Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

  1. #1

    Domyślnie Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Szukam jakiegos akcesorium ktore umozliwi mi ustawienie tak aparatu na statywie by obracajac go obracal sie w okol punktu nodalnego a tym samym abym nie mial przesuniec planow wzgledem siebie co zagwarantuje bezproblemowe zlozenie panoramy.

    Zdjecia beda robione w poziomie, tylko 1 pas, nie bede laczyc kilku pasow a wiec wystarczajaca powinna byc regulacja w 2 wymiarach (na boki i przod tyl).

    Jesli ktos kojarzy tego typu rozwiazania to bede wdzieczny za polecenie.

  2. #2
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Niedawno kupiłem cały zestaw panoramiczny, ale do jednego paska wystarczy:
    https://allegro.pl/mengs-fnr-140-szy....html#imglayer
    https://allegro.pl/mengs-pan-02-pano...212464358.html
    Masz dobrą poziomicę?

  3. #3

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Masz moze zdjecie gdzie widac jak to jest polaczone? 2 elementy a jakos zwizualizowac sobie tego nie umiem

    Ta baza to rozumiem ze do regulacji na boki. Ale jak te szyne polaczyc by miec plynna regulacje przod/tyl?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Nie mam zdjęcia, ale podstawa jest do regulacji przód tył, a szyna (mimo, że wycelowana do przodu) - na boki, gdyż jak dasz dłuższą szybkozłączkę do aparatu to umożliwi przesuw na boki, by wyśrodkować oś obiektywu ze statywem.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Zastanawiam się jeszcze czy ta regulacja przód/tył będzie wystarczająca. W C10-22 punkt nodalny jest około 66 mm od gwintu + trzeba doliczyć odległość mocowania statytowego do gwintu. Ta płytka przy bazie wydaje się być relatywnie krótka. Z jakim obiektywem i przy jakim przesuwie stosujesz tę płytkę?
    Ostatnio edytowane przez fristajlor ; 31-08-2018 o 11:35

  6. #6
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Ja używam od niedawna:
    https://allegro.pl/mengs-ph-720a-720...214494627.html
    nawet z 70-200/4. Tego krótkiego zestawu - czasem do 35 lub 50mm, jak nie chce mi się zabierać dużego plecaka. Są dłuższe szyny:
    https://allegro.pl/mengs-fnr-200-szy...069169809.html

    --- Kolejny post ---

    Używam różnych szybkozłączek - a do tego krótkiego zestawu zwykle montuję L-Plate.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Kupiłem płytkę Arca o długości długiej, chyba 200-220 mm. Pod głowicą mam taki bajer (też głowicę) do wypoziomowania https://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfr...ziomujaca.html. I to wystarczy do jednopaskowej panoramy.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Cytat Zamieszczone przez fristajlor Zobacz posta
    Zastanawiam się jeszcze czy ta regulacja przód/tył będzie wystarczająca. W C10-22 punkt nodalny jest około 66 mm od gwintu + trzeba doliczyć odległość mocowania statytowego do gwintu. Ta płytka przy bazie wydaje się być relatywnie krótka. Z jakim obiektywem i przy jakim przesuwie stosujesz tę płytkę?
    W jakiej odległości od aparatu będzie najbliższy obiekt który znajdzie się po złożeniu na zdjęciu ?
    Jaka ogniskowa obiektywu ?
    Jakim oprogramowaniem będziesz składał ?
    Jak zdjęcie po złożeniu będzie prezentowane ?
    Wiesz jak weryfikować czy obracasz wokół osi nodalnej ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 31-08-2018 o 18:05
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  9. #9

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    W jakiej odległości od aparatu będzie najbliższy obiekt który znajdzie się po złożeniu na zdjęciu ?
    Zdjęcia będę robić pomieszczeń a więc najbliższy obiekt (np. stół) może być blisko (nawet 1-2 m od obiektywu).

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Jaka ogniskowa obiektywu ?
    98% to będzie 10mm na APS-C.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Jakim oprogramowaniem będziesz składał ?
    PTgui.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Jak zdjęcie po złożeniu będzie prezentowane ?
    Płaskie zdjęcie.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Wiesz jak weryfikować czy obracasz wokół osi nodalnej ?
    Zrobiłem i złożyłem kiedyś kilkanaście panoram 360 (wiem nie jest to dużo ale przebrnąłem z sukcesem przez wszystkie początkowe problemy) bazując na panoheadzie DIY a więc technikę robienia zdjęć (w tym ustawienie pkt nodalnego) i składanie tego mam opanowane. Jedyny problem to zakup sprzętu, który pozwoli mi realizować to co sobie zamierzyłem Mój panohead pozwala mi na złożenie panoramy 360 ale robiąc zdjęcia w pionie obiektywem 8 mm więc nie sprawdzi mi się teraz bo chciałbym łączyć raptem 2-3 klatki ale poziome stąd szukam prostszego rozwiązania. Jeśli znasz jakieś rozwiązania do mojego zastosowania to będę wdzięczny za rekomendacje.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Ambitny/trudny projekt i wymaga dużej staranności.
    Blisko i bardzo krótka ogniskowa (zniekształcenia perspektywy).

    Z moich (dawnych) doświadczeń wynika że w tym projekcie powinno Ci wystarczyć zwykłe :
    - precyzyjne ustawieni poziome statywu i poziome aparatu
    - cofnięcie na płytce w głowicy statywu do punktu nodalnego

    Mam/stosowałem PTGui i Kolor Autopano PRO, w moim przypadku lepiej spisywało się Autopano
    Obym nie miał racji, ale widzę kłopoty w automatycznym scalaniu z powodu krótkiej ogniskowej i małej odległości.
    Będzie chyba potrzeba dużo ręcznego ingerowania w edycję punktów scalania

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •