wtedy coś nie gra.

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Dzięki Mimo wszystko coraz bardziej podoba mi się to body. Nie mogę jednak nigdzie wypożyczyć żeby sprawdzić samemu w WaWie znalazłem sklep, który wypożycza, ale jeśli mają mi to wysłać to min. na 3 dni za ok. 700zł
    Miłego dnia
    moja www

  9. #29
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2018
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Dzięki Mimo wszystko coraz bardziej podoba mi się to body. Nie mogę jednak nigdzie wypożyczyć żeby sprawdzić samemu w WaWie znalazłem sklep, który wypożycza, ale jeśli mają mi to wysłać to min. na 3 dni za ok. 700zł
    Jest okej, ale nie jest to wynalazek na skale zmywarki lub krojonego chleba.

    Tak jak pisałem wcześniej, dla mnie znaczenie miała możliwość podpięcia zooma FF 24-70/2.8 i łatwe wykorzystanie różnych ogniskowych. Gdybym chciał tylko stałkę 35mm eq., to XT-3 pewnie byłoby lepsze, a nawet bardzo, ze względu na ciężar i wielkość i pomijalną różnicę w jakości.

  10. #30
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: EOS R - pierwsze wrażenia i ask me anything

    Cytat Zamieszczone przez dexone Zobacz posta
    Tak jak pisałem wcześniej, dla mnie znaczenie miała możliwość podpięcia zooma FF 24-70/2.8 i łatwe wykorzystanie różnych ogniskowych. Gdybym chciał tylko stałkę 35mm eq., to XT-3 pewnie byłoby lepsze, a nawet bardzo, ze względu na ciężar i wielkość i pomijalną różnicę w jakości.
    W sumie to jakby nie moje przywiązanie do szklarni C to xt-3 już by u mnie był na biurku. Dla mnie to taki wszystkomający sprzęt kompletny. Nic więcej nie potrzebuję. Nawet FF mi do niczego nie potrzebny.

    @jinks - zapytaj kolegi @sven z forum może gdzieś w Twojej okolicy będzie jakiś pokaz tego sprzętu. Nie ma nic lepszego niż możliwość sprawdzenia samemu....
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 04-12-2018 o 18:59
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 3 z 28 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •