Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42

Wątek: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

  1. #11
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Co chcę sprawdzać za pomocą machania nogą? To co opisałem. Zastanów się w jaki sposób można to sprawdzić leżąc na leżaku i machając palcami od stopy przed obiektywem.


    Jak pisałem, nie widze żanych róznic w tych opcjach. Wy widzicie w swoich modelach?

  2. #12

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez NieOstrzy Zobacz posta
    Co chcę sprawdzać za pomocą machania nogą? To co opisałem. Zastanów się w jaki sposób można to sprawdzić leżąc na leżaku i machając palcami od stopy przed obiektywem.


    Jak pisałem, nie widze żanych róznic w tych opcjach. Wy widzicie w swoich modelach?
    Używam 7D2 o podobnej kontroli AF i widzę zmiany pracy AFCase pod warunkiem że strzelam w AI Servo i którejś ze stref AF.

  3. #13
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    pod warunkiem że strzelam w AI Servo
    No, jeśli byś na One Shot robił zdjęcia to nie miałoby Ci coś przeszkadzać bo ten tryb ostrzy tylko raz i trzyma ostrość.
    A ja testuje tryb SERVO, i chcę aby albo mi ostrzył szybciej na elementy przechodzące czasami przez kadr albo chce aby je ignorował i trzymał ostrość na obiekcie na którym ją wcześniej złapał.

    Jednak obojętnie co ja ustawię, to nie widzę żadnej różnicy. Aparat działa tak samo.

  4. #14

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez NieOstrzy Zobacz posta
    A ja testuje tryb SERVO, i chcę aby albo mi ostrzył szybciej na elementy przechodzące czasami przez kadr albo chce aby je ignorował i trzymał ostrość na obiekcie na którym ją wcześniej złapał.

    Jednak obojętnie co ja ustawię, to nie widzę żadnej różnicy. Aparat działa tak samo.
    To u Ciebie nie ma różnicy w pracy af gdy ustawiasz skrajne wartości czułości śledzenia?

  5. #15
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez Wieslaw18 Zobacz posta
    To u Ciebie nie ma różnicy w pracy af gdy ustawiasz skrajne wartości czułości śledzenia?

    No nie zauwazylem zadnej roznicy

  6. #16
    Bywalec Awatar niki68
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Łuków
    Wiek
    55
    Posty
    239

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez NieOstrzy Zobacz posta
    No nie zauwazylem zadnej roznicy
    Zapewniam Cię, że jest różnica. Nie zobaczysz jej jednak podczas machania nogą ale używając długiej lufy. Różnica będzie mniej widoczna jeżeli ustawisz priorytet ostrości przy pierwszej i kolejnych ekspozycjach. Trudność polega na wybraniu odpowiedniego trybu śledzenia do konkretnej sytuacji. No i oczywiście jeżeli używasz stref ... Gdyby tak 7D Mark II połączyć z 5D Mark IV w jedną całość i z każdego zabrać to co ma najlepsze to powstałby ideał :-) :-) :-)
    Pozdrawiam

  7. #17
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Dokładnie tak. Jest różnica, może nie jest jakaś ogromna ale widocznie zauważalna w przypadku np. fotografowania długimi szkłami (mała GO) obiektów szybko poruszających się jak ptaki, czy ludzi na boisku. Trzeba jeszcze pamiętać że wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym i wtedy nie poczujesz różnicy w zmainach. Jak pamiętam to było o tym w instrukcji obsługi. Coś jak czy ma (1)trzymać na obiekcie i olewać przeszkody, czy zawsze brać obiekt najbliższy, a (2)czułość śledzenia i przełączanie punktów aktywnego AF.
    R6 5DIII 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III
    https://500px.com/mkkaczy

  8. #18
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2018
    Posty
    69

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Cytat Zamieszczone przez mkkaczy Zobacz posta
    Trzeba jeszcze pamiętać że wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym i wtedy nie poczujesz różnicy w zmainach. Jak pamiętam to było o tym w instrukcji obsługi. Coś jak czy ma (1)trzymać na obiekcie i olewać przeszkody, czy zawsze brać obiekt najbliższy, a (2)czułość śledzenia i przełączanie punktów aktywnego AF.
    Nie rozumiem tego co tutaj jest napisane. Jak "wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym"? Nie rozumiem tego zdania. Jak może mieć pierwszeństwo nad innym? To które wybieram zostaje wybrane przecież.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    "wybranie jednego trybu może brać pierwszeństwo nad innym"

    Na podstawie podlinkowanego filmu gdzie Morris ustawia AF Case rozumiem to tak, że pierwszeństwo ma ignorowanie przeszkód (Czułość śledzenia: -2) nad szybkością śledzenia (Śledzenie przyśpiesz/zwolnij: +2) i szybkością przełączania punktów AF (Autoprzełączanie punktów AF: +2). Zauważ, że najwyższe nastawy drugiego i trzeciego suwaka kontrolują jedynie złapany obiekt, a pierwszy suwak czułości śledzenia ma nad nimi pierwszeństwo, bo nie pozwala na przeostrzenie AF gdy miedzy obiektem a aparatem pojawi się przeszkoda. I jak napisał @niki68, te tryby stosuje się do dłuższych ogniskowych i do macro.

  10. #20
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: Słaby autofokus w trybach 5D Mark IV

    Przede wszystkim warto przeczytać dokładnie instrukcje obsługi. Ja tak zawsze robię przy nowo zakupionej puszcze i zawsze coś nowego się nauczę.

    Teraz bardziej rozpisując z praktyki co napisałem wyżej.
    Przykładowo
    W zakładce ustawień AF masz
    0. Main focus point priority - aparat przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF. Np na meczu śledzisz biegnącego zawodnika i nagle sędzia przebiega przez kadr i aparat od razu powinien wyłapać ostrość na niego.
    1. Continuous AF track priority - aparat nie przełącza ostrość na najbliższy obiekt na którym znajdzie się punkt AF tylko cały czas śledzi wybrany na początku obiekt. Np na meczu śledzisz biegnącego zawodnika i nagle sędzia przebiega przez kadr ale aparat olewa go i dalej śledzi zawodników. Czy np śledzisz lecącego ptaka i nagle pojawia się drzewo czy słup, ale aparat i tak trzyma AF na ptaku.
    I tu wydawała by sie sprawa prosta, ale nie zawsze tak jest, bo jeszcze możesz sobie dostroić aparat suwakami, takim przykładowo Tracking sensitivity, zwanym potocznie czułością AF. Szczerze nie wiem dlaczego tak sie to nazywa bo ta nazwa wprowadza w błąd. Dlaczego? Bo każdy chciał by mieć jak najczulszy (majdokładniejszy) AF. W praktyce ten suwak odpowiada za to jak często sprawdza czy obiekt jest ostry.
    -'0'+
    Przykładowo -2 powiedzmy że aparat sprawdza co sekundę (nie liczyłem tego), 0 co pół sekundy, a +2 co 0.1 sekundy czy śledzony obiekt jest wyostrzony.

    I teraz np wybierasz sobie w ustawieniach AF 1. Continuous AF track priority bo chcesz żeby aparat utrzymywał AF np. na Twoim biegnącym dzieciaku, ale w zakładce Case na suwaku Tracking sensitivity ustawiłeś sobie +2. Oznaczać to będzie w praktyce, że każde zjechanie punktem AF na ciocie przed wami czy stodołe za dzieciakiem wyostrzy właśnie na ten obiekt, lub AF totalnie sie rozjedzie. Szczególnie jest to zayważalne w przypadku jasnych długich tele.
    Dlatego właśnie jedne ustawienia biorą góre nad innymi i mogą powodować że przełączanie niektórych ustawień nic nie daje bo aparat by zgłupiał. 5dIV nie mam ale w instrukcji obsługi Canona w sekcji AF te zawiłości są wyjaśnione.
    R6 5DIII 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III
    https://500px.com/mkkaczy

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •