Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

  1. #1
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Robiłem wczoraj zdjęcia na koncercie, w którym wokalista przez wiekszość czasu oświetlony był czerwonym reflektorem. Praktycznie wszystkie zdjęcia wyszły jakiś takie nieostre i z dziwnym prześwietleniem. Przykładowe zdjęcie:



    Problem znikał gdy ten cholerny reflektor był wyłączany, lub gdy gościu wyszedł poza jego zasięg. Inni członkowie zespołu oświetlani innymi kolorami wychodzili OK, a ten w czerwonym świetle fatalnie. O co tu chodzi?
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  2. #2
    Coś już napisał Awatar davnes
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Zator k.Oświęcim
    Posty
    61

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Punktowy pomiar swiatla powinienes ustawic.

    Wysłane z mojego 6070K przy użyciu Tapatalka
    patrze na świat poprzez jasne słoiki

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle


  4. #4
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    @Leon007 - już widziałem ten temat, mnie jednak nadal interesuje skąd ten problem? Jak gościu był podświetlony na biało, zielono, czy niebiesko zdjęcia wyszły ok.
    @davnes - punktowego nie używałem faktycznie, tylko matrycowego. Ale jak rozumiem przy punktowym twarz była by OK a reszta ciemna?

    W międzyczasie poczytałem jeden artykuł w necie i tam rozpisują się o tym że aparat w zakresie czerwonego koloru łapie też bliską podczerwień. Uważam że to całkiem możliwe, ale czy ktoś może temat rozwinąć?
    Pytanie kolejne jest takie - co można z takimi zdjęciami zrobić? RAWy mam. Jakieś wskazówki do obróbki?
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Zacznijmy od tego, że masz po prostu przepaloną czerwień. Na całej twarzy jest R 255. W dziwnym świetle warto kontrolować histogramy R, G i B. Szczególnie R lubi się przepalać, a na zbiorczym tego nie widać.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Niby współczesne aparaty są baaardzo zaawansowane, ale to jednak tylko automat.
    Trzeba mieć histogram RGB włączony przy podglądzie zdjęć plus kontrolę przepaleń.
    W razie potrzeby korygować.
    Przy tak dziwnym oświetleniu to ja bym użył trybu M

  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    wyjarany kanal czerwony, stad takie wrazenie nieostrosci.

    trzeba niedoswietlac tak, zeby na histogramie sie czerwony kanal odkleil od prawej
    www albo tez flickr

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Cytat Zamieszczone przez Tomek67 Zobacz posta
    Niby współczesne aparaty są baaardzo zaawansowane, ale to jednak tylko automat.
    ...
    Też mnie dziwi, że nie ma automatu reagującego na kanał czerwony. Ten przepala się najczęściej i potrafi się przepalić nawet przy normalnym, dziennym oświetleniu.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Przepalone obiekty w czerwonym świetle

    Strzelam - wysokie iso. Spróbuj w LR trochę pobawić się czerwonym kanałem. Na bokach normalnie, bo inne światło. 2 - winety

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •