Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Jakość zdjęć z domowego skanera do negatywów

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Kraków
    Posty
    21

    Domyślnie Jakość zdjęć z domowego skanera do negatywów

    Mam pytanie do szanownych forumowiczów: Jaka jest jakość zdjęć po zeskanowaniu negatywu w skanerze z przystawką do skanowania filmów 35 mm (np. skanerem Microtek ScanMaker 4900+)? Wiem, że nie będzie to super jakość jak po skanie ze skanera bębnowego, ale przy okazji zakupu skanera pomyślałem sobie, że może warto mieć to urządzenie z możliwością skanowania filmów. Proszę, aby ktoś mi powiedział, czy przystawka do skanowania filmów 35 mm jest zbędnym gadżetem w skanerze, czy też dobrze ten dodatek mieć? Filmy skanuję w fotolabie, ale przecież do pooglądania fotek w komputerze mógłbym skanować sobie filmy w domu - tak sobie myślę. Niech ktoś mnie oświeci i ewentualnie poda typ i rodzaj skanera z dobrą przystawką do skanowania negatywów. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrkap
    Niech ktoś mnie oświeci i ewentualnie poda typ i rodzaj skanera z dobrą przystawką do skanowania negatywów. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Skanery z przystawką (o ile pod pojęciem przystawki obaj rozumiemy jakiś sztuczny bajer dołączony do skanera) możesz spokojnie skreślić. Coś tam będzie widać, z naciskiem na "coś tam"...;-) Nawet do robienia sensownych wglądówek toto się nie za bardzo nadaje (lojalnie uprzedzam: tego Microteka ScanMakera nie znam, ale co potrafi skaner z "przystawką" - widziałem).
    Skanery ostatnio staniały drastycznie, skoro już zdecydowałeś się na poświęcenie swojego cennego czasu na skanowanie - to kup coś sensownego. Epsona jakiegoś może? Za mniej niż tysiąc złotych (sporo mniej) znajdziesz skaner, który i negatywom da radę, i na efekty będzie przyjemnie popatrzeć...

    J

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    45
    Posty
    109

    Domyślnie

    Mam Epsona 3170 i powiem szczerze, ze nie wyobrazam sobie zycia obecnie bez niego. Oczywiscie, ze do wgladowek sie nadaje! A przy odrobinie pracy mozna swietnie zeskanowac kazdy material transparentny. Wyjsciowa jakosc jest wg mnie lepsza niz to co oferuja tanie laby.
    Nie mam jeszcze cyfrowki [czekam jeszcze] i wszystkie negatywy najpierw sobie wolam w kodaku za 4,50PLN a potem skanuje w tym Epsonie. Robie odbitki tylko tego co mi sie podoba. Na jakosc nie narzekam. Poza tym szybkosc tego modelu nadal mnie zadziwia. Zeby uzyskac jakosc fotek ze sredniego kompaktu cyfrowego [+obrobka] Wystarczy rozdzielczosc ok 2000. Max w tym modelu to 3200 dpi.
    W zupelnosci mi to wystarcza do podgladania tego co jest na filmie, a czasami nawet zdarza mi sie drukowac taki skan [i jest bardzo OK].
    Pozdrawiam
    Canon Rulezzz

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2005
    Wiek
    54
    Posty
    406

    Domyślnie

    Zalezy do czego Ci skanowanie. Jesli do archiwizacji pamiatkowej lub podgladania, to w zupelnosci wystarczy. Ja wlasnie tak robie. Mysle, ze rozdzielczosc skanera jest lepsza niz nawet srednich nagatywow. Jesli chcesz skanowac nieco profesjonalnie np. do wydrukow czy archiwizacji jakosciowej, to niestety tylko skanery photo np. Minolta. Typowe wady tanich skanerow to: predkosc, problemy ze skanem calej klatki, niewygodne podajniki, slabe radzenie z kurzem i rysami na negatywach, slabe nasycenie kolorow. Absolutnie jednak nie oznacza to, ze sa do niczego, wrecz przeciwnie - super jesli chcesz podejrzec negatyw, sprawdzac aparaty, ustawienia ekspozycji, porownywac obiektywy ( np. perspektywe ).

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Kraków
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez negatyv
    Mam Epsona 3170 i powiem szczerze, ze nie wyobrazam sobie zycia obecnie bez niego. Oczywiscie, ze do wgladowek sie nadaje! A przy odrobinie pracy mozna swietnie zeskanowac kazdy material transparentny. Wyjsciowa jakosc jest wg mnie lepsza niz to co oferuja tanie laby.
    Nie mam jeszcze cyfrowki [czekam jeszcze] i wszystkie negatywy najpierw sobie wolam w kodaku za 4,50PLN a potem skanuje w tym Epsonie. Robie odbitki tylko tego co mi sie podoba. Na jakosc nie narzekam. Poza tym szybkosc tego modelu nadal mnie zadziwia. Zeby uzyskac jakosc fotek ze sredniego kompaktu cyfrowego [+obrobka] Wystarczy rozdzielczosc ok 2000. Max w tym modelu to 3200 dpi.
    W zupelnosci mi to wystarcza do podgladania tego co jest na filmie, a czasami nawet zdarza mi sie drukowac taki skan [i jest bardzo OK].
    Pozdrawiam
    negatyv, dziękuję za oświecenie mnie. Ostatnio skanowałem film w labie w rozdzielczości 1840 x 1232 i dla podglądu w komputerze jest OK. Czy podana przeze mnie rozdzielczość skanu to 1232 dpi, czy 1840 dpi? - bo jakoś tego nie łapię. Ile to jest natomiast pikseli? Jeśli skaner o którym piszesz ma 3200 dpi to myślę, że w zupełności ta rozdzielczość mi wystarczy! I w związku z tym mam pytanie: znalazłem w ofercie w sprzedaży skaner Epson 3590 z automatyczną ładowarką klisz (rozdzielczość 3200 x 6400 dpi) - w sklepach od września 2005 roku. Czy warto zainteresować się takim skanerem, skoro jest nawet tańszy od Epsona 3170, ma taką samą rozdzielczość, a dodatkowo ma ładowanie filmu od góry? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  6. #6
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    jakość negatywów jest niezadowalająca, mam skaner microteka z taką przystawką Phantom 636. Jedyne co zrobiłem tą przystawką to zarchiwizowałem kilkunastoletnie slajdy rodzinne jako zdjęcia pamiątkowe. Negatywy wychodzą szare, mało dynamiczne, ustwienia sterownika twain dołączonego od producenta nic nie dają a ustawiałem wszystko co się dało od auto kontrastu i koloru na krzywych skończywszy,. Dalsza obróbka w programie coś tam wyciąga ale jest to niestety półśrodek. Ze slajdami lepiej sobie radzi niż z negatywami. Uważam jednak że oprócz oczywiście gęstości optycznej itp najsłabszą stroną tej przystawki jest dość słabe światło. Niedoświetlonych fragmentów klatki nie da się po prostu wyciągnąć. Ostatni w ogóle podarowałem sobie tą przystawkę i zanoszę klisze do skanowania do labu.

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez satriani
    jakość negatywów jest niezadowalająca, mam skaner microteka z taką przystawką Phantom 636. Jedyne co zrobiłem tą przystawką to zarchiwizowałem kilkunastoletnie slajdy rodzinne jako zdjęcia pamiątkowe. Negatywy wychodzą szare, mało dynamiczne, ustwienia sterownika twain dołączonego od producenta nic nie dają a ustawiałem wszystko co się dało od auto kontrastu i koloru na krzywych skończywszy,. Dalsza obróbka w programie coś tam wyciąga ale jest to niestety półśrodek. Ze slajdami lepiej sobie radzi niż z negatywami.
    Jeżeli skany SLAJDÓW są OK, to skany negatywów powinny być OK do kwadratu. A szarość i mała dynamika to kwestia odwrócenia zeskanowanego negatywu do pozytywu, usunięcia maski i podcięgnięcia kontrastów w kanałach. Innymi słowy: to raczej soft jest do kitu, a nie skaner (Microteka nie bronię, bo go nie znam, ale to slajdy są bardziej wymagające od od skanera. Negatywy - od skanerzysty).

    J

  8. #8
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    pewnie masz rację

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar gonzo44
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    był Kraków, był Gdańsk, jest Kraków :-)
    Wiek
    42
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Piotrkap.
    Przystawka do skanownaia negatywow w skanerze plaskim staje sie zbednym gadzetem w momencie kiedy kupisz cyfre i przestaniesz robic analogiem - no i wszytskie klisze masz zarchiwizowane. Ja dlugo polowalem na canona 5200f i jestem bardzo zadowolony. Co prawda predkosc skanowania nie powala (caly film w ok 3~4h w najlepszej jakosci) ale w porownaniu do labu gdzie skan filmu jest za 15zl jakosc jest nie do przebicia. Jezeli tak jak napisales przystawka ma byc tylko dodatkiem, a skaner kupujesz nie stricte do negatywow to nie ma sie co zastanawiac. Bierz z przystawka.

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    45
    Posty
    109

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrkap
    negatyv, dziękuję za oświecenie mnie. Ostatnio skanowałem film w labie w rozdzielczości 1840 x 1232 i dla podglądu w komputerze jest OK. Czy podana przeze mnie rozdzielczość skanu to 1232 dpi, czy 1840 dpi? - bo jakoś tego nie łapię. Ile to jest natomiast pikseli? Jeśli skaner o którym piszesz ma 3200 dpi to myślę, że w zupełności ta rozdzielczość mi wystarczy! I w związku z tym mam pytanie: znalazłem w ofercie w sprzedaży skaner Epson 3590 z automatyczną ładowarką klisz (rozdzielczość 3200 x 6400 dpi) - w sklepach od września 2005 roku. Czy warto zainteresować się takim skanerem, skoro jest nawet tańszy od Epsona 3170, ma taką samą rozdzielczość, a dodatkowo ma ładowanie filmu od góry? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Zrobilem male testy i wyszlo mi [zakladajac ze mowimy o skanowaniu klatki negatywu w docelowej oryginalnej wielkosci] ze ten lab skanuje ci w rozdzielczosci ok1400 dpi. Tzn, jezeli ustawie u siebie 1400dpi to wyjsciowa wielkosc obrazka bedzie cos okolo 1840 x 1232. Ten obrazek wazy wtedy u mnie ponad 6 MB.
    2400 dpi ma u mnie wielkosc okolo 3200x2000 i wazy 19,50 MB
    Max 3200 dpi = coś ponad 4300x2700 i 34,50 MB
    Szczerze mowiac w maxymalnej wielkosci rzadko kiedy skanuje bo mi to niepotrzebne. 1 klatka na caly film sie taka trafi. Ale warto miec swiadomosc, ze jak potrzeba to mozna to zrobic
    Co do cen... Hm, tez sie kiedys zastanawialem dlaczego epsony sa drozsze w stosunku do innych skanerow, ktore przynajmniej w specyfikacji maja te same parametry. Po prostu jakosc skanow ! Widzialem skanowanie z plusteka, canona i microteka [wszystkie tansze] i skany z nich byly zdecydowanie gorsze. Oczywiscie mowie o subiektywnym odczuciu, bo przeciez nie zajmuje sie testowaniem zawodowo
    Pozdrawiam
    Canon Rulezzz

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •