Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49

Wątek: nowy komputer jaki win jaki procesor

  1. #1
    Bywalec Awatar fancik
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    214

    Domyślnie nowy komputer jaki win jaki procesor

    witam
    Mam zamiar kupić (złożyć) nowy komputer ( obróbka amatorska fotografii w Rawach , Lightroom ) ....i tu mam problem.
    Wybrać komputer z procesorem starszej generacji czy najnowszej .
    Mój obecny sprzęt ma 8 lat: Xeon E5440 2833MHz i 4096 MB pamięci i płyta Asus P5G41 C-M LX raczej kończy żywot, o reszcie nie wspomnę.
    Z tego co usłyszałem to najnowszy komputer musi mieć tylko Win10 , a nie bardzo mi to pasuje , ale jak nie będzie wyjścia to trudno.
    Ceny ostatnio poszły w górę i bardzo się zróżnicowały ...głównie procesory .
    Czytam i analizuje rynek i jestem w kropce....
    Poradźcie Czy zostać przy win 7 co wiąże się głównie z procesorem z przed kilku lat czy iść na całość i wybrać 8 generację pod win10.
    Budżet mam skromny ( ok 3 tys. zł) , więc najwyższa półka procesorów odpada, ale takie i5 8400 lub 8600 jest w zasięgu ....tylko czy warto .....bo głównie chwalone są przy grach.
    Ze starszych procesorów zastanawiałem się nad i7 3770 .... i win7 . tylko nie wiem czy starczy.
    Może jestem w błędzie ...to mnie oświećcie ....bo w sklepach ze sprzętem to każdy jest dobry byle bym kupił......

    Sorry trochę namotałem....Pytanie główne to czy kupić komputer ze starszym ( ale jakim ) procesorem pod win7 czy najnowszy procesor pod win 10 , a może coś po środku .
    Oczywiście wszystko to pod obróbkę zdjęć w Lightroom , zaznaczam amatorską .
    Może macie jakieś własne doświadczenia i możecie zaproponować konkretny procesor który da radę na 2 -4 lata ... bo resztę to już się dobierze.
    pozdrawiam Wojtek
    Ostatnio edytowane przez fancik ; 21-10-2018 o 00:22
    Myśl i oceniaj sprawiedliwie....
    Canon 50 D/ 15-85/3.5-5.6......50/1.8 STM...Tamron 70-300VC USD i trochę różnych dodatków,które czasem się przydają.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 459

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Obecnie w procesorach lepsze jest AMD z serią Ryzen (więcej core, bardziej energooszczędne) oczywiście o ile soft jest dobrze napisany wielowątkowo. Win 7 czy 10 nie ma tu aż takiego dużego znaczenia. Adobe nie słynie z super optymalizacji i wielowątkowości ale będą to ulepszali a komputera nie kupujesz na rok najczęściej. Ja bym mimo.wszystko szedł już teraz w AMD - dodatkowo ich podstawka "żyje" dlużej a Intel zmienia ja czesto. Intel ma ciągle nieco lepszy wskaźnik, gdy aplikacja słabo używa wielowątkowości.

  3. #3
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Witaj,
    3 lata wstecz (sierpień 2015) zmieniałem swój, wiekowy już, komputer. Zdjęcia to głównie Raw-y około 12-15 Mb, chociaż robię także z raw-y około 25Mb i pliki dng około 55Mb. Oprogramowanie to PS6, LR4 i DPP. Budżet wówczas to około 2,5-3,0 tys. Zależało mi wówczas na SSD, min 8Mb ram oraz średnim procku z grafiką. Ułożyłem coś takiego za ok 2,4 tys + Win8.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skan_20181021.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	1363

    Po 3 latach zestaw nadal śmiga, na raz otwieram w PS około 100 ww. plików i ładnie pracuje, nie spowalnia, nie zacina. System pokazuje wykorzystanie procesora na poziomie: około 5%, a maksymalne do około 45-50% - w momencie otwierania ww. ilości plików, oraz pamięci ram max do około 45-55% - wówczas często w tle brzdąka sobie muzyczka i bywa, że coś tam jeszcze mam otwarte. Nie znam się na informatyce, ale to chyba znaczy, że jakieś zapasy mocy są? Może przydało by się więcej o 8 MB ram...
    Więc sądzę, że kupując nowszy procek (i5 8400/8600) powinien on pociągnąć Twój wóz.
    Zwróć tylko uwagę, czy Windows (8-ka) będzie miał sterowniki do grafiki w procesorze. W styczniu 2018 kupiłem procek z grafiką do innego komputera z Win8 (wówczas nowy na rynku i3 8100 QuadCore 6MB, 3,6Ghz), której to grafiki nie obsługiwał Win8. Potrzebna była albo karta grafiki albo aktualizacja do Win10 - wybrałem drugą wersję.
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  4. #4
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Cytat Zamieszczone przez fancik Zobacz posta
    Ze starszych procesorów zastanawiałem się nad i7 3770 .... i win7 . tylko nie wiem czy starczy.
    Nie wiem czy jest sens obecnie, ten procesor ma wydajność na poziomie i3 obecnej generacji (i3-8350K).
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  5. #5
    Bywalec Awatar fancik
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    214

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Właśnie tu mam problem jaki ewentualnie szybki procesor aby zostać przy win 7 bo najnowsze to już win 10.... Co też biorę pod uwagę choć z lekką niechęcią..... A może nie warto się bać i iść w najnowsze???

    Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
    Myśl i oceniaj sprawiedliwie....
    Canon 50 D/ 15-85/3.5-5.6......50/1.8 STM...Tamron 70-300VC USD i trochę różnych dodatków,które czasem się przydają.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    I5 3 gen spokojnie działa z Win10.

  7. #7
    Bywalec Awatar fancik
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    214

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    witam
    Chyba jeszcze raz napiszę o co mi chodzi ...
    Wiem że np taki Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6MB śmiga pod win 7 i kosztuje ok.1 tys. zł
    A np. Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB to już wymusza przejście na win 10 , a cena trochę większa ,ale do ogarnięcia.
    Więc ceny pomijam bo porównywalne .
    Ogólnie te wszystkie procesory 8 generacji chwalone są jeśli chodzi o gry , a nie mogę znaleźć wpisu użytkownika pracującego w Lightroomie na takim sprzęcie...
    Pytanie wybrać starszą generację pod win 7 czy nowszą pod win 10 jeśli finansowo jest podobnie.
    AMD nie wchodzi w rachubę , jakoś uparłem się na intela mimo dziwnych zawirowań ....

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Nie wiem czy jest sens obecnie, ten procesor ma wydajność na poziomie i3 obecnej generacji (i3-8350K).
    No właśnie tego się obawiam że zamiast do przodu to się cofnę...Gdyby te najnowsze śmigały pod win7 nie miałbym problemu.
    Podobno Chińczycy bardzo nalegają aby win 7 nadal utrzymać , ale to nic pewnego.
    Myśl i oceniaj sprawiedliwie....
    Canon 50 D/ 15-85/3.5-5.6......50/1.8 STM...Tamron 70-300VC USD i trochę różnych dodatków,które czasem się przydają.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Od pieciu lat mam i7 3770K podkrecony do 4,4GHz i nie mam najmniejszej potrzeby aby go zmieniac a lekko u mnie nie ma (obrobka wideo, wymagajace gry).
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 22-10-2018 o 03:08

  9. #9
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Cytat Zamieszczone przez fancik Zobacz posta
    Wiem że np taki Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6MB śmiga pod win 7 i kosztuje ok.1 tys. zł
    A np. Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB to już wymusza przejście na win 10
    Wydaje mi się, że nadinterpretujesz informacje przeczytane w sieci. Na intelach 8 generacji można zainstalować Windows 7.

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Od pieciu lat mam i7 3770K podkrecony do 4,4GHz i nie mam najmniejszej potrzeby aby go zmieniac a lekko u mnie nie ma (obrobka wideo, wymagajace gry).
    Ja mam i7 czwartej generacji (i7-4770) bez K i również nie odczuwam potrzeby zmiany. Ale czy składając komputer dzisiaj, nie pięć lat temu, wybrałbyś ten procesor i martwy już socket? Śmiem wątpić...
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  10. #10
    Bywalec Awatar fancik
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    214

    Domyślnie Odp: nowy komputer jaki win jaki procesor

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta



    Ja mam i7 czwartej generacji (i7-4770) bez K i również nie odczuwam potrzeby zmiany. Ale czy składając komputer dzisiaj, nie pięć lat temu, wybrałbyś ten procesor i martwy już socket? Śmiem wątpić...


    Nie chcę zrobić błędu i szybko żałować. Jeszcze dwa lata temu jakoś sprzęt dawał radę , ale teraz już za dużo różnych problemów i za wolno ....czas do przodu.
    Jeśli zdecyduję się na win 10 i 8 generację procesorów to znowu wybór jest duży , a większość reklamowana do gier .
    Poza tym jeśli patrzeć cenowo to wszystkie procesory podrożały , bo jeśli w podobnej cenie można kupić 6/7 /8 generację ( tylko średnia półka bez tych najdroższych) to chyba trzeba wybrać najnowszą technologię.
    Z tego co doczytałem to ważna jest jak największa częstotliwość procesora, a tu są ze stałą i zmienną .
    Nie jestem znawcą tematu i już się gubię...
    Może ktoś mi jednak doradzi .....nie można znać się na wszystkim.
    pozdrawiam Wojtek

    --- Kolejny post ---

    [QUOTE=Merde;1378904]Wydaje mi się, że nadinterpretujesz informacje przeczytane w sieci. Na intelach 8 generacji można zainstalować Windows 7.



    Tak jak pisałem nie jestem specjalista w temacie składania komputera .
    Byłem w trzech firmach ( sklepach ) które się tym zajmują i wszędzie usłyszałem że procesory 8 generacji ,
    będą działały tylko pod win 10 i koniec rozmowy .
    Nie byłem w stanie wiedzy z nimi dyskutować .
    Jedynie z w miarę nowego przedziału pod win 7 zaproponowano mi procesor i5 7400 ....a to zaledwie podstawowe 3.0 GHz ( w Turbo 3.5 GHz ), co nie wiem czy to jest przyszłościowe...
    Ostatnio edytowane przez fancik ; 22-10-2018 o 20:01
    Myśl i oceniaj sprawiedliwie....
    Canon 50 D/ 15-85/3.5-5.6......50/1.8 STM...Tamron 70-300VC USD i trochę różnych dodatków,które czasem się przydają.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •