Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Lightroom 5.6 - problem...

  1. #1

    Domyślnie Lightroom 5.6 - problem...

    Od zawsze korzystałem z photoshopa CC 2014 i przyzwyczaiłem się do tamtego interfejsu i skrótów klawiszowych. Jednak że w lightroomie obróbka i zarządzanie zdjęciami jest łatwiejsze postanowiłem się na niego przerzucić (5.6) i trochę się zawiodłem. Aplikacja działa wolniej od PSa, przybliżanie oddalanie zdjęć to czarna magia. Pytanie czy może lepiej przerzucić się na CC czy to wszystko podobne wersje? Właściwie to nie wiem po co go używać jak panel po prawej stronie jest jak w camera raw a do tego wolniej działa. Plus to lepsza organizacja zdjęciami. Do tego byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumaczył kwestię kolorów. Jak chce otworzyć obrobione zdjęcie w LR w photoshopie po to żeby nałożyć na siebie 2 zdjęcia poprzez "open in photoshop", w folderze załącza mi się plik tiff o rozmiarze 100MB. Dodatkowo jak pozmieniam co chcę i zapisze go w profilu sRGB a nie PhotoRGB to kolory wyglądają jak wyprane w pralce, a jak zapisuje sRGB w LR nie ma takiego problemu...
    Tyle pytań tak mało odpowiedzi, jak zły dział czy zły forum prosze mnie przekierować...

    PS a wy jak zarządzacie zdjęciami? W LR ogólna obróbka tylko suwakami a w PS coś mocniejszego?

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Poznań
    Posty
    341

    Domyślnie Odp: Lightroom 5.6 - problem...

    Nie mam zielonego pojęcia jak działa CC, ale RAW-y w LR 5.6 wołają mi się tak szybko, jak w Camera RAW w PS. Jak pracujesz na skalibrowanym monitorze, to musisz w LR ustawić sobie odpowiednią przestrzeń kolorystyczną w opcjach eksportu do PS (masz to w Preferences/External Editing). Jak już obrobisz plik w PS-ie, a ustawiłeś sobie eksport np. w ProPhoto RGB, to najlepiej skonwertować fotkę do sRGB, samo przypisanie profilu sRGB to za mało.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Lightroom 5.6 - problem...

    CC - to masz na myśli: Lightroom CC czy Lightroom Classic CC ? To dwa różne programy. LR CC - to ewolucja z LR mobile, jest fajny na iPhonie czy na iPadzie, ale na komputerze, to nie miałbym ochoty się na niego przerzucać - kompletnie uproszczona obsługa, inne skróty, brak zarządzania kolekcjami itd. Na szczęście LR Classic CC jest zsynchronizowany z LR CC przez chmurę, więc jeśli coś obrabiasz "w drodze" na CC, to potem na Classicu (w domu) możesz synchronizować i dalej obrabiać...
    A czy warto wchodzić w system subskrypcji CC? Mnie to bardzo odpowiada, już bym nie wrócił do pudełkowych jednorazówek Po prostu spróbuj CC na miesiąc - drożej, lub na rok - optymalnie. W pakiecie podstawowym CC "dla fotografów" masz zarówno LR, jak i Photoschopa.
    Ostatnio edytowane przez marlo ; 03-11-2018 o 08:37

  4. #4
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Lightroom 5.6 - problem...

    Młocio - a nie myślałeś o Capture One? Szybko działa, dużo użytecznych opcji - jak dla mnie zdecydowanie lepszy niż LR czy CR.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Lightroom 5.6 - problem...

    radiki - racja, https://www.optyczne.pl/50.4-poradni...a%C5%82_3.html tutaj jest ładnie opisana różnica między konwertuj do profilu a przydziel profil - mój błąd. Jeszcze sprawa która mi nie daje spokoju - jak robię coś w LR a potem daje edit in photoshop to tworzy mi sie plik TIFF 16bitowy, czytałem że on jest uniwersalny do otwierania w różnych programach. Ale czy nie mógłbym obrabiać pliku CR2 z LR w photoshopie zamiast tworzyc nowy plik tiff (nawet do 300MB) ktory niepotrzebnie zajmuje miejsce? Nastepnie w PSie daję 'zapisz' i znowu wracam do LR a ten tiff pozostaje do usuniecia.

    marlo- Mam na myśli classic czyli pełnoprawną wersję, i tak pracuje tylko na komputerze a wiec powiazanie z telefonem jest mi niepotrzebne. Wkurza mnie najbardziej ze nie moge sobie przybliżyć zdjęcia lupą (Z) jak w PSie, tylko trzeba kombinować z ctrl+scroll albo przyciski w sekcji nawigator...

    Macios - swego czasu używalem capture one, ale szybko się przesiadłem na photoshopa i chciałbym już pozostać w środowisku adobe, lepsza korelacja między plikami i wszystko pod ręką

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •