Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Co w jakości 5dmkII ?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Co w jakości 5dmkII ?

    Witajcie
    Pytanie mam dziwne, nie wiem nawet czy dobry dział wybrałem ale nie miałem lepszego pomysłu, ale do rzeczy:
    fotografuję 5dmkII z obiektywem C100 macro
    chciałbym uzyskać taką samą jakość obrazka w przybliżeniu 1:1 na monitorze (chodzi o stricte techniczne sprawy, ostrość, szum, aberracje itp.. żadne tam plastyki i inne niemierzalne sprawy) ale w aparacie który tak jak kompakt dawałby nieograniczoną głębię ostrości
    krótko mówiąc robię dużo packshotów i ogranicza mnie mała głębia ostrości klasycznej lustrzanki - jednak jakość obrazka jest sprawą bezwzględnie priorytetową
    ja jestem straszny lamer jeśli chodzi o sprawy techniczne sprzętowe itd... więc pytam szanowne grono:
    czy istnieje w dzisiejszych czasach taka technologia ? niech by to miało ok. 20mpx, dawało jakość jak w/w i ostrzyło jak kompakcik
    to możliwe ?
    co sądzicie żeby robić to np. 5ds ? wykorzystując dużą rozdzielczość można poszerzyć kadr (zwiększyć odległość albo zmniejszyć ogniskową) a potem przykadrować do 20mpx ale to trochę takie łopatologiczne no i nie tanie, a moze jest jakiś sprytny aparacik który coś takiego by robił prosto z puszki ?
    proszę o opinie
    pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Masz kilka wyjść: jakiś dobry kompakt z małą matrycą, przymykać tą 100mm do f22 lub w obróbce zrobić tzw. focus stacking (są programy, które robią to automatycznie).
    Miłego dnia
    moja www

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Ten focus stacking robię właśnie teraz, niestety jest to czasochłonne zwłaszcza ze jak pisałem na moich zdjęciach detale muszą się zgadzać w podglądzie 100% na monitorze np. ten automatyczny skrypt PSa robi to słabo, zbyt dużo musze po nim potem poprawiać wolę robić to sam na piechotę ale jest to upierdliwe, trzeba robić wiele ujęć potem ta dłubanina w PSie - znasz jakiś sprawdzony soft który to robi lepiej od PSa ?
    f22 odpada z powodu spadku jakości, w zasadzie poza f10 nie wychodzę, głębia niewiele się zwieksza w tym wąskim akceptowalnym jakościowo zakresie a powyżej jest sieczka
    kompakt ? bardzo chętnie tylko który to potrafi ? właśnie to miałem na myśli formułując pytanie: tj. rekomendację jakiegoś cudeńka któe potrafi tak ładnie rysować w tej rozdzielczości

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    gdybanie teoretyczne
    Ostatnio sporo się pisze o bezlusterkowcach, tych z matrycami mniejszymi niż FF także - mniejsza matryca, większa g.o., może ten kierunek? Tylko musiałbyś dostać konkretne informacje od użytkowników takiego sprzętu, a nie jestem pewien, czy na tym forum jest ich wystarczająco wielu.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    gdybanie teoretyczne
    Ostatnio sporo się pisze o bezlusterkowcach, tych z matrycami mniejszymi niż FF także - mniejsza matryca, większa g.o., może ten kierunek? Tylko musiałbyś dostać konkretne informacje od użytkowników takiego sprzętu, a nie jestem pewien, czy na tym forum jest ich wystarczająco wielu.
    Apsc - to ciągle jest spora matryca. Może coś takiego jak g1XII? Przy dobrym oświetleniu nie powinno być problemów z szumem i jakością.
    Miłego dnia
    moja www

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Próbowałbym dobre mikro 4/3. I olympus i panasonic mają dobre aparaty i obiektywy makro w zakresie 30-50 mm. Mniejsza matryca i mniejsza ogniskowa dają większą głębię ostrości. Dodatkowo potrzebujesz mniejszych powiększeń żeby wypełnić kadr, a to też zwiększa głębię.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Dziękuję Panowie za ukierunkowanie, będę badał temat, tymczasem zacząłem poszukiwanie softu do focus stacking innego niż PS i aktualnie testuję Helicon Focus i już na pierwszy rzut oka jestem w szoku jak dobre efekty daje, dużo lepsze niż PS, więc być może zostanie tylko kupno tego programu - potrzebuję więcej prób z nim zrobić , jednak z pewnością też porozglądam się za wskazanym przez Was sprzętem bo wolałbym rozwiązać to już w puszce i nie bawić się w stosy zdjęć to jednego ujęcia

    ciekawe czy w ogóle można uzyskać takim sprzętem jakość (ostrość, detal) obrazka jak z 5dmkII + c100 albo np. Sigma 50 1,4 art z którą obraz jest igła
    Ostatnio edytowane przez radpas ; 10-10-2018 o 19:04

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Jeśli to zdjęcia do netu to może nie potrzebujesz takiej super jakości
    Miłego dnia
    moja www

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Niestety potrzebuję

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Co w jakości 5dmkII ?

    Cytat Zamieszczone przez radpas Zobacz posta
    ja jestem straszny lamer jeśli chodzi o sprawy techniczne sprzętowe itd... więc pytam szanowne grono:
    czy istnieje w dzisiejszych czasach taka technologia ? niech by to miało ok. 20mpx, dawało jakość jak w/w i ostrzyło jak kompakcik
    to możliwe ?
    co sądzicie żeby robić to np. 5ds ? wykorzystując dużą rozdzielczość można poszerzyć kadr (zwiększyć odległość albo zmniejszyć ogniskową) a potem przykadrować do 20mpx ale to trochę takie łopatologiczne no i nie tanie, a moze jest jakiś sprytny aparacik który coś takiego by robił prosto z puszki ?
    proszę o opinie
    Aparaty Panasonic Lumix DC-GH5 oraz Panasonic Lumix DC-G9 oferują tryb 6K Photo który umożliwia zapisanie zdjęć w formacie JPEG poddanych procesowi focus stacking w rozdzielczości 3744×4992 (18.7MP).

    Tu jest to bardzo ładnie wytłumaczone:

    https://www.lumixgexperience.panason.../#.W78ImVKYRBx

    Do nich podpina się obiektywy i wypadałoby żeby były to obiektywy typu makro. Są dwa:

    LEICA DG MACRO-ELMARIT 45mm F2.8 ASPH. MEGA O.I.S. (odpowiednik ogniskowej 90mm na pełnej klatce)

    LUMIX G MACRO 30mm F2.8 ASPH. MEGA O.I.S. (odpowiednik ogniskowej 60mm na pełnej klatce)

    Te modele aparatów nie należą do tanich, tak samo jest z obiektywem LEICA DG MACRO-ELMARIT 45mm F2.8 ASPH. MEGA O.I.S.

    Tańsze modele aparatów Panasonica oferują tryb 4K Photo czyli zapisują takie zdjęcia w rozdzielczości 3840 x 2160 (8MP). Należą do nich:

    DMC-G80 (matryca MOS Micro 4/3” 16MP, wymagane jest podpięcie obiektywu)

    DMC-GX80 (matryca MOS Micro 4/3” 16MP, wymagane jest podpięcie obiektywu)

    DMC-FZ2000 (matryca 1" MOS 20,1 Mpix)

    DMC-LX15 (matryca 1" MOS 20,1 Mpix)

    DC-LX100 II (matryca MOS Micro 4/3” 17MP)

    Proces focus stacking trwa około 15 sekund dla pojedynczego zdjęcia zapisywanego w rozdzielczości 8MP:

    https://www.dpreview.com/forums/post/58424348

    ^ GX85 (USA) = GX80 (Europa) = GX7 Mark II (Japonia)

    Tak wygląda zdjęcie wykonane zestawem DMC-GX80 + LEICA DG MACRO-ELMARIT 45mm F2.8 ASPH. MEGA O.I.S., nie mam pojęcia czy powstało w procesie focus stacking:

    https://flic.kr/p/27SytvE
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 11-10-2018 o 12:43

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •