Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Wątek: Wybór lampy i sterownika

  1. #31

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Mój nie, ale są tacy, co się wstydzą. Zacznijmy od początku, poprzedni wpis, to był oczywiście żart w odpowiedzi na paniczny strach kolegi przed chińczykiem
    Kiedyś oglądałem jakiś filmik instruktażowy z Zackiem Ariasem w roli głównej. Chodziło o sesje plenerowa z parasolką. Ktoś zadał Zackowi pytanie, czy parasolka może być chińska, czy lepsza będzie markowa. Zack odpowiedział, że z fotograficznego puntu widzenia jest to bez znaczenia, światło nie zauważy różnicy. Cała różnica polega na tym, że jak zawieje wiatr i parasolka odleci, to pytający będzie wolał patrzeć jak mu odlatuje 30$, czy jak odlatuje 100$? Podobnie jest w tej sytuacji z lampami. W omawianych zastosowaniach nie jest potrzebna żadna automatyka, ani inne skomplikowane funkcje. Nikt nie odrózni zdjecia zrobionego lampą za 250zł od zdjecia zrobionego lampą za 2500zł. Cała róznica będzie polegała na tym, że ktoś przypadkiem zawadzi o stojak, to kolega będzie wolał patrezeć jak uderza w podłogę lampa za 250, czy za 2500zł? Wpływ lampy na zdjęcie jest tu dokładnie taki, jak wpływ zarówki w lampce biurkowej na pisany tekst. Po prostu ma być mocna, żeby było jasno. Cały problem, w 100% będzie polegał na ustawieniu lamp. Sterownik umożliwiajacy regulowanie mocy bedzie ułatwieniem, ale umiarkowanym. Korekty ustawienia lamp i tak będą wymagały spacerów.
    Druga część mojej wypowiedzi była całkiem serio. Jesli jest kasa, to lepiej kupić najlepszy sprzęt. Dla świętego spokoju. Jak coś nie idzie, to w głowie poczatkującego zawsze kiełkuje myśl, że z drogim sprzetem byłoby lepiej. Kupno najlepszego sprzetu na wstepie uwalnia od takich mysli i pozawala sie skupić na nauce..
    Zgadzam się że wielu młodych i początkujących "fotografów" nie czuje swojej wartości i od razu rzuca się na najlepszy sprzęt. Albo narzeka na to że jakby był droższy to lepiej by wychodziły zdjęcia. Bo tu działa jeszcze myślenie jak u klienta, że im większa armata tym lepsze zdjęcia. Ale tu chodzi o niedoświadczonych młodzików.

    Mi bardziej chodzi o to aby wszystko działało i ułatwiało mi pracę. Dla mnie nie jest ważne ile kosztuje sprzęt ale to czy dobrze będzie pracował. Całkowicie zgadzam się z przytoczoną opowieścią o parasolce. Bo wiem że ze sprzętem foto jest jak np z wodą mineralną, jest kranówka i taka za 50zł....a obie są takie same.
    Ja akurat nie będę rozstawiał lamp wśród tłumu, więc nie mam się czego obawiać. Jak już pisałem....nie jestem na czasie ze sprzętem (lampami itp) więc pytam tych którzy są. I aby wszystko działało. A to czy potem je będę rozstawiał na Woodstocku czy wyrzucę do śmieci to nie ważne.
    Miło jest podyskutować...bo każda rozmowa wnosi coś nowego ale czasem wystarczy prosta odpowiedź.

  2. #32
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Teoretycznie masz rację, ale praktycznie i tak najczęściej miesza się światło lamp ze światłem dziennym i żarowym. Zapalenie całego oświetlenia w pomieszczeniu bardzo ożywia zdjęcia.
    To oczywiście było do Przemka
    Ostatnio edytowane przez fret ; 03-03-2018 o 16:36

  3. #33

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Teoretycznie masz rację, ale praktycznie i tak najczęściej miesza się światło lamp ze światłem dziennym i żarowym. Zapalenie całego oświetlenia w pomieszczeniu bardzo ożywia zdjęcia.
    To prawda. Tylko czasami korzysta się wyłącznie z zastanego światła. Zazwyczaj gdy jest klimatyczne. Bo najczęściej zapala się światła, nie tylko jak wspomniałeś ożywia zdjęcie ale też pokazuje źródła światła w pomieszczeniu.

    Fajnie że rozmawiamy o technice ale czy pogadamy o sprzęcie?

  4. #34
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Idąc tym tokiem myślenia parasolka z chin, stojak też chiński bo w sumie swiatło mamy w cenie kolacji. Na body chiński klon canona 50mm 1.8 a body... 5d z gripem w sumie 12mpix to i tak za dużo.

    Można? Można! Znam typa który jeździ porshe a oblewa przegląd bo... wycieraczkę powinien od roku wymienić.

    Jeśli Cię stać na sprzęt i masz nim zarabiać, nie marnuj czasu na chińszczyzne.

  5. #35

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Idąc tym tokiem myślenia parasolka z chin, stojak też chiński bo w sumie swiatło mamy w cenie kolacji. Na body chiński klon canona 50mm 1.8 a body... 5d z gripem w sumie 12mpix to i tak za dużo.

    Można? Można! Znam typa który jeździ porshe a oblewa przegląd bo... wycieraczkę powinien od roku wymienić.

    Jeśli Cię stać na sprzęt i masz nim zarabiać, nie marnuj czasu na chińszczyzne.
    No i o takie odp mi chodziło.
    Czyli proponujesz 600 od Canona. Ale czy brać 2 takie same czy jak na początku zakładałem 600 i 430?
    No i co proponujesz do sterowania?

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Cytat Zamieszczone przez Gryc Zobacz posta
    No i o takie odp mi chodziło.
    Czyli proponujesz 600 od Canona. Ale czy brać 2 takie same czy jak na początku zakładałem 600 i 430?
    No i co proponujesz do sterowania?
    Weź to na co Cię stać. Stać Cię na Canona i wiesz, że się zwróci, kupuj Canona (2x600 nawet pierwszą wersje). Masz ograniczony budżet kup 2xYn600 z yn-e3-rt - za całość na ebay'u zapłacisz około 1000zł. Jak dobrze trafisz, lampy mogą długo pociągnąć.
    Ostatnio edytowane przez zdebik ; 03-03-2018 o 23:25

  7. #37
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 374

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Tak naprawdę w drogi i markowy sprzęt opłaca się inwestować dopiero wtedy, gdy się na nim zarabia więcej, niż on kosztuje. Czyli najpierw zleceniami trzeba zarobić na sprzęt, a nie wydać mnóstwo pieniędzy i tyrać latami, aby spłacić ekwipunek. Nie ma rzeczy bezawaryjnych. Idąc na poważną robotę bierze się zapasowy korpus, zwykle więcej niż 1 obiektyw, a więc i lampę powinno się mieć drugą w zapasie, choćby kieszonkową. W związku z tym, skoro rozsądek przemawia za posiadaniem zapasowej lampy, to co za różnica, jakiej klasy jest lampa podstawowa? Jedna po drugiej raczej nie padną.

    Kolejna sprawa to moralne starzenie się sprzętu. Nim się zdążysz ogarnąć to sprzęt aktualnie najnowocześniejszy będzie już zabytkiem, a więc jego cena rynkowa znacznie spadnie. Jeżeli twoje potrzeby wzrosną, a dochody nie wzrosną, to będziesz miał większy problem z dostosowaniem się do aktualnej sytuacji celując w drogi ekwipunek.

    Masz do wyboru takie opcje:

    1. Markowe lampy Canona systemu RT lub Yongnuo RT, z wbudowanymi odbiornikami. System obsługuje 5 grup lamp, HSS, ale nie da się sterować zdalnie zoomem lamp i nie ma synchronizacji na drugą kurtynę migawki przy zdalnym wyzwalaniu. Nigdy nie wiesz, kiedy ci się to może przydać.

    2. Markowe lampy Canona, albo inne, ale kompatybilne z odbiornikami YN-E3 RX. Funkcjonalność i braki funkcjonalności jak wyżej, plus dodatkowe problemy z dodatkowymi odbiornikami i ich zasilaniem, jednak w sumie taniej.

    3. Jakiekolwiek lampy i system YN622. Maksymalna kompatybilność, E-TTL, M, Multi, obsługa zooma, HSS i drugiej kurtyny migawki, 3 grupy lamp.

    4. Lampy YN685C posiadające wbudowane odbiorniki systemów 622 i 560, sterowane z nadajników YN622C, YN622C-TX, YN560IV, YN560-TX, RF605, RF603II i RF603. Funkcjonalność przy nadajniku systemu 622 taka sama, jak wyżej, czyli pełna, brak dodatkowych odbiorników systemu 622, potzrebny tylko jeden nadajnik YN622C TX lub YN622C II.

    5. System Godox, który jakby łączy zalety systemów RT i 622, ale nie jest z nimi kompatybilny. 5 grup.

    6. System YN560: Wygodny sterownik YN560 TX, tylko manual i multi, lampy mają wbudowane odbiorniki i nadajniki (YN560 IV)radiowe, system obsługuje 6 grup, sterowanie zooma. Brak HSS i wyzwalania na drugą kurtynę migawki. Opcja bardzo tania.

    Jak z powyższego wynika, o ile się nie planuje pracy z więcej, niż trzema grupami lamp, to maksymalną funkcjonalność, czyli przenoszenie wszystkich funkcji zdalnie na lampy, oferują systemy YN622 i Godox, i tu można wybierać np. pomiędzy lampami Canon na odbiornikach Yongnuo lub Godox, albo lampami Yongnuo lub Godox z własnymi odbiornikami.

    Oryginalne lampy Canon 600EX RT, aczkolwiek pewne w działaniu, są obarczone całym kalectwem systemu RT. Ich przewaga funkcjonalna przejawia się dopiero w momencie pracy w otoczeniu, w którym ktoś inny pracuje w tym systemie, bo można ustalić własny kod dla swoich lamp, aby uniknąć interferencji z jego sprzętem.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 04-03-2018 o 03:11
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #38
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 374

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Info uzupełniające do powyższego postu, bo akurat to dopiero co sprawdziłem: lampy Yongnuo YN685 z wbudowanym odbiornikiem YN622 współpracują bez problemów z Canonem 80D i z odbiornikami YN-E3-RX, oczywiście, w tym ostatnim przypadku, via sterownik systemu RT. Nie powinny więc też raczej sprawiać problemów z nowymi modelami aparatów Canon, jak EOS 6D Mk II.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  9. #39
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    38

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Witam
    Pozwolę sobie podpiąć się pod wątek, od siebie od razu dodam, że do tej pory nie miałem okazji korzystania z lamp w inny sposób niż tylko na aparacie wiec jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o zdalne wyzwalanie. Ponieważ mam możliwości lokalowe postanowiłem "zbudować" jakieś niewielkie studio oparte o lampy reporterskie, na razie ma to być tylko zabawa, może kiedyś przejdzie w coś więcej, jeżeli chodzi o sprzęt to 6d i 6dII plus YN565EX oraz YN500EX (w innym wątku opisuje brak kompatybilności tych lamp z canonem 6dII ale nie o to teraz mi chodzi). Ponieważ chciałbym wykorzystać przynajmniej na początku to co mam to pytanie dotyczy sterowania/wyzwalaczy, przy opisie tych lamp podane jest że współpracują z transmiterem YN-ST-E2 (który swoją drogą nie współpracuje z canonem 6d, nie wiem czy z dwójką też). Czy to oznacza że ze sterownikiem/odbiornikiem YN-622... te lampy nie ruszą w ogóle, czy np mając na nich odbiornik YN-E3-RT mogę jako sterownika użyć YN-622..lub w ogóle można użyć "prostego" sterownika YN560-TX wyzwalacza RF60.. używając lamp w trybie manualnym. Mam nadzieje że nie plotę wielkich głupot

  10. #40
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Wybór lampy i sterownika

    Lampy nie mają żadnego odbiornika radiowego.
    Musisz dokupić albo zwykły wyzwalacz manualny (np. YN RF-603C, wersja pierwsza lub druga), jeden na nadajnik i po jednym pod każdą lampę, albo wyzwalacz z TTL (np. YN622c: na aparat może być 622c-tx, pod każdą lampę 622c, wersja pierwsza lub druga).

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •