Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Aparat mechaniczny

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Aparat mechaniczny

    Potrzebuję aparatu w pełni mechanicznego, czyli takiego, który będzie robił zdjęcia bez baterii na film 135, potrzebuję obiektywów 35f2 ostatecznie może być 35f2.8 i 200f4 ostatecznie 200f3.5 - te rzeczy to absolutny must have.
    Poza tym fajnie jakby miał jeszcze poniższe cechy - aczkolwiek to jest nice to have (kolejność istotna)
    1. ma wizjer lepszy od zenita - jaśniejszy i z większym pokryciem
    2. jest możliwie mały i lekki
    3. jest możliwie wytrzymały
    4. ma światłomierz działający również bez baterii, ostatecznie ma światłomierz na baterie, ale bez nich dalej działa wszystko poza światłomierzem
    5. oba wymagane obiektywy (35 i 200) można podpiąć do tego samego aparatu, ale ostatecznie mogą być dwa różne pod warunkiem że są małe i lekkie.
    6. może być SLR, może być RF lub cokolwiek innego, nie musi być nawet Canon ;-)

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Nie wiem czy spelni Twoje wymagania, ale polece FM2n.

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    256

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    A może Practika (z serii MTL, LLC) + obiektywy z gwintem M42.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Potrzebuję aparatu w pełni mechanicznego, czyli takiego, który będzie robił zdjęcia bez baterii na film 135, potrzebuję obiektywów 35f2 ostatecznie może być 35f2.8 i 200f4 ostatecznie 200f3.5 - te rzeczy to absolutny must have.
    Poza tym fajnie jakby miał jeszcze poniższe cechy - aczkolwiek to jest nice to have (kolejność istotna)
    1. ma wizjer lepszy od zenita - jaśniejszy i z większym pokryciem
    2. jest możliwie mały i lekki
    3. jest możliwie wytrzymały
    4. ma światłomierz działający również bez baterii, ostatecznie ma światłomierz na baterie, ale bez nich dalej działa wszystko poza światłomierzem
    5. oba wymagane obiektywy (35 i 200) można podpiąć do tego samego aparatu, ale ostatecznie mogą być dwa różne pod warunkiem że są małe i lekkie.
    6. może być SLR, może być RF lub cokolwiek innego, nie musi być nawet Canon ;-)
    Mała egzotyka: Yashica FX-3 Super 2000. Małe, lekkie, bagnet Yashica/Contax, całkiem dobrze obiektywy Yashica ML, i możliwość podpięcia szkieł od Contaxa (Zeiss). Stosunkowo często pojawiają się u nas (aukcje) obiektywy 28/2.8 (były oficjalnie importowane "w minionym ustroju"), niestety pozostałe są u nas trudniej dostępne. Poprzez przejściówkę z M42 poszerza się lista możliwości.
    Światłomierz bez baterii to selenowy nad obiektywem, który po 40-50 latach prawdopodobnie miałby umiarkowaną przydatność, więc z baterii raczej się nie zrezygnuje, w tej Yashice baterie służą tylko do zasilania światłomierza.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    nie napisałem jednego: w miarę tani

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Nie wiem czy spelni Twoje wymagania, ale polece FM2n.
    To chyba ideał, tylko trochę kosztuje.


    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Mała egzotyka: Yashica FX-3 Super 2000.
    Znam ten aparat, jeśli chodzi o samo body, to chyba najlepszy stosunek jakość/cena tylko obiektywy ... z 50 nie ma problemu, 28 zamiast 35 nie chcę, a Zeissów nie kupię, z 200/4 też będzie ciężko.

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Światłomierz bez baterii to selenowy nad obiektywem, który po 40-50 latach prawdopodobnie miałby umiarkowaną przydatność
    Pewnie tak. Mam radziecki selenowy ręczny, który jeszcze jako tako daje radę, ale był wystawiany na działania światła znacznie mniej niż taki w aparacie, bo tylko na czas pomiaru.

    Cytat Zamieszczone przez Adlatus Zobacz posta
    A może Practika (z serii MTL, LLC) + obiektywy z gwintem M42.
    Prakticę rozważam najbardziej, są tanie i z obiektywami nie będzie problemu: mir 35/2 lub flektogon 35/2.4 oraz pentacon i jupiter 200/4. Zastanawiam się tylko nad jakością wizjera - opinie są różne. Orientujesz się może która ma najjaśniejszy wizjer?

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    256

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Zastanawiam się tylko nad jakością wizjera - opinie są różne. Orientujesz się może która ma najjaśniejszy wizjer?
    Porównałem wizjer Practiki z Canonem 50d i jest podobnie. Natomiast jest jaśniejszy niż w Nikonie F-601, chociaż ten jest czytelniejszy.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Cytat Zamieszczone przez Adlatus Zobacz posta
    Porównałem wizjer Practiki z Canonem 50d i jest podobnie. Natomiast jest jaśniejszy niż w Nikonie F-601, chociaż ten jest czytelniejszy.
    No tak, ale aparaty AF ogólnie nie mają jasnych wizjerów.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    tak na serio spytam po co się katować prehistorycznym sprzętem? baterie w małoobrazkowych lustrzankach z af wystarczają na 30 albo więcej rolek więc bateria raczej nie będzie problemem, a jak jest to se można kupić gripa na paluszki i ładować w niego akumulatory - dodatkowo można zakupić korpus canona i cała optyka będzie hulać - używam eosa 3 nawet sigma 50 art z nim dobrze działa - moim skromnym zdaniem katowanie się korpusem pokroju praktica (używałem jakby kto pytał) czy zenit (też używałem) to była bardzo słaba opcja nawet 20 lat temu, rozumiałbym jeszcze średni format ale mały obrazek w prehistorycznym korpusie ma nikły sens.
    Ze sprzętów starszych bez af to może canon AE-1 (tez używałem), ale on ma bateryjkę, ale optyka jest tania i przyzwoita.
    ile rolek miesięcznie lub tygodniowo masz zamiar tym robić?
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 26-07-2017 o 14:51
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Dzięki za dobre rady. A może ktoś ma coś jeszcze do napisania w temacie?

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 850

    Domyślnie Odp: Aparat mechaniczny

    Olympus OM10, używałem przez lata, świetny, kłopot tylko z obiektywami

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •