Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 169

Wątek: Lekcja optyki - f/stop, winietowanie, GO, CoC

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Post Lekcja optyki - f/stop, winietowanie, GO, CoC

    wydzielone z http://canon-board.info/showthread.php?t=39209&page=31

    Cytat Zamieszczone przez oskarkowy Zobacz posta
    ja chciałbym takie 35-70/2 albo 35-60/1.8. I może ważyć nawet 2,5kg.
    Hmm.. Wydaje mi się, że takie rzeczy to tylko w Sigmie..:-) Skoro mogli zrobić 200-500 f/2.8, to taki 35-70 to byłby pewnie pryszcz.. Zastanawia mnie tylko to niepisane ograniczenie jasności obiektywów, bo bez względu na zakres ogniskowych i przeznaczenie (zarówno FF jak i do crop'a) producenci raczej nie robią zoomów jasniejszych niż 2.8 (tylko nie wyjeżdżajcie mi z jakimiś Zuiko f/2.0, chodzi o APS) to jest jakieś ograniczenie konstrukcyjne, którego nie da się obejść?
    PS: Chyba ktoś tu chyba kiedyś podawał linka to jasnych zoomów Sonolty, ale głowy nie dam..:wink:
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

  2. #2
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slider Zobacz posta
    to jest jakieś ograniczenie konstrukcyjne, którego nie da się obejść?
    Nie ma takiego ograniczenia, tylko trudno jest taką konstrukcję dającą dobrej jakości obraz zrobić. Trudno czyli drogo.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    722

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MMM Zobacz posta
    Nie ma takiego ograniczenia, tylko trudno jest taką konstrukcję dającą dobrej jakości obraz zrobić. Trudno czyli drogo.
    Juz slyszalem ten argument i caly czas sie zastanawiam, czemu nie wpadli na pomysl, ze gdyby zrobili drogi zoom, ale jakosciowo dorownujacy stalkom, to ludzie mogliby go kupic zmiast dwoch, trzech stalek. Nawet jakby kosztowal tyle co suma tych trzech stalek. Albo ciut wiecej. Roznica bylaby tylko w wadze i wymiarach, tak? No chyba, ze koszty nie sa duze, ale bardzo, bardzo duze?
    Pozdrawiam!

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MMM Zobacz posta
    trudno jest taką konstrukcję dającą dobrej jakości obraz zrobić.
    No wiesz.. Równie dobrze mogłoby być jakości 24-70 f/2.8L, ale chodzi o samo światło. Nie wiem w zasadzie co w najwiekszym stopniu odpowiada za jasnośc obiektywu (wielkość soczewek, ich ilość, czy ogniskowa) Ale wariacji jasnych stałek jest mnostwo (2.0, 1.8, 1.4, 1.2, 1.0, 0.75, 0,65) i róznej wielkości, a z zoomami to poniżej f/2.8 nie zejdą własnie to jest zastanawiające.
    I jeszcze jedna rzecz.. ktos tutaj pisał, że ob. f/2.8 na cropie da takie same efekty jak f/4 na FF. Chodzi tutaj o mozliwośc skrócenia czasu naświetlania przy tym samym stopniu EV, czy tylko różnica w GO?

    Cytat Zamieszczone przez Jerry_R Zobacz posta
    gdyby zrobili drogi zoom, ale jakosciowo dorownujacy stalkom, to ludzie mogliby go kupic zmiast dwoch, trzech stalek.
    Nie ma takiej opcji. Jeśli konstrukcja ob. zmiennoogniskowego byłaby optycznie tak dobra, jak stałka, to wykorzystanie jej do zrobienia stałki dawałoby jeszcze lepszy rezultat.. i tak w kółko. Poza tym Zauważ jak czasem różnice w rozdzielczości szkła zależą od ustawionej ogniskowej na zoomie.. takie rzeczy to tylko w erze:-)

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Slider ; 22-02-2009 o 12:36
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    "Jasność obiektywu to miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu.Miarą jasności obiektywu jest liczba przysłony w obiektywie "
    Ogniskowej w stałce czy nastawionej w zoomie nie zmienimy.Więc pozostaje tylko średnica soczewek.Stąd monstrualne wręcz średnice soczewek w jasnych długoogniskowych obiektywach.Pozdrawiam :smile:

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Domyślnie

    Janmar tradycyjnie przygotowany do lekcji..:-) Dzieki za odp, niemniej co do pytania w drugim akapicie (przysłony na cropie i FF) sam znalazłem odpowiedź, bo bez wzgldu na to czy zdjęcie robione kompaktem czy lustrem (różnica rozmiarów matrycy) parametry są takie same, dla 0EV, tak więc podejrzewam, że chodziło tam tylko o GO. No, chyba, że ma ktoś inne spostrzeżenia:-)

    Cytat Zamieszczone przez janmar Zobacz posta
    Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej,
    Jeśli już poruszylismy ten temat, to wychodzi na to, że obiektyw powinien ciemnieć wraz z wydłuzaniem ogniskowej i tak często faktycznie sie dzieje, jak w takim razie tłumaczyć zoomy o stałym swietle? Czyzby przy wydłużaniu ogniskowej otwierały przysłonę?:wink:

    Pozdrawiam
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar oskarkowy
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    2 513

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slider Zobacz posta
    Jeśli już poruszylismy ten temat, to wychodzi na to, że obiektyw powinien ciemnieć wraz z wydłuzaniem ogniskowej i tak często faktycznie sie dzieje, jak w takim razie tłumaczyć zoomy o stałym swietle? Czyzby przy wydłużaniu ogniskowej otwierały przysłonę?:wink:
    Nie zawsze. Czasem zdarza się, że oszukują aparat pokazując nieprawdziwą ekspozycję a czasem nieprawdziwą ogniskową.
    Przykład?
    Weź dwa obiektywy macro: EF 100/2.8 i sigmę 105/2.8 przy powiększeniu 1:1.
    Jakim cudem przy tych samych parametrach ekspozycji oba mają takie same właściwości, gdy sigma wyciąga mordę na dwa razy większą odległość tracąc w ten sposób światło? Kto tu oszukuje? Okazało się, że.... canon.

    Z początku myślałem, że sigma jest wtedy f/4 ale trochę porobiłem porównań i ewidentnie jasność była ta sama. Przy bliższych oględzinach zauważyłem, że canon daje inne krycie obrazu. Na pełnym powiększeniu jest sporo szerszy niż deklarowane 100mm.
    Sprawdzałem to ładnych parę lat temu, więc mogłem poknocić jakieś drobiazgi, jednak pole krycia było naprawdę inne.
    Jarek

  8. #8
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie

    Kiedyś uczono mnie, że jasność obiektywu wynika ze stosunku jego średnicy wewnętrznej do długości. Myślę, że stąd bierze się sałoświetlność zoomów, które nie zmieniają swojej długości wraz ze zmianą ogniskowej.
    Ostatnio edytowane przez mc_iek ; 22-02-2009 o 15:46
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez oskarkowy Zobacz posta
    Czasem zdarza się, że oszukują aparat pokazując nieprawdziwą ekspozycję a czasem nieprawdziwą ogniskową.
    Czyli zdjęcia, pomimo tych samych parametrów na różnych ogniskowych, będą różniły sie jasnością? mógłby to ktoś sprawdzić (i rzucić konkretami z testu) kto ma zooma ze stałym światłem, bo poki co ja jestem niedysponowany do takich zadań?:wink:

    Weź dwa obiektywy macro: EF 100/2.8 i sigmę 105/2.8
    Sorry, nie wezmę, nie mam w tej chwili przy sobie:grin:

    sigmę 105/2.8 (..) sigma wyciąga mordę na dwa razy większą odległość tracąc w ten sposób światło?
    Tutaj czegoś nie kumam wyciąga mordę na skutek ostrzenia? Jak w takim razie może tracić światło, skoro względna jasność ob. ze wzoru uwzględniona jest tylko ogniskową i średicą ob, a nie jego długością fizyczną? i wogóle w jaki sposób je traci? po wyciągnięciu mordy, aparat pokazuje Ci większa przysłonę niż deklarowane f/2.8 pomimo pełnej dziury?:-)

    Cytat Zamieszczone przez mc_iek Zobacz posta
    jasność obiektywu wynika ze stosunku jego średnicy wewnętrznej do długości. stąd bierze się sałoświetlność zoomów, które nie zmieniają swojej długości wraz ze zmianą ogniskowej
    Dzięki, to wiele wyjaśnia..:wink:

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Slider ; 22-02-2009 o 15:46
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

  10. #10
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slider Zobacz posta
    Jeśli już poruszylismy ten temat, to wychodzi na to, że obiektyw powinien ciemnieć wraz z wydłuzaniem ogniskowej i tak często faktycznie sie dzieje, jak w takim razie tłumaczyć zoomy o stałym swietle? Czyzby przy wydłużaniu ogniskowej otwierały przysłonę?:wink:
    Przy skracaniu ją przymykają, wystarczy się przyjrzeć w takim np. 17-40L. Gdyby nie to przymykanie to 17-40 miałoby światło 1.8-4.0 tylko z gigantyczną winietą i pewnie też spadkiem kontrastu przy 17mm. Widocznie coś da się w optyce obiektywu zoptymalizować dzięki stałemu światłu.

Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •