Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: poprawna rozdzielczość do wydruku

  1. #1

    Domyślnie poprawna rozdzielczość do wydruku

    Witam,

    mam nadzieję,że mi ktoś pomoże, bez złośliwości
    muszę naszykować kilka zdjęć do wydruku 3x4m,na tzn tablice informacyjne, więc oglądane raczej z bliska.
    Nie znam drukarni (i czy kontakt z nią będzie niezbędny?), nie mam problemu z zarządzaniem barwą itp, ale nie wiem kompletnie jak przygotować takie zdjęcie do tego formatu,wcześniej tylko na płótnie robiłam, 100x70cm najwięcej... więc czy w ogóle mam szansę na powodzenie... zdjęcia są z Canona 6d więc max rozdz mam 5472x3648. Czy ktoś mi podpowie co mam zrobić, jakie parametry ustawić, ile dpi...?
    Dziękuję bardzo i pozdrawiam, mam nadzieję,że nie powieliłam wątku.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: poprawna rozdzielczość do wydruku

    Najlepiej skontaktować się z drukarnią gdzie miałyby być drukowane te zdjęcia żeby podali parametry akceptowanych przez siebie plików dla druków wielkoformatowych. Jeśli jest to niemożliwe no to trzeba skorzystać z tego co można znaleźć sobie samodzielnie w Internecie.

    Poradnik – Druk wielkoformatowy « PROgraf – advertising & printing

    Reklama wielkoformatowa – jak przygotować pliki do druku? - Profesdruk.pl

    TIF - najlepszy, zalecany format pliku

    Skala 1:1

    Przestrzeń kolorów CMYK

    Zalecana kompresja LZW

    Rozdzielczość maksymalna to w zależności od drukarni 60-70 dpi z wyjątkami, szczegóły do doczytania pod linkami które wcześniej podałem.

    60 dpi = 60 ppi

    dpi to ppi Converter, Chart -- EndMemo

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ppi

    Twój plik z aparatu ma rozdzielczość 5472 (poziomo) x 3648 (pionowo) pikseli, oczywiście jeżeli zdjęcie było wykonywane aparatem trzymanym poziomo. Żeby przy 60 ppi zdjęcie weszło na jakiś baner o rozmiarach 3 x 4 metry i cieszyło oko widza to trzeba będzie ten plik powiększyć do rozmiarów 9449 (poziomo) x 7087 (pionowo) pikseli.

    Tu masz kalkulator Printing > Pixels, PPI, & Print Size Calculators


    upload image
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 17-08-2017 o 19:08

  3. #3

    Domyślnie Odp: poprawna rozdzielczość do wydruku

    Bardzo dziękuję za pomoc!

  4. #4
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    113

    Domyślnie Odp: poprawna rozdzielczość do wydruku

    Plik o wymiarach 3x4m do druku w skali 1:1???? Pierwsze słyszę. A już pare tysięcy metrów kwadratowych druków zleciłem. 1:1 to przy małym formacie, ofsecie to owszem.
    Przy tych wymiarach wydruku plik z projektem w TIFF jeśli Ci tak zależy to najwyżej w skali 1:10. A format to najwygodniej w PDF. Tak przyjmuje większość drukarni. Pytanie jeszcze na czym to będzie drukowane, i gdzie będzie wisiało, bo jak kilka metrów nad ziemią to i 25dpi wystarczy.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  5. #5

    Domyślnie Odp: poprawna rozdzielczość do wydruku

    mkamelg Dzięki Ci za opowiedź!!!
    Pkt. 8 regulaminu forum

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •