Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 81

Wątek: Monitor SRGB czy RGB

  1. #21
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    150

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta
    Zanim się skierujesz w stronę NEC MultiSync EA275WMi ColorTuned to sprawdź sobie jeszcze czy karta graficzna w Twoim PC (o ile używasz PC bo możesz przecież używać jakiegoś Mac) posiada wyjście wideo DisplayPort (wersja dowolna) i/lub HDMI w wersji co najmniej 1.3 bo ten monitor pracuje w rozdzielczości natywnej 2560x1440 przy 60Hz więc z karty graficznej musi wyjść sygnał umożliwiający wyświetlenie takiej rozdzielczości na monitorze.

    Większość ludzi monitory o takiej i wyższych rozdzielczościach łączy z komputerem za pośrednictwem kabla DisplayPort a jeśli nie jest to możliwe no to za pomocą kabla HDMI w wersji co najmniej 1.3 (powinno być stosowne oznaczenie na opakowaniu a jeśli go nie ma to trzeba szukać tego oznaczenia na kablu).

    https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

    https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI
    Cenna uwaga..muszę sprawdzić.

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Uwaga jest nieścisła. HDMI należy unikać! To jest problematyczny interfejs. Większość sterowników "uznaje" urządzenie podłączone po HDMI jako telewizor i ogranicza dynamikę. Inna sprawa, że w większości monitorów wejście HDMI ma ograniczenie do 1920x1200/1080 i wyjście w komputerze, w dowolnej specyfikacji, nie pomoże. Monitor o rozdzielczości 2560x1440 łączy się interfejsem DVI DualLink lub DisplayPort.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 018

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Dokladnie tak jak wyżej. Mnie nikt o tym nie uprzedził, nie doczytalem i gdy zmienialem monitor i komp dwa lata temu to komp musialem zwrocic bo sie okazalo ze monitor obsluguje tylko DP, a komp nie mial tego wyjścia :/
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  4. #24
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Żuromin
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Mam na płycie głównej Z170 interfejs DVI DualLink z karty graficznej zintegrowanej, niestety brak wyjścia DP(nie mam zewnętrznej karty graficznej). I teraz kupiłem sobie Eizo cx271 i na wyjściu DVI DualLink, żeby uzyskać rozdzielczość natywną 2560x1440 musiałem zejść z odświeżaniem obrazu do 30Hz. Dodam ze żadne sterowniki tego stanu nie zmienią. Tak że posiadanie wyjścia DualLink nie zawsze gwarantuje uzyskanie rozdzielczości powyżej FHD.

  5. #25
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    150

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Widze że występuje sporo pronlemow. Sam mam jedynie hdmi,wiec mam obawy czy nowy monitor bedzie działał prawidlowo.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Przy HDMI może Pan zapomnieć o monitorach powyżej 1920x1200. Do tego dojdzie kastracja dynamiki, którą na szczęście często można wyłączyć.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  7. #27

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Miesiąc temu przeszłam ze starego (pewnie ok 10 letniego), kwadratowego NEC'a na Eizo CS2420 i moje oczy są mi wdzięczne za tą zmianę. Widzę, co obrabiam, jestem w stanie zauważyć nawet najmniejszą zmianę kolorystyczną na zdjęciu i mam 10 razy większą przyjemność z oglądania pięknych zdjęć, bo na tym monitorze wyglądają dużo, dużo lepiej niż na moim starym.

    Monitor kupuje się na lata, więc warto dołożyć kilka zł i się nie męczyć później

  8. #28
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    150

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez emiliam Zobacz posta
    Miesiąc temu przeszłam ze starego (pewnie ok 10 letniego), kwadratowego NEC'a na Eizo CS2420 i moje oczy są mi wdzięczne za tą zmianę. Widzę, co obrabiam, jestem w stanie zauważyć nawet najmniejszą zmianę kolorystyczną na zdjęciu i mam 10 razy większą przyjemność z oglądania pięknych zdjęć, bo na tym monitorze wyglądają dużo, dużo lepiej niż na moim starym.

    Monitor kupuje się na lata, więc warto dołożyć kilka zł i się nie męczyć później
    Też tak uważam, że warto dołożyć, ale im więcej czytam różnych informacji dot. RGB tym więcej mam obaw czy sobie poradzę z jego obsługą Z tego co piszą trzeba się znać się na zarządzaniu barwą. Czy faktycznie obsługa RGB przysparza kłopotów?

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Nie trzeba. Kupujesz, zlecasz kalibrację raz na rok/dwa specowi i nic nie musisz wiedzieć. Jak Ci się obraz rozjeżdża z odbitkami to zamawiasz kalibrację i jazda dalej

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Jak już wcześniej pisano AdobeRGB a nie RGB! Nie ma monitorów wyświetlających całą możliwą do stworzenia przestrzeń RGB, to niewykonalne. Co do monitora o przestrzeni AdobeRGB lub zbliżonej, jeśli pracuje się na Macu, nie ma żadnej różnicy w postępowaniu niż sRGB. Pod Windows tak różowo już nie jest. Trzeba opanować podstawy obiegu pracy pracy w szerokim gamucie. Przydaje się ktoś rozumiejący problem do doradzenia, bo samemu łatwo się pogubić.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •