Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Witam wszystkich. Jestem po raz pierwszy na tym forum więc z góry proszę o wybaczenie jeśli coś źle zrobię.

    Chciałem się was poradzić w kwestii jakości zdjęć z Canona 80D. Chodzi mi o to, że wszystkie moje zdjęcia niezależnie jakim obiektywem robione (sigma 17-55 f2.8, canon 100 f2.8 macro L, canon 70-300 f4-5.6 nano usm) w dużym powiększeniu mają jakby spore ziarno czy też szum tak jakby były robione na wysokim iso, choć sa na iso 100 czy 200. Nie wiem czy to po prostu tak ma być bo taka jest matryca i lepiej nie będzie czy cos jednak jest nie tak, a jeśli tak co co jest/możę być przyczyną. Pobrałem sobie zdjęcie z optyczne.pl z testu 80D i tam na zdjęciu w iso 200 praktycznie nie widać takiego ziarna jak na moich wszystkich zdjęciach.
    Poniżej wstawiłem swoje zdjęcie tylko "wywołane" z RAWa w camera raw w ustawieniach standardowych, bez żadnych filtrów itp i wyeksportowany z PS do jpg. Wiem że można te ziarno nieco zmniejszyć poprzez choćby użycie filtra w PS usuwanie szumu i ziarna, ale wówczas ewidentnie widać pogorszenie sie ostrości zdjęcia (w powiekszeniu). Prosiłbym was abyście spojrzeli na to zdjęcie w max powiększeniu po pobraniu na komputer i powiedzieli mi czy to jest standard dla tego body czy nie. To zdjęcie zrobiłem na iso 200 canonem 70-300 nano usm przy 1/25 s f/5,6 200 mm.

    Ważne jest to że przed "wywołaniem" zdjęcie jak obejrzę go w RAWie pod standardowym sytemowym w win10 programem ZDJĘCIA to takiego ziarna nie widzę, ale nie wiem na ile ten podgląd jest dokładny. W CameraRaw jedyne co zawsze dodaję to korekta aberracji oraz korekta obiektywu ale sprawdziłem i bez tego na tym zdjęciu i jest to samo, a w aparacie też mam włączoną korektę obiektywu... MOże to jednak wina obróbki z CR i PS że to ziarno sie pojawia ...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0002.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	12,00 MB
ID:	1336

    PS Jestem mocno początkującym fotoamatorem więc przepraszam, jeśli mój problem wyda sie wam śmieszny. Ja nie mam doświadczenia więc nie jestem w stanie sam określić czy jakość lepsza nie będzie czy jednak powinna być.

    pozdrawiam
    Marcinus

  2. #2
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Wrzuć RAW. W 80D jest chyba ta sama matryca co w 7D II. Zielenie niestety "szumią" bardziej niż inne kolory. Przy jasnych tonacjach w 7D pozwalam sobie na ISO 1600 przy ciemnych ISO 800 to max.
    A ty chcesz aby Canon bez odpowiedniej obróbki i odszumiania był kryształowy? To niestety musisz kupić FF i też nie szaleć z ISO. Na 5DIV robię na 3200 i jestem zadowolony. Proponuję zdjęć z cropa nie oglądać na 100% i będziesz zdrowszy. Nie robisz wydruków wielkoformatowych.
    Kolega ślubniak powtarza - na papierze szumu nie widać :-)

  3. #3
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Cytat Zamieszczone przez niki68 Zobacz posta
    Wrzuć RAW. W 80D jest chyba ta sama matryca co w 7D II. Zielenie niestety "szumią" bardziej niż inne kolory. Przy jasnych tonacjach w 7D pozwalam sobie na ISO 1600 przy ciemnych ISO 800 to max.
    A ty chcesz aby Canon bez odpowiedniej obróbki i odszumiania był kryształowy? To niestety musisz kupić FF i też nie szaleć z ISO. Na 5DIV robię na 3200 i jestem zadowolony. Proponuję zdjęć z cropa nie oglądać na 100% i będziesz zdrowszy. Nie robisz wydruków wielkoformatowych.
    Kolega ślubniak powtarza - na papierze szumu nie widać :-)
    W 80D jest zupełnie inna matryca niż w 7D .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #4
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    W 80D jest zupełnie inna matryca niż w 7D .
    Skoro mówisz to wiesz ... ale nie sądzę aby szumiała mniej niż ta z 7D Mark II :-)

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Dziękuję za odpowiedzi...

    Oczywiście że chciałbym, aby obraz był kryształowy i to bez odszumiania lecz jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że tak nie będzie. Dlatego pytam, czy to co uzyskuje to max możliwości tego body czy nie, a ja coś pogarszam. Zacząłem sie nad tym zastanawiać po obejrzeniu zdjęć testowych tym body na optyczne.pl gdzie zdjęcia są bez odszumiania i chyba od razu w jpg-u robione i na nich takiego ziarna nie ma ( http://pliki.optyczne.pl/C80D/sample...107_iso200.JPG )a ja robię w rawach więc przynajmniej tak mi się wydaje powinny być nie gorsze a w zasadzie lepsze...

    Poniżej wrzucam zgodnie z prośba czystego rawa ...

    IMG_0002.CR2

    i jeszcze jeden z innych tam gdzie RODO mnie o dane osobowe nie zje - bez twarzy zawodnika

    IMG_0084.CR2


    Pewnie ten typ tak ma i więcej nie da się z niego wycisnąć technicznie i trzeba bardziej skupić sie na umiejętnościach fotografowania, oświetlenia itd... ale wolałem zapytać i upewnić czy to nie jest jakaś wada mojego body.
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 15-10-2018 o 08:32

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Adam71
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Pruszków
    Wiek
    53
    Posty
    316

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Musisz kupić coś Fuji nawet X-T10 będzie kryształ czyste. Do tego 18-55 2.8-4 i masz piękny system za cene 80D .

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Mam wrażenie, że autor wątku wpadł w szpony szumofobii zamiast robić zdjęcia. Ściągnąłem RAW i wszystko jest w najlepszym porządku, obrazek gładki jak pupa niemowlaka. Jeśli efekt w JPG jest niezadawalający, to warto zastanowić się nad obróbką. Nawet jak pociągnąłem wszystkie suwaki na max (ostrość, cienie), to jedynie w tych brunatnych/fioletowych liściach pojawiło się cokolwiek mniej przyjemnego, ale bez tragedii.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Ok. Dzięki za informacje. Tak jak pisałem chciałem się upewnić czy sprzętowo wszystko jest OK. Widzę z waszych wypowiedzi ze jest OK. Jesli jest więc coś nie tak to z mojej winy czyli nauka, nauka i ... nauka
    Jeszcze raz dziękuję.

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Cytat Zamieszczone przez Marcinus Zobacz posta
    i chyba od razu w jpg-u robione i na nich takiego ziarna nie ma a ja robię w rawach więc przynajmniej tak mi się wydaje powinny być nie gorsze a w zasadzie lepsze...
    RAW jest plikiem źródłowym. Bez obróbki może wyglądać słabo. JPG prosto z aparatu jest już poddany obróbce (np. odszumianiu) i dlatego może wyglądać lepiej. Zaletą RAW-a jest to, że to Ty decydujesz jak będzie finalnie wyglądało zdjęcie, a nie soft w aparacie.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  10. #10
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: 80D jakość zdjęć (ziarno, szum...)

    Cytat Zamieszczone przez Adam71 Zobacz posta
    Musisz kupić coś Fuji nawet X-T10 będzie kryształ czyste. Do tego 18-55 2.8-4 i masz piękny system za cene 80D .
    ... skoro już wiesz, że X-T10 daje kryształowy obraz, to po co jesteś obecny na forum z gównianym sprzętem, o Fuji tu nie gadamy? Zanim kupiłem 5DIV testowałem Fuji XH1 i przeglądałem RAWY z XT-3. Nie mam nic do sprzętu Fuji ale żeby był kryształowy.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Marcinus Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi...
    Popatrzyłem na to drugie ... a gdzie tu szum? Nie doświetliłeś o o,8 EV i po wyrównaniu coś tam odrobinkę wychodzi. Rób zdjęcia lub wyrzuć sprzęt do kosza kup Sony lub Fuji :-) będziesz trendy, a za 5 lat jak już wszyscy sprzedadzą lustra i przesiądą się na bezlustra kupisz sobie starą lustrzankę i będziesz znów trendy i vintage :-) Spoko Panie jest.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •