Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklatkową?

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklatkową?

    Kurde, pomóżcie bo zamotałem się w obliczeniach już sam a jestem słaby z matematyki. Nie będę przedstawiał swoich obliczeń, po prostu napiszcie mi odpowiedź na pytanie i porównam ją ze swoją.

    Problematyka dotyczy ogniskowej obiektywów dającej całkowicie inny obraz jeśli manewruje się nimi pomiędzy lustrzankami pełnoklatkowymi a niepełnoklatkowymi.

    Weźmy zdjęcie jakie prezentuje niżej. Wykonałem je lustrzanką niepełnoklatkową z obiektywem o ogniskowej - jak widzimy po prawej - 60 milimetrów.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	60mm.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	1260



    Moje pytanie to...
    Jaką dokładnie ogniskową powinien mieć założony obiektyw aby uzyskać dokładnie taki sam kadr/ogniskową jeśli założymy go do lustrzanki PEŁNOKLATKOWEJ?
    Widzicie zdjęcie powyżej? Zrobiłem je niepełnoklatkową, obiektywem 60 mm.
    O jakiej ogniskowej mam założyć obiektyw by dostać ten sam kadr kiedy fotografuje już pełnoklatkową?
    Ostatnio edytowane przez NieOstrzy ; 24-09-2018 o 00:47

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    52

    Domyślnie Odp: Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklat

    Niepełnoklatkowa matryca przybliża 1.5x.

    Więc wynika z tego, że żeby uzyskać taki sam obraz na matrycy pełnoklatkowej trzeba użyć ogniskowej 1.5x większej, czyli:

    60mm x 1.5 = 90 mm

    Sent from my SM-A320FL using Tapatalk

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklat

    Z przybliżaniem to ma raczej mało wspólnego...
    Tu macie wyjaśnione
    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mnożnik_ogniskowej

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklat

    Cytat Zamieszczone przez NieOstrzy Zobacz posta
    Widzicie zdjęcie powyżej? Zrobiłem je niepełnoklatkową, obiektywem 60 mm.
    O jakiej ogniskowej mam założyć obiektyw by dostać ten sam kadr kiedy fotografuje już pełnoklatkową?[/B]
    60mm APS-C u Canona (mnożnik 1,6) równa się 96mm na pełnej klatce. Nikt nie produkuje obiektywu o dokładnie takiej ogniskowej więc trzeba wybrać coś zbliżonego. Jeżeli chodzi o ofertę systemową Canona to ja bym postawił na któryś z obiektywów o ogniskowej 100mm.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Jakim obiektywem dostać kadr sfotografowany niepełnoklatkową kiedy mam pełnoklat

    Ten link akurat nie jest najlepszy, bo robi zamieszanie z GO.

    Zasada jest prosta: mnożysz ogniskową x 1,6 i masz taki sam kadr, mnożysz wartość przysłony x 1,6 i masz taką samą GO.
    Jeśli bardzo chcesz, to mnożysz ISO x 1,6^2 i masz taki sam czas ekspozycji i podobne szumy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •