Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 35 z 35

Wątek: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej ?

  1. #31
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej

    Panowie, adwersarze, czytający - nie ma powodu do irytacji

    Ja tam nawet cieszę się jak Jan coś napisze, bo wzmaga się dyskusja i "pisarstwo".
    Każdy przy tym sobie coś tam wywnioskuje, jedni o kropowaniu, inni o TC, a ja o wielkich wydrukach.
    Chociaż moje wydruki są na płótnie i nie przekarczają metra na dłuższym boku, ale jakoś daję radę z 2000 px.

  2. #32
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    1.
    Zakwestionowałeś/zacytowałeś moją wypowiedź (#19) :


    Długo musiałem "walczyć" z doświadczeniem nabytym w czasach kliszy/ciemni że im większy obiekt na kliszy tym lepiej.
    Teraz nadal muszę "się pilnować"

    więc Twoje tutaj tłumaczenie to jak kulą w płot, prawda ?
    Czyżby?
    Cytat Zamieszczone przez Janusz_K Zobacz posta
    Kiedyś nawet się mówiło, że czas naświetlania powinien wynosić odwrotność ogniskowej, co zabezpieczy przed poruszeniem.
    Dla statycznych obiektów, przy obiektywie bez stabilizacji to nadal prawda.
    Cytat Zamieszczone przez Janusz_K Zobacz posta
    Im dłuższa ogniskowa, tym trudniej utrzymać ruchomy obiekt w kadrze. A więc stabilny statyw z głowicą umożliwiającą względnie łatwe prowadzenie (za tym samolotem)?
    To prawda - im dłuższa ogniskowa, tym ciężej utrzymać cel w wizjerze. Ale statyw w tym Ci nie pomoże. Na pokazach lotniczych raczej wszyscy robią 'z ręki'. Samoloty (zwłaszcza palniki) zbyt dynamicznie poruszają się po niebie, żeby nadążyć za nimi na statywie.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  3. #33
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    ..Czy robiąc zdjęcie od razu zakładasz, do czego je wykorzystasz? .
    Bardzo często - tak. tzn nawet nie zakładam tylko wiem bo potrzeba jest okreeślona przez klienta (gdy jest to komercja).
    (wiem jaki zaraz będzie kontrargument )
    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    .. zawsze staram się zrobić jak najlepsze zdjęcia z możliwie optymalnym kadrem ...
    OK, możesz tak mieć. Natomiast pomysl - dlaczego producent daje sRAW i mRAW? Bo nie zawsze potrzeba mieć zawsze "naj".
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  4. #34
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej

    Cytat Zamieszczone przez RobertON Zobacz posta
    Panowie, adwersarze, czytający - nie ma powodu do irytacji
    Obawiam się, że jest powód, a jest nim zazdrość.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bardzo często - tak. tzn nawet nie zakładam tylko wiem bo potrzeba jest okreeślona przez klienta (gdy jest to komercja).
    ja robię tylko dla siebie i też wiem do czego je wykorzystam.

  5. #35
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Czy ogniskowe powyżej 300 mm są przydatne w fotografii krajobrazowej - górskiej

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    pomysl - dlaczego producent daje sRAW i mRAW? Bo nie zawsze potrzeba mieć zawsze "naj".
    Niektórym jest to pewnie potrzebne. Ja osobiście nigdy tego nawet nie użyłem. Mam na stałe ustawiony tylko RAW i tak mi po prostu pasuje. Ale rozumiem, że inni mogą woleć inaczej
    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Obawiam się, że jest powód, a jest nim zazdrość.
    Nie wiem skąd akurat taki wniosek przy tej dyskusji, ale nie wnikam. Może dla tego tego nie rozumiem, że uczucie zazdrości jest mi zupełnie obce. No może poza sprawami damsko-męskimi, ale to zupełnie inna kwestia i raczej niezbyt pasująca do tego tematu
    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    ja robię tylko dla siebie i też wiem do czego je wykorzystam.
    Ja też robię tylko dla siebie, ale czasem lubię zrobić dobrej jakości dużą odbitkę i dlatego też zawsze jadę w RAW i staram się optymalnie kadrować. Poza tym życie nauczyło mnie, że sporadycznie można sprzedać zdjęcie, w którym pierwotnie w ogóle nie widziałem takiego potencjału, więc tutaj także przydaje się lepsza jakość
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •