Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

  1. #1

    Domyślnie canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Witam serdecznie

    Przeszukałem forum i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, dlatego zakładam nowy wątek.
    Przedstawię pokrótce swój problem. Gdy podpinam lampę (580 ex II) do 5d mk II, w trybie aV automatycznie skraca się
    czas otwarcia migawki o połowę (światłomierz niedoświetla o 1 EV) np. gdy miałem bez lampy 1/30 s, to po podpięciu
    i uruchomieniu lampy czas skraca się do 1/60 s. Dziwi mnie to zachowanie aparatu, ponieważ zarówno w 50d, jak i 7d
    po podpięciu lampy czas pozostaje dokładnie taki sam (apart mierzy tylko światło zastane i na tym mi właśnie zależy).
    Czy to jest normalne zachowanie dla 5d mk II, da się to jakoś zmienić ? Bawiłem się chyba wszystkimi możliwymi ustawieniami,
    ale nie dało to pożądanego efektu
    Z góry dziękuję za pomoc

    Pozdrawiam
    Mateusz

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Cytat Zamieszczone przez matgar Zobacz posta
    Witam serdecznie

    Przeszukałem forum i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, dlatego zakładam nowy wątek.
    Przedstawię pokrótce swój problem. Gdy podpinam lampę (580 ex II) do 5d mk II, w trybie aV automatycznie skraca się
    czas otwarcia migawki o połowę (światłomierz niedoświetla o 1 EV) np. gdy miałem bez lampy 1/30 s, to po podpięciu
    i uruchomieniu lampy czas skraca się do 1/60 s. Dziwi mnie to zachowanie aparatu, ponieważ zarówno w 50d, jak i 7d
    po podpięciu lampy czas pozostaje dokładnie taki sam (apart mierzy tylko światło zastane i na tym mi właśnie zależy).
    Czy to jest normalne zachowanie dla 5d mk II, da się to jakoś zmienić ? Bawiłem się chyba wszystkimi możliwymi ustawieniami,
    ale nie dało to pożądanego efektu
    Z góry dziękuję za pomoc

    Pozdrawiam
    Mateusz
    W 600d jest opcja "indywidualna" pozwalająca sterować czasem otwarcia migawki gdy podłączona jest lampa. Są tam następujące nastawy (1/200 to najkrótszy czas przy którym możliwa jest synchronizacja z błyskiem w tym aparacie)

    - dowolna wartość ponizej 1/200s
    - wartości z zakresu 1/60 - 1/200s
    - 1/200s

    Podejrzewam, że 5dmk2 ma też podobne możliwości konfiguracji i wydaje się, że wybrana jest druga opcja.
    Niestety żadnych dokładniejszych informacji nie przytoczę ponieważ mój aparat znajduje się aktualnie mniej więcej na drugiej półkuli względem mojego położenia

  3. #3

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Właśnie we wszystkich 3 aparatach mam ustawione na - dowolna wartość poniżej 1/200 s, a mimo to 5d mk II zachowuje się inaczej :/

  4. #4

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Cytat Zamieszczone przez matgar Zobacz posta
    Witam serdecznie

    Przeszukałem forum i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, dlatego zakładam nowy wątek.
    Przedstawię pokrótce swój problem. Gdy podpinam lampę (580 ex II) do 5d mk II, w trybie aV automatycznie skraca się
    czas otwarcia migawki o połowę (światłomierz niedoświetla o 1 EV) np. gdy miałem bez lampy 1/30 s, to po podpięciu
    i uruchomieniu lampy czas skraca się do 1/60 s. Dziwi mnie to zachowanie aparatu, ponieważ zarówno w 50d, jak i 7d
    po podpięciu lampy czas pozostaje dokładnie taki sam (apart mierzy tylko światło zastane i na tym mi właśnie zależy).
    Czy to jest normalne zachowanie dla 5d mk II, da się to jakoś zmienić ? Bawiłem się chyba wszystkimi możliwymi ustawieniami,
    ale nie dało to pożądanego efektu
    Z góry dziękuję za pomoc

    Pozdrawiam
    Mateusz
    No bo tak zawsze jest w Av i lampa w TTL. Ustaw sie M ustaw sobie czas np 1/x f rowna np. 4 i lampe w TTL i na pewno bedzie dobrze. Swiatlomierz mierzy zastane i pokazuje niedoswietlenie (w Manualu) a automatyka TTL zalatwia reszte czyli " odpowiednia" ekspozycje. Ja nigdy z lampa nie uzywam Av tylko M.

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Ustawienie z menu o których piszemy mają sens tylko w trybie Av. W trybie M/Tv można sobie faktycznie nastawić dowolny czas...

  6. #6

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Cytat Zamieszczone przez luso Zobacz posta
    Ustawienie z menu o których piszemy mają sens tylko w trybie Av. W trybie M/Tv można sobie faktycznie nastawić dowolny czas...
    Moim zdaniem uzywanie lampy gdy aparat jest w trybie Av jest conajmniej niewygodne. Dalej dziala "automatyka" wiec czasy maga byc dlugie i mozesz miec poruszenie nawet z lampa. Ja glownie uzywam Av , ale gdy mam lampe to tylko M, lampa w TTL i jest super. Sam ustalam f i czas zeby nie bylo poruszenia i lampa sobie dopala tak jak trzeba.
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 02-07-2016 o 14:32

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Cytat Zamieszczone przez milsa666 Zobacz posta
    Moim zdaniem uzywanie lampy gdy aparat jest w trybie Av jest conajmniej niewygodne. Dalej dziala "automatyka" wiec czasy maga byc dlugie i mozesz miec poruszenie nawet z lampa. Ja glownie uzywam Av , ale gdy mam lampe to tylko M, lampa w TTL i jest super. Sam ustalam f i czas zeby nie bylo poruszenia i lampa sobie dopala tak jak trzeba.
    I aby zapobiegać takim sytuacją mamy opcje nr 2 i 3 w omawianym menu, aby czas naświetlania dla światła zastanego nie był przesadnie długi.
    Ostatnio edytowane przez luso ; 02-07-2016 o 18:04

  8. #8

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Cytat Zamieszczone przez luso Zobacz posta
    I aby zapobiegać takim sytuacją mamy opcje nr 2 i 3 w omawianym menu, aby czas naświetlania dla światła zastanego nie był przesadnie długi.
    Zgadza sie. Jednak najlepsza chyba jest opcja nr 3. Jak jest naprawde ciemno to i tak aparat bedzie wybieral w trybie 2 czas 1/60. Dlatego ja wole w tym przypadku M, bo raczej marne szanse ze przepalisz zdjecie jak zapomnisz zmienic np czas migawki
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 02-07-2016 o 22:00

  9. #9

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Ok, wiem jaka jest różnica pomiędzy korzystaniem z lampy w Av a w M. wykorzystuje lampę w trybie Av świadomie i w moich zastosowaniach (błysk dopełniający) korzystanie z tego trybu jest dla mnie najwygodniejsze. Pytanie jest czemu 5d mk II działa inaczej w tym trybie niż 50d i 7d ? I czy da się to jakoś zmienić, czy ten model tak po prostu ma ?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: canon 5d mk II dziwne zachowanie z lampą w trybie Av

    Może Twoje wątpliwości da się wytłumaczyć za pomocą tego:

    http://www.canon-board.info/dla-pocz...-av-tv-p-3785/

    Korzystam z 5D2 i dokładnie tak jak napisane powyżej. W porównaniu z 7D2 nie zauważyłem różnicy z 430II.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 03-07-2016 o 09:54

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •