Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: #52 Tair 3S (Fotosnajper) i normalny statyw

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar gof
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    39
    Posty
    49

    Domyślnie #52 Tair 3S (Fotosnajper) i normalny statyw

    Na pewno słyszeliście o zestawie Fotosnaipar 12 (Fotosnajper) z całkiem niezłym obiektywem Tair 3S. Obiektyw ma niestandardowe mocowanie i przez to nie nadaje się do normalnych statywów. Nie znalazłem w sieci rozwiązania, więc postanowiłem samemu coś zakombinować.

    Co próbowałem zrobić i mi się nie udało:

    - Dziura i nagwintowanie jej w pistolecie. Pistolet jest za miękki, wygląda na aluminium, nie trzyma się.
    - Nagwintowanie dziury w mocowaniu od Taira (tam gdzie wchodzą bolce od pistoletu). Pewnie by się udało, ale nie miałem czym nagwintować - pistolet gwintowałem śrubą od statywu, za to metal w mocowaniu Taira jest za twardy i tylko zniszczyłem gwint w statywie.

    Co będzie potrzebne:

    1. Tair 3S z pistoletem (pistolet będzie zepsuty na rzecz mocowania)
    2. Kawałek cienkiej, aluminiowej blachy (1-2mm grubości)
    3. Wycinarka do tej blachy (właściwie cokolwiek, od brzeszczotu przez wyrzynarkę z Tesco po tarczę diamentową - ta ostatnia kiepsko się sprawdza, ale tylko ją miałem pod ręką i się udało)
    4. Cztery nity (i nitownica) albo śruby
    5. Płaski śrubokręt (żeby rozkręcić pistolet)
    6. Wiertarka i wiertło 3mm (dobrze jest mieć więcej, będziemy wiercili w mosiądzu, moje po 2 otworach miało dosyć)
    7. Nakrętka mniej więcej pasująca do mocowania do statywu (nie znalazłem dokładnie pasującej, bo statywy mają dosyć duży skok gwintu, ale po obejściu paru metalowych sklepów dopasowali mi coś, co mniej więcej się wkręca i trzyma)
    8. Szybkozłączka albo statyw (żeby dopasować tą nakrętkę w sklepie)

    Co robimy:

    1. Rozkręcamy pistolet i wyciągamy z niego kółko, które wkręca się w obiektyw
    2. Mierzymy promień kółka (18mm) i dopasowujemy do niego bok kwadratu wpisanego w ten okrąg (z matmy w podstawówce i twierdzenia Pitagorasa - 2*18mm/sqrt(2) daje ok. 25mm)
    3. Wycinamy z papieru kwadrat o boku 25mm i upewniamy się, że ładnie wpisał się w kółko
    4. Jeżeli wpisał, to wycinamy taki sam kwadrat z blachy
    5. Wyznaczamy środek blachy (rysując przekątne, też z podstawówki) i wiercimy w nim otwór
    6. Frezujemy otwór tak, żeby osiągnął średnicę trochę większą, niż śruba w statywie - jak nie mamy czym, to na upartego wiertłem 3mm pod kątem - ja tak robiłem Jak mamy większe wiertło, to oczywiście od razu wiercimy nim
    7. Wiercimy 4 otwory w rogach blachy
    8. Wiercimy otwory w tych samych miejscach w kółku (można pomóc sobie flamastrem i dopasowywaniem na bieżąco nitów i śruby, żeby nie było niespodzianki - otwory muszą być do siebie precyzyjnie dopasowane)
    9. Wkładamy nakrętkę między kółko a blachę
    10. Nitujemy (albo skręcamy) w miarę równomiernie (czyli po kawałku z każdej strony), jednocześnie pilnując, żeby nakrętka siedziała na środku

    I w ten sposób mamy zrobione mocowanie Moje daje sobie radę tylko z 2 nitami, bo zagrzała mi się wiertarka (mam taką małą, made by bazar), ale pewnie jak ostygnie, to dorobię kolejne 2 otwory i nity. Całkiem dobrze się to trzyma.

    Foty jedynie z zamontowanym małym statywem, bo na dużym był aparat (długie czasy i duże f, nie chciałem używać flasha). Wrzuciłem małe w załączniku oraz bezpośredni link do cropów z oryginałów: http://terror.icm.edu.pl/~gophi/misc/tair/
    EOS

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że gwint w Tairze to nie 3/4"? Na pierwszej fotce w lewym dolnym rogu widać jakby to właśnie to. Przejściówki z typowego dla statywów 1/4" na 3/4" są dostępne w handlu.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Chełm
    Posty
    93

    Domyślnie

    Ten obiektyw bardzo prosto mocuje się na statywie poprzez redukcję gwintu. Mam natomiast inny patent w pistolecie od zestawu zainstalowałem mikro włącznik i wyprowadziłem przewód do gniazda wężyka spustowego (300D). Powstał w ten sposób fotosnajper z canonem 300D. Teraz mam 40D i pewnie przerobię wtyk do gniazda wężyka. Jak będę miał chwilę wrzucę zdjęcia. Pozdrawiam.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    A więc jednak. Redukcje do kupienia za parę złotych tu:
    http://www.sklepfotograficzny.pl/sta...wintu-1-4,3-8/
    Szkło waży trochę, ja bym nie kombinował z taką rzeźbą.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •