Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
posiadam canona a70, to moj pierwszy aparat, dzieki niemu rozeznalem sie w tematyce robienia zdjec i chcialbym zamienic go na lepszy model
zastanawialem sie nad kilkoma modelami ktore posiadaja antyszejka, m.in. s1 is,
na stronach z recenzjami aparatow, widzialem niezle zdjecia wykonane w wspolpracy z systemem stabilizacji matrycy przy dluzszych niz zwykle czasach naswietlania, na czym mi bardzo zalezy, bo chcialbym robic zdjecia takze w gorszym oswietleniu bez uzycia lampy (lampa ma ograniczony zasieg),
tak jak wspomnialem wczesniej, skutecznosc AS widzialem tylko na zdjeciach w internecie, jaka jest wasza opinia tego systemu?
czy w moim wypadku lepiej jest zastanowic sie nad kupnem np. G5 ktory ma jasniejszy obiektyw juz od f2.0 i jest w podobnej cenie jak s1 is, G6 jest o jakis 1000zł drozszy i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych
jesli AS, to lepiej w korpusie niz w obiektywie. czyli de facto zmiana firmy na Minolte. tak poprawdzie, to niezla zmiana, bo Minolty A1/A2 maja swietna "aparatowosc" (to wszystko co sprawia, ze przyjemnie sie tym robi zdjecia i co pozwala poradzic sobie w ciezkich sytuacjach zdjeciowych bez karkolomnych wysilkow) a przy tym sa bardzo przemyslane. a AS faktycznie dziala bardzo skutecznie i pozwala spokojnie wydluzyc czas kilka razy.
plusem stabilizacji w korpusie jest lepsza jakosc optyczna. obiektywy z wbudowanym zyroskopem (IS Canona czy VR Nikona) mocno pod tym wzgledem cierpia. oczywiscie, jesli nie zamierzasz robic wielu zdjec z AS, to nie jest to powazny argument
Uwagi: 300mm czyli ekwiwalent 480mm zrobione czasem 1/50 sek i f8.
Ogladane w 100% nie powala jakoscia - szklo to 75-300 IS USM, bardzo 'chwalone' wlasnie za kiepska jakosc przy 300mm.
Ale ogladane przy 30% pomniejszeniu wydaje sie byc calkiem znosne 8) .
Z autopsji powiem ze co 5ty aparat firmy M ze stabilizacja wraca do serwisu.
no to zostaja 4/5 ktore nie wracaja.
zreszta jesli wziac pod uwage profil sprzedawanego sprzetu, to statystyke psuja te glupawe malpki z mega-hiper-turbo-zoomem. a jesli mowa o sprzecie typu A2 to z ta awaryjnoscia, o ile wiem, nie jest zle.
hmm, zdjecie viteza robi wrazenie, o wadach z3, nad ktora takze sie zastanawialem, czytalem na innych forach, takze ten aparat odpada,
czyli chyba jednak sie zastanowie nad kupnem s1 is ! choc g6 tez mnie pociaga, ma sporo fajnych mozliwosci, np. lampka wspomagajaca AF, robienie automagicznie kilku serii zdjec o roznych wartosciach balansu bieli lub ostrosc, robiac zdjecia a70 czesto wlasnie tak robie
jeszcze sie spytam czy duza jest roznica miedzy jasnoscia obiektywu, zaczynającą sie od f2.0, a 2.8 ?
Vitez czemu do prezentacji wybrales jedno z gorszych szkiel?
A widzisz w moim podpisie jakies szklo z IS?
To bylo pozyczone... darowanemu koniowi ...
Nie mam znajomych w Wawie z 70-200 2.8 L IS ani nawet z 28-135 IS .
A prezentacja zupelnie przypadkowa, szklo pozyczylem na dwa dni - ot tak pobawic sie (wrazenia niedlugo opisze) a tu taki watek z pytaniem czy IS jest skuteczne - wiec nie wnikajac w jakosc optyczna szkla a piszac o samej skutecznosci IS - tak, jest skuteczne, skoro pozwala zrobic w miare nieporuszone fotki z czasem 1/50 przy ekwiwalencie 480mm (oczywiscie aparat trzymalem w pozycji strzeleckiej i robilem na bezdechu).
Chcialbym tylko podkreslic ze nie bylo robione Canonem S1 IS 8)
czyli chyba jednak sie zastanowie nad kupnem s1 is ! choc g6 tez mnie pociaga
Z tych dwoch lepsze jakosciowo bedziesz mial z G6 na pewno - obiektyw ma porzadny. A w razie ptorzeby wiekszego zooma mozesz podpiac jakis 2x telekonwerter (szczerze polecam Kenko TC 2x ).
Jesli jednak duzy zoom , ilosc zdjec w serii i filmiki to priorytety to jednak S1 (czyli wg mnie zastosowanie glownie turystyczno/pseudosportowe).
robienie automagicznie kilku serii zdjec o roznych wartosciach balansu bieli lub ostrosc, robiac zdjecia a70 czesto wlasnie tak robie
W ciagu tej serii zdjec zawartosc kadru moze sie zmienic. Tu G6 ma wazniejsza zalete nad S1 czy A70 - format RAW. Z niego mozesz wyciagnac sobie kilkadziesiat zdjec o roznych ustawieniach balansu bieli, kontrastu, ostrosci itp i to z jednego zdjecia bez potrzeby robienia serii z roznymi ustawieniami.
Sprawa z IS wg mnie ma się następująco : błędem jest opinia [najczęściej ferowana przez sprzedawców] że z IS robimy w trudnych warunkach oświetleniowych ostre zdjęcia. Są nieporuszone, ale obiektyw podpięty pod cyfrę nigdy nie będzie tak rysował jak w warunkach, przy których IS nie był by potrzebny. Zachodzi wtedy pytanie, czy wogóle warto nacisnąć spust.. osobiście rzadko używam IS, choć kiedyś uratował mi życie http://www.seti.art.pl/bieszczady_g.html -foty robione 28-135 IS. Co do zdjęcia Viteza brakuje mi info o ISO bo przy 100 % faktycznie niepokojąco to wygląda i przyczyną chyba nie jest IS. Myślę, że główne zastosowanie IS ma przy ogniskowych [realnych] pow. 300 mm - wtedy kiedy faktycznie trudno utrzymać ciężką lufę.
Zachodzi wtedy pytanie, czy wogóle warto nacisnąć spust..
Jak potrzebujemy (chcemy... itd) zrobic zdjecie tu i teraz, to lepiej jest je zrobic czy nie ;-)
EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000
jesli chodzi o ceny canonow, mozna liczyc na to ze np. do marca/kwietnia, wartosc rynkowa takiej G6-stki spadnie do okolo 1900-2000zł,
obecnie, na stronie pewnego sklepu, ceny aparatow sa nastepujace: G6 = 2300zł, G5 = 1850zł, S1 = 1650 zł
pomijajac S1, jesli G6 by nie stanial znacznie w najblizszych miesiacach, pewnie zalezy to od tego czy wyjdzie cos nowszego, cz w takim razie warto zainwestowac w G5?
Co do zdjęcia Viteza brakuje mi info o ISO bo przy 100 % faktycznie niepokojąco to wygląda i przyczyną chyba nie jest IS.
A probowales zajrzec do EXIFa? , iso i tak ci nic nie da - odszumialem i wyostrzalem, zostalo troche artefaktow z wyostrzania widoczne przy 100% ale na odbitce i tak by znikly.
Przyczyna jest zarowno jakosc szkla przy 300mm jak i to ze nie jest ono ostre, jest nawet odrobinke poruszone... ale bez IS przy 1/50 480mm ekwiw zdjecie byloby PORUSZONE a nie odrobinke poruszone 8) - i tylko o to chodzi w tym zdjeciu co podkreslam po raz trzeci - pokazac ze IS dziala, a nie jaka jakosc ma zdjecie z tego konkretnego szkla czy aparatu przy danym ISO 8) .
A probowales zajrzec do EXIFa? , iso i tak ci nic nie da - odszumialem i wyostrzalem, zostalo troche artefaktow z wyostrzania widoczne przy 100% ale na odbitce i tak by znikly.
nie zaglądałem ale skoro nie jest to fota prosto z matrycy, to i tak faktycznie nie miało sensu. poprostu zwróciły moją uwagę detale które powstały w wyniku obróbki i nie pasowały mi na efekt działania IS. Btw, na formacie 50x70 miał byś niezły pasztet tyle żem trochę odbiegł od tematu
Btw, na formacie 50x70 miał byś niezły pasztet tyle żem trochę odbiegł od tematu
Wiem, ale do takiego formatu zupelnie inaczej przygotowywalbym zdjecie niz do celu "pokazac ze IS dziala" 8) . A nawet nie wiem czy z 10D odwazylbym sie taki format... 40x60 mam i z 10cm to nawet znosnie wyglada
Komentarz