Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: fotografia sportowa - ustawienia AF

  1. #1

    Domyślnie fotografia sportowa - ustawienia AF

    Miałem do tej pory 40D i wielu funkcji w aparacie nie używałem ponieważ były zbyt wolne lub nie działały tak jak bym chciał, więc przestałem ich używać już dawno temu. Przeskoczyłem w końcu na 80D i widzę, że jest dużo lepiej, w instrukcji dodatkowo znajduję mnóstwo ciekawych rzeczy...ale nadal to chyba nie działa tak dobrze jak bym sobie życzył, niektóre funkcje zapowiadają się jak z CSI Miami, a w rzeczywistości jest średnio. Ale do rzeczy, chciałbym wiedzieć jak konfigurujecie aparat do fotografii sportowej. Konkretnie chodzi o fotografię zwierząt np. psy które są niemiłosiernie szybkie, lub konie. Szczególnie interesuje mnie wszystko co jest związane z AF ..no chyba, że te wszystkie opcje są nic nie warte i po prostu jedyny słuszny sposób to jednopunktowy pomiar?

    Teoretycznie, jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję, mógłbym ustawić wybór automatyczny AF ze wstępnym wyborem pola i do tego śledzenie po kolorze oraz AI Servo. W tym momencie ustawiam ostrość np. na głowę psa za pomocą punktu wstępnego i strzelam serię zdjęć, a AF przy każdym zdjęciu znajduje sam głowę psa (między innymi po kolorze) i wyostrza ją bez różnicy w którym miejscu kadru się znajduje. To teoretycznie, bo zabawa praktyczna mi nie wychodzi.

    Pytanie dodatkowe, czy można tak skonfigurować aparat, żeby możliwe było zablokowanie pomiaru focusa w trybie AI Servo? - np. śledzę obiekt, obiekt się zatrzymuje, blokuje AF, przekadrowuję i pstrykam fotkę.

  2. #2
    dawniej jas_rambo
    Dołączył
    Jan 2013
    Posty
    116

    Domyślnie Odp: fotografia sportowa - ustawienia AF

    W tym aparacie nie masz zbyt dużego pola do popisu jeśli chodzi o ustawienia AF.

    Pytanie dodatkowe, czy można tak skonfigurować aparat, żeby możliwe było zablokowanie pomiaru focusa w trybie AI Servo? - np. śledzę obiekt, obiekt się zatrzymuje, blokuje AF, przekadrowuję i pstrykam fotkę.
    Ustaw obsługę autofocusa na tylny przycisk AF-ON. Wówczas autofokus i wyzwalanie migawki będą działać niezależnie od siebie pod dwoma różnymi przyciskami - autofocus na AF-ON a migawka oczywiście na spuście. Jeśli tak wcześniej nie fotografowałeś to będzie to wymagało przyzwyczajenia się, ale umożliwia mniej więcej to co napisałeś (bez szaleństw z tym przekadrowywaniem oczywiście) - po prostu zwolnisz przycisk AF-ON, autofokus zatrzyma się "na obiekcie", z odpowiednią wprawą i dobrym szkłem uzyskasz ostrość.

    W powyższej sytuacji AF oczywiście w trybie Servo. Sam przycisk AF-ON działa na każdym trybie AF (One Shot itd.).
    Ostatnio edytowane przez jas_r ; 07-04-2017 o 10:25

  3. #3
    Bywalec Awatar smartb
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Legionowo
    Wiek
    58
    Posty
    110

    Domyślnie Odp: fotografia sportowa - ustawienia AF

    Przecież Servo na nieruchomym obiekcie też ustawi ostrość. Jeśli już koniecznie chcesz przekadrowywać to zaprogramuj przycisk głębi ostrości na krótkotrwałą zamianę trybów Servo - One Shot, choć ciężko go namacać na szybko, ale umożliwi to przekadrowanie bez odrywania oka od wizjera. Przy normalnych zdjęciach sportu wybierasz jeden punkt AF (w "normalnym" rozmiarze, czyli nie spot) i servo powinno podążać za obiektem, jeśli nie możesz utrzymać punktu na obiekcie - zwiększ obszar, czyli zastosuj "punkt plus sąsiadujące", albo strefę
    Ostatnio edytowane przez smartb ; 07-04-2017 o 16:31
    20D + 7D + 5DMK4 + 24-70/2,8LII, 70-200/2,8LIS, Art35/1,4, Art85/1,4, 430EX, 580EX, 055PROB+029

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •