Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    27

    Domyślnie Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Witam, chcę zakupić lampę do swojego aparatu Canon 5d mk1 i potrzebuję porady.

    Nigdy nie pracowałem z lampą błyskową, więc póki co będę próbował po małej linii oporu. Ale gdy kupię już lampę, przysiądę i wszystko pójdzie do przodu.
    Po przeczytaniu FAQ z tego działu wiem, że na początek najlepiej byłoby mieć zestaw który będzie pracował w zasadzie bez obsługowo czyli ja pracuję w trybie A, a lampa w e-ttl II sama dobiera siłę błysku.
    Jestem raczej zdecydowany na firmę yongnuo bo zamawiając z ebay lampy są dość tanie , i mam już z tej firmy wyzwalacz 622c którego używałem póki co tylko i wyłącznie jako wspomaganie AF - emituje laserową siatkę która w słabym świetle ratuje AF w moim 5d

    Kiedyś sprawdzałem z moim 5d mk1 lampę yn565ex II i okazuje się, że ta lampa nie współpracuje z moim aparatem - aparat jest za stary, nie ma "menu lampy" w swoich ustawieniach i przez to nie działa - takie informacje znalazłem w internecie i wiele osób je potwierdziło.

    Czy wiecie może, kiedy tę lampę zamiast postawić na aparacie, postawie najpierw na 622c, a potem na aparacie, czy wtedy zadziała normalnie wraz z systemem E-TTL II ? Gdzieś w internecie czytałem że mogłoby to działać. Nigdy jeszcze nie robiłem zdjęć z lampą więc ten pierwszy raz najlepiej jakby działała w pełnej automatyce, dalej to się zobaczy.

    I jescze kilka pytań:

    1. Czy warto zamiast 565ex II, kupić yn568 lub yn600rt? Wszystkie będą tańsze niż uzywana 430ex II..

    2. Czy lampa sama "wie" kiedy nakieruję palnik w sufit by mieć odbite światło? Domyślam się, że wtedy musi mocniej błysnąć by doświetlić scenę (np salę, kościół itp.)

    3. i z tym sufitem, czy lampa ma swój oddzielny pomiar, jakiś przedłbysk? Czy mam to może sprawdzić metodą prób i błędów, zrobić testowe zdjęcie i wprowadzać dodatnie korekty EV - no właśnie, korekty wprowazać na lampie czy na aparacie?

    4. Jak już opanuję jedną lampę, wezmę się za drugą. Chciałbym móc ustawić ją np w kącie pomieszczenia by doświetlała z tyłu. Rozumiem że wtedy taką lampę wystarczy ustawić na yn622c i będzie wyzwalana bezprzewodowo, no ale jak ona będzie świeciła? Manualnie, czy może będzie mierzyła światło? Ja kto działa?

    Proszę o pomoc

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Kup 580EX albo 430EX i miej spokoj. Lampe kupujesz raz na dlugi czas.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    27

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Kup 580EX albo 430EX i miej spokoj. Lampe kupujesz raz na dlugi czas.
    Może i tak powinienem zrobić. Ale wciąż nie znam odpowiedzi na 2, 3 i 4 pytanie..

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Poznań
    Posty
    341

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    YN-568EX II współpracuje bez problemów z 5Dc, używam i działa bez zarzutu. A propos Twoich pytań, polecam żebyś poczytał sobie na czym polega działanie e-ttl, najlepiej tu: http://foto.jasiu.pl/ . I tak jak wspomniałem, YN-568EX II w tym trybie z 5Dc może pracować.
    Ostatnio edytowane przez radiki ; 19-08-2015 o 00:18

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    27

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Cytat Zamieszczone przez radiki Zobacz posta
    YN-568EX II współpracuje bez problemów z 5Dc, używam i działa bez zarzutu. A propos Twoich pytań, polecam żebyś poczytał sobie na czym polega działanie e-ttl, najlepiej tu: Techniki fotografowania z lampą błyskową . I tak jak wspomniałem, YN-568EX II w tym trybie z 5Dc może pracować.
    Dzięki za link, dzisiaj to ogarnę. Jak masz gdzieś zapisane więcej takich konkretnych stron to podeślij. Bo jak przeglądałem to trudno znaleźć coś równie konkretnego.

    Ok, rozważam 430ex II, ale ta używana jest ok 150zł droższa od nowej 568ex, co dla mnie ma duże znaczenie.

    W internecie natknąłem się jeszcze informację, że:
    However, you should be careful about the YN568EX. If you order one, make sure it is a unit manufactured after November, 2012. All the ones made before that have a software error causing the flash to not function on the hot-shoe of the Canon 5D classic.
    A więc nie wszystkie 568 pracują z 5dc..
    Ostatnio edytowane przez kubiq ; 19-08-2015 o 13:33

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Skoro nie masz pieniedzy na eksperymenty to kup cos co w 100% zadziala. Znam kilku zawodowych fotografow slubnych, ktorzy pokupowali YN i po krotkim czasie wrocili co Canona bo YN blyskaly jak chcialy, przegrzewaly sie i zarly akumulatory w niesamowitym tempie.

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Poznań
    Posty
    341

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    YN-568EX II, czyli wersja druga, to już chyba tych problemów nie miała. I na pewno nie błyska jak chce i nie żre akumulatorów w szybkim tempie, a korzystam z trzech sztuk tych lamp. A w porównaniu do 430-stki, to jednak wypada lepiej i daje więcej możliwości.

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    27

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Skoro nie masz pieniedzy na eksperymenty to kup cos co w 100% zadziala. Znam kilku zawodowych fotografow slubnych, ktorzy pokupowali YN i po krotkim czasie wrocili co Canona bo YN blyskaly jak chcialy, przegrzewaly sie i zarly akumulatory w niesamowitym tempie.
    Ok, póki co odpuszczam yongnuo. Tak jak piszecie postaram się kupić 430ex ii, i zobaczy się co dalej.

    Teraz, jak poznać czy lampa była bardzo katowana? W aparatch jest przebieg, a w lampach? Wytarte sanki, jakiś zażółcony palnik?

    I drugie pytanie, jak działa automatyka lamp postawionych na yn622c, E-TTL widzi lampy nawzajem, i tworzy jakby jeden zsynchronizowany system oświetlenia?
    Ostatnio edytowane przez kubiq ; 19-08-2015 o 14:15

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    430ex dziala jako slave. Mozesz ja wyzwolic bezprzewodowo przez lampe potrafiaca pracowac jako master czyli np 580ex. Nie potrzebujesz wtedy zadnych dodatkowych wyzwalaczy o ile lampa master jest na aparacie.
    Te lampy to potrzebujesz do zabawy i nauki czy do zarabiania? To dosc istotne bo koszt kilku lamp blyskowych jest spory i jesli zarobia na siebie to w porzadku.
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 19-08-2015 o 16:30

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    27

    Domyślnie Odp: Początkujący- 5d Mk1 i lampa yongnuo, jak zmusić do współpracy?

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    430ex dziala jako slave. Mozesz ja wyzwolic bezprzewodowo przez lampe potrafiaca pracowac jako master czyli np 580ex. Nie potrzebujesz wtedy zadnych dodatkowych wyzwalaczy o ile lampa master jest na aparacie.
    Te lampy to potrzebujesz do zabawy i nauki czy do zarabiania? To dosc istotne bo koszt kilku lamp blyskowych jest spory i jesli zarobia na siebie to w porzadku.
    Do zarabiania, do tej pory nie potrzebowałem lamp, ale wkrótce może się to zmienić. Na początek wystarczy jedna lampa, a dalej zastanawiam się jak je zgrać gdy za jakiś czas ją ogarnę, i zdecyduje kupić kolejną.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •