Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Do tego wystarczy kawałek dość grubego aluminiowego płaskownika. Na jednym końcu dziura z gwintem statywowym z drugiej strony dziurka w odpowiedniej odległości (odległość nodalna obiektywu) i śruba do przykręcenia aparatu. Koszt kilaka zł + godzina pracy
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  2. #12

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Właśnie wolałbym coś bardziej uniwersalnego co pozwoli mi na regulacje tak by zawsze się sprawdzało niezależnie jaki będę mieć aparat i obiektyw.

    Na szybko udało mi się rozwiązać problem Użyłem mojej automatycznej stackernicy do makro Ma ona niby przesów 20 cm ale z uwagi na jej konstrukcję nie mogę ustawić idealnie punktu nodalnego (ograniczenie długości). Niemniej jednak jestem blisko tego punktu i przesunięcia z tego co testowałem są małe. Maszynka do składania sobie z tym radzi i nie muszę nic ręcznie poprawiać Efekt ostateczny jest bardzo fajny i spełnia moje oczekiwania.

    Na daną chwilę (w poniedziałek mam robić zdjęcia) problem mam rozwiązany ale jeśli ktoś kojarzy jakąś fajną szynę to będę wdzięczny za polecenie. Ta moja do makro ma niestety zbyt krótką skalę by ustawić punkt nodalny oraz jest mega ciężka.

    @jan pawlak, chyba Cię kojarzę z ŚP polskiego forum panoramicznego? Kojarzysz czy są jakieś inne polskie fora poświęconej tej tematyce? Jeżeli nic nie ma to będę wdzięczny za polecenie anglojęzycznych.

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Cytat Zamieszczone przez fristajlor Zobacz posta
    Na daną chwilę (w poniedziałek mam robić zdjęcia) problem mam rozwiązany ale jeśli ktoś kojarzy jakąś fajną szynę to będę wdzięczny za polecenie. Ta moja do makro ma niestety zbyt krótką skalę by ustawić punkt nodalny oraz jest mega ciężka.
    200 mm https://www.cyfrowe.pl/aparaty/genes...r-pla-200.html
    230 mm https://www.cyfrowe.pl/aparaty/-kb-2...-kulowych.html

    Do obiektywu szerokokątnego powinny wystarczyć.

  4. #14

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    A jak to najwygodniej połączyć z systemem Manfrotto? Chciałbym szynę podłączyć do głowicy Manfrotto 410 (płytka 410PL). Czy jest jakiś sensowny adapter, który pozwoliłby połączyć szynę z moją głowicą, byłby mega prosty (nie potrzebuję żadnych regulacji czy poziomic poza możliwością połączenia) i stabilny? Zakładam, że bezpośrednio nie da się tego złączyć.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Wszystkie głowice mam w systemie Arca-Swiss i bezpośrednio zakładam taką płytkę do głowicy, na przykład kulowej. Jak już wcześniej pisałem, pod głowicą kulową mam głowicę poziomującą https://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfr...ziomujaca.html
    Potem chwila zabawy ze znalezieniem punktu nodalnego i wio.
    Nie mam i nie próbowałem z innymi systemami, więc tu nie pomogę.

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Naiwnie myślałem, że wszyscy stosują Arca-Swiss.

    Ale jak piszesz, że ma być prosto, to może zwykła chamska śruba z nakrętką dadzą radę. Gwint stosowany w sprzęcie fotograficznym to 1/4 cala, minimalnie większy od europejskiego M6, więc wszystkie śrubki M6 powinny łatwo wchodzić w otwory, szpary i inne takie. Ale nie próbuj przykręcać M6 do gwintowanych gniazd 1/4 cala, bo nie pasują do siebie i możesz zniszczyć takie gniazdo.

  7. #17
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    ...

    Potem chwila zabawy ze znalezieniem punktu nodalnego i wio.
    Nie, że się czepiam, sam nie wiedziałem co to te punkty nodalne...

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_...sy?wprov=sfla1

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Wiem, ale ten "punkt nodalny" przyjął się w żargonie, więc nie kombinowałem.
    Ale zgadzam się, że powinno się używać prawidłowe nazwy, vide przysłona-przesłona, poziomnica-poziomica, karmnik-karmik itp.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Wiem, ale ten "punkt nodalny" przyjął się w żargonie, więc nie kombinowałem.
    Ale zgadzam się, że powinno się używać prawidłowe nazwy, vide przysłona-przesłona, poziomnica-poziomica, karmnik-karmik itp.
    tylko że prawidłowe nazwy to : przysłona (diafragma) , poziomnica (libella) i karmnik
    1-W aparacie jest przysłona
    2-Do pomiarów płaskości poziomnica
    3-Karmnik pisownia języka polskiego

    jeśli ktokolwiek używa przesłona, poziomica i karmik to jest w błędzie bo nazwy przesłona ( to coś do przesłonięcia ) i poziomica ( to linie na mapie) istnieją lecz mają inne znaczenie
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Panoramy - ustawienie aparatu by obracal sie w okol pkt nodalnego

    To właśnie chciałem powiedzieć.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •