Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Witajcie. Chciałbym się poradzić w kwestii usuwania "aberracji" ze zdjęć w programie Adobe Lightroom. Moim zdaniem ta opcja albo jest niedoskonała, albo JA jestem niedoskonały ponieważ efekty jej użycia dostaję naprawdę PASKUDNE.

    Ostatnio wykonałem kilka zdjęć sesysjnych i podzielę się z Wami tym co zaobserwowałem...

    1. Obrabiam sobie zdjęcie, zaznaczam opcję usuwania ale ona nie daje efektu (nigdy ta opcja nie daje efektu kiedy tylko się ją zaptaszkuje i nie wiem czemu)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	36,9 KB
ID:	1320


    2. W takim razie udaje się do opcji edycji ręcznej usuwania aberracji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	184,7 KB
ID:	1321
    (aberracja na innych zdjęciach jest jeszcze większa ale w chwili gdy piszę ten post nie jestem w stanie znaleźć zdjęcia z gorszą aberracją)


    3. Po skorzystaniu z opcji pipety aberracja owszem znika z tego miejsca ale w innych powoduje koszmarne zmiany na obrazie. Spójrzcie na koszulę w kratkę. Z koszuli biało-czerwonej zrobiła się koszula z dodatkowym jeszcze kolorem (biało-czerwono-szara), koszula wygląda zupełnie inaczej. A na palcach pojawiły się fioletowe kolory których nie było. Wygląda to koszmarnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opi.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	1319


    I teraz... Jak mam usunąć aberrację aby kolory na koszuli w kratkę były niezmienne? Gdyby tylko Lightroom miał opcję maskowania pozwalającą działać efektowi usuwania aberracji WYŁĄCZNIE na zaznaczonym uprzednio obszarze to nie byłoby problemu - obleciałbym maską głowę i zastosował tylko na głowie ten efekt, koszula wtedy pozostałaby nienaruszona. Ale się nie da. Naprawdę nie wpadli twórcy na to by dać nam te opcje.


    W takim razie mam pytanie do Was o to w jaki sposób mam usunąć aberrację z twarzy aby kolory koszuli pozostały niezmienne?

    Może przyda się sam plik RAW: https://we.tl/t-vFIAa1cz4E

  2. #2

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Hi

    problemem jest nie tylko aberacja , lecz w szegolnosci "ghosty" & "Flares"
    Przyczyna jest "skromny" objektyw EF 50 mm 1.8 STM, otwarty na pelna dziure w sytuacji silnego kontrastu
    Polecam wyprobowac originbalny Canon Converter DPP 4.9
    Uzyj "automatic Digital optomisation"

    Dzieki wlaczanego Dual Pixel (Plik 70 MB!) mozesz efektownie usunac Ghosty

    Recepta: https://my.hidrive.com/lnk/qALPLVoH

    ... a najlepiej przy takim Body da sie ten problem ominac pasujacym obkjektywem

    good light
    adam

  3. #3
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    No no, jestem pod wrażeniem jak z tą wadą optyczną poradził sobie DPP...
    Program ma potencjał, szkoda tylko że jest tak po macoszemu traktowany przez Canona.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  4. #4

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    @NieOstrzy pobierz sobie jpg i napisz czy spełnia Twoje oczekiwania w sensie pozbycia się aberracji chromatycznych
    https://1drv.ms/u/s!AprBFjKSGvUniGU58IS1PGonz07D
    RAW jest przetworzony w DxO PhotoLab z użyciem Modułu Optycznego dla 5D4 i EF 50 STM, jest trochę dosycony i lekko wyostrzony, wszystko w DxO. Jestem ciekaw Twojej opinii, bo nie zawsze narzędzia usuwania AC w DxO działają OK.

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Canon Converter DPP 4.9
    Bawiłem się programem sprawdzając opcje zmiany ostrości PO zrobieniu fotografii. Wypada jednak tak tragicznie że nie ma sensu bawić się w DualPixelRAW nawet.

    Dzieki wlaczanego Dual Pixel (Plik 70 MB!) mozesz efektownie usunac Ghosty
    Miałem dla testu włączoną tę opcję jak robiłem zdjęcia. W czym usunę efektownie te duszki?

    W zasadzie to o jakich duszkach mówimy bo ja dopatrzyłęm się tylko aberracji? Może nie widze jakieś duszki ale nie uznaję ich za jakiś defekt zdjęcia?

    Co to za recepta? Pobrałem plik, Lightroom mi go nie otworzył. Co mi właściwie wysyłasz?

    pobierz sobie jpg i napisz czy spełnia Twoje oczekiwania w sensie pozbycia się aberracji chromatycznych
    Dzięki. Kolor koszuli jest okej, nie ma też na palcach jakichś dziwnych rzeczy. Ale nadal trochę widać fiolet przy głowie. Chyba że po prostu az tak dobrze się nie da tego usunąć i tyle a ja o tym nie wiem.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Na czole jest przepał który kontrastuje z tłem, stąd ta poświata, ale ją łatwo usunąć w Photoshopie czy GIMP-ie.

  7. #7
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Cytat Zamieszczone przez NieOstrzy Zobacz posta
    Bawiłem się programem sprawdzając opcje zmiany ostrości PO zrobieniu fotografii. Wypada jednak tak tragicznie że nie ma sensu bawić się w DualPixelRAW nawet.
    Rzeczywiście, różnica jest przecież symboliczna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dpp-ghosted.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	221,6 KB
ID:	1324
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dpp-unghosted.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	227,3 KB
ID:	1325

    Co to za recepta? Pobrałem plik, Lightroom mi go nie otworzył. Co mi właściwie wysyłasz?
    Gość pisze jak to zrobić w DPP, a ty próbujesz załadować receptę do Lightrooma... ¯\_(ツ)_/¯
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Natykam się na podobne problemy usuwając aberrację chromatyczną w Lightroom'ie wyprodukowaną przez c85/1.8

  9. #9
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    DLO działa bardzo dobrze; ja się ostatnio przesiadłem podczas wstępnej obróbki samolotów z Lightroom-a, na DPP

  10. #10
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Jak poprawnie usunąć aberrację? Nie działa to dobrze

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    DLO działa bardzo dobrze; ja się ostatnio przesiadłem podczas wstępnej obróbki samolotów z Lightroom-a, na DPP
    W jakim formacie eksportuje zdjęcia z dpp, aby je zaimportować później do Lightroom'a?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •