Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Sprzęt studyjny - podstawy

  1. #1

    Domyślnie Sprzęt studyjny - podstawy

    Hejka. Mam aparat Canon 6D i ostatnio zaczałem sie trochę interesować zdjeciami w studio. Mam trochę pytań które mnie nurtują :P Otóż zapoznałem się ze źródłami światła tj. okta, beauty dish,softbox... i jakie dają światło. Pytanie tylko kiedy używa się światła błyskowego a kiedy ciągłego? Przykład w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=W7rx2Cex05c 7:09 fotograf robi zdjęcie z beauty dishem z światłem ciągłym ale które błyska na czas zdjęcia i drugim źródłem światła z tyłu które tylko błyska? Dobrze to rozumiem? A jak to wygląda w praktyce, kiedy używa się błysku a kiedy ciągłego światła? Zawsze przy oglądaniu takich filmików nasuwa mi się pełno pytań i myślałem żeby kupić sobie taki kurs internetowy https://eduweb.pl/kursy/fotografia/f...-studyjna.html miał może ktoś z nim do czynienia? Godny polecenia? Żeby wszystko było w temacie to od razu zapytam: Jaki polecacie sprzęt na początek do domowego studia? Lampa studyjna+parasolka i do tego jakiś softbox? Ujdzie? (wiem że nazbierało się dużo pytań, ale kto pyta nie błądzi :P)Pozdr

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Sprzęt studyjny - podstawy

    Lepsze osobiste "macanie" sprzętu, albo wynajęcie jakiegoś studia, albo przeglądnięcie ofert kursów, nawet na naszym forum. Wtedy będziesz wiedzieć, że w lampach studyjnych jest światło ciągłe, ale sam sprawdzisz, jaki ma wpływ na zdjęcie

  3. #3
    Uzależniony Awatar C80
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    ZS
    Wiek
    43
    Posty
    854

    Domyślnie Odp: Sprzęt studyjny - podstawy

    Cytat Zamieszczone przez Młocio Zobacz posta
    Pytanie tylko kiedy używa się światła błyskowego a kiedy ciągłego? Przykład w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=W7rx2Cex05c 7:09 fotograf robi zdjęcie z beauty dishem z światłem ciągłym ale które błyska na czas zdjęcia i drugim źródłem światła z tyłu które tylko błyska? Dobrze to rozumiem?
    Co prawda minął rok, ale nikt nie odpowiedział precyzyjniej, więc sam się pokuszę bardziej dla potomnych. Choć sam dopiero zaczynam z błyskaniem to z tego co widzę nie jest to światło ciągłe, tylko tzw. modelujące z lampy. Zdjęcie robią właściwie z wyłączonym światłem zewnętrznym w ciemnym pomieszczeniu, czyli bez światła zastanego lub obcego. AF pewnie w ogóle by nie załapał w takich warunkach ostrości, więc zapalone jest modelujące lampy które doświetla plan i przy robieniu zdjęcia na czas błysku właściwego światła gaśnie.

    Nie każda lampa ma modelujące. W Quadralite Up 300 jest żarówka halogenowa 150W, w Atlasie 600 jest już oświetlenie modelujące LEDowe, a Reportery nie mają w ogóle pilota.

  4. #4
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 598

    Domyślnie Odp: Sprzęt studyjny - podstawy

    Cytat Zamieszczone przez C80 Zobacz posta
    ..Zdjęcie robią właściwie z wyłączonym światłem zewnętrznym w ciemnym pomieszczeniu, czyli bez światła zastanego lub obcego. AF pewnie w ogóle by nie załapał w takich warunkach ostrości, więc zapalone jest modelujące lampy które doświetla plan i przy robieniu zdjęcia na czas błysku właściwego światła gaśnie.
    Przy ISO 100 i 1/125 s oraz nieco przymkniętej przysłonie nie ma szans na załapanie się światła pilota (modelującego). 100% pochodzi od błysku. Zrób zdjęcie wyłączając nadajnik radiowy. Zobaczysz czarną klatkę.
    Wyjątkiem mogą być zdjęcia gdzie masz powierzchnie mocno błyszczące - szkło, chrom itp. Ale jak błyśniesz to błysk i tak to "zakryje".
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-03-2020 o 16:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •