Strona 5 z 9 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 81

Wątek: Monitor SRGB czy RGB

  1. #41
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Ci, co pracują na dobrym monitorze widzą różnice. Krytykują zwykle osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tą jakością. Ale to powszechne zjawisko Dotyczy każdej dziedziny (mnie spotyka często przy propozycji np. Macbooka dla osób szukających laptopa do obróbki).

  2. #42
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Jak już jest rozmowa o aRGB i sRGB to biorąc pod uwagę problemy z MS Windows , czy CS 2420 lub PA242W (z nastawieniem na ten drugi) daje się "przestawiać" sprzętowo w tryb sRGB? Chodzi o przestawienie w taki sposób , że jakość sRGB jest ok a nie protezowata. Chodzi też o przypadek jak w LR jeden monitor jest aRGB a drugi tylko lepszejsza mastryca sRGB.

  3. #43
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    Jak już jest rozmowa o aRGB i sRGB to biorąc pod uwagę problemy z MS Windows , czy CS 2420 lub PA242W (z nastawieniem na ten drugi) daje się "przestawiać" sprzętowo w tryb sRGB? Chodzi o przestawienie w taki sposób , że jakość sRGB jest ok a nie protezowata. Chodzi też o przypadek jak w LR jeden monitor jest aRGB a drugi tylko lepszejsza mastryca sRGB.
    i to jest dobre pytanie - szczególnie na początku - jak już użytkownika wykończą (albo zakrecą) duże możliwości to czy jest w stanie szybko przestawic ustrojstwo na sRGB i czy system (windows) to szybko zobaczy ? a 3D LUT jest ? przypomniał mi sie mój ulubiony wątek o 6DII - nic nie rozgrzewa tak dyskusji jak prawidłowe pozycjonowanie - w tamtym przypadku korpusu w tym monitora - nie wiem jak PA242W jest pozycjonowany ale CS 2420 to taki entry level jest
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 26-12-2017 o 12:48
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  4. #44
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    i to jest dobre pytanie - szczególnie na początku - jak już użytkownika wykończą (albo zakrecą) duże możliwości to czy jest w stanie szybko przestawic ustrojstwo na sRGB i czy system (windows) to szybko zobaczy ? a 3D LUT jest ? przypomniał mi sie mój ulubiony wątek o 6DII - nic nie rozgrzewa tak dyskusji jak prawidłowe pozycjonowanie - w tamtym przypadku korpusu w tym monitora - nie wiem jak PA242W jest pozycjonowany ale CS 2420 to taki entry level jest
    Tu bardziej chodzi o zarządzanie kolorem przez soft w windowsie i dla kogoś kto wchodzi w ten świat, aRGB może skończyć się frustracja. Może to są i entry monitory ale już pozwalają się pobawić i ogarnąć kolorystykę. W monitorowym świecie chyba nie ma tylu narzekaczy i piewców teorii "oszukali!!!"

    Monitor aRGB mający dobre sRGB umożliwia zrobienie podwojnego WOW i mniej frustrująca nauke

  5. #45
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    Tu bardziej chodzi o zarządzanie kolorem przez soft w windowsie i dla kogoś kto wchodzi w ten świat, aRGB może skończyć się frustracja. Może to są i entry monitory ale już pozwalają się pobawić i ogarnąć kolorystykę. W monitorowym świecie chyba nie ma tylu narzekaczy i piewców teorii "oszukali!!!"

    Monitor aRGB mający dobre sRGB umożliwia zrobienie podwojnego WOW i mniej frustrująca nauke
    dokładnie to samo miałem na myśli pisząc "jak już użytkownika zakrecą te duże możliwości"

    cs 2420 to fajny sprzet ale jednak enty level , w monitorowym świecie jest raczej odwrotna tendencja, raczej zadaje sie pytania "czy jest różnica pomiedzy biurowy dellem a monitorem typu eizo color edge"
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  6. #46

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    O zarządzaniu kolorem jeszcze polecam ten artykuł Tomka: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/

  7. #47
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 083

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    w podpkt. Gamut monitora, wszystkie kwadraciki mam dwuodcieniowe. Czego to się człowiek nie nauczy.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  8. #48

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Człowiek uczy się przez całe życie

  9. #49
    Bywalec Awatar janpur
    Dołączył
    Dec 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    130

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    ..i głupim umiera.
    5D
    M50

  10. #50
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2017
    Miasto
    Poznań
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Ups...
    Jednym słowem co droższe to lepsze...
    Nie.
    Każdy producent będzie chwalił, aby tylko jego kupić. Naszym zadaniem jest nasze własne pieniądze wydać mądrze.
    A mądrze oznacza nie kupowania wcale drogich monitorów.
    Kupcie X-Rite ColorMunki Photo i macie wszytko czego do fotografii potrzeba i można być niezależnym. Lepsze efekty na zwykłym monitorze niż super profilowanym "fabrycznie". Co w zestawie - spektrofotometr - czyli profilujemy nie tylko monitory, projektory ale również drukarki, co daje możliwość bezkarnego żonglowania papierami. Zrobić profil pod nowy papier - żaden problem. W zestawie obecnie jest również colorchecker classic, czyli możemy sobie sprofilować skaner, aparat...
    Obejrzałem właśnie sobie te wszystkie kwadraciki z art. pod linkiem i chyba muszę mieć super monitor, bo wszytko jest ok. Monitor którego używam był kupiony za "różnice kursową" pojawiającą się przy tych super monitorach, oczywiście w markecie. Padł wcześniejszy i musiałem szybko kupić nowy za to co miałem w kieszeni. Bez profilu jest bardzo daleki od ideału. Gdybym miał potrzebę, to wycisnął bym z niego więcej niż sRGB, ale siedzenie na gammie 1.8 mnie nie bawi, to nie jabol gdzie wszytko domyślnie na 1.8. Na PC jest 2.2 i czasami niektóre aplikacje zakładają tyle na sztywno i mają głęboko cały CMS. Na pierwszej stronie wątku macie właśnie przekalibrowany monitor z gammy 1.8 na 2.2. I na co całe fabryczne kalibracje, które są tylko czasowymi korektami na zużycie sprzętu. Korekty sprzętowe są liniowe, a po takim przegięciu gammy mamy już tylko "fabrycznie kalibrowany". Jak ktoś kupi monitor z gammą pod jabola, to musi przestawić całe środowisko na pracę w gammie 1,8. Profilowanie jest fajne, ale im mocniej krzywe profilowe odstają od prostej, to tym gorzej. One mają korygować, a nie przestawiać gammę z 1.8 na 2.2. Nie dajcie się omamić profibełkotem. Jak nie rozumiecie co mówią/piszą, to chodzi im o wasze pieniądze.
    Polecam ten zastaw z jeszcze jednego powodu. Oprogramowanie (na windows) działa tylko do W8. Na W10 potrzebne jest i1Studio, które ściąga się normalnie ze strony. Zestaw z dołączonym i1Studio jest kilka stówek droższy, no trochę ponad 8. Z punktu widzenia użytkownika 8 stówek zaoszczędzone prze kliknięcie w linka jest nie do pogardzenia. A cena X-Rite CMP przez nieaktualność oprogramowania na dołączonych płytach jest atrakcyjna.
    Może zrobił się trochę OT, ale monitor do fotografii = "monitor z profilem".

Strona 5 z 9 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •