Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 133

Wątek: Lustrzanka cyfrowa vs kompakt cyfrowy

  1. #1
    Początki nałogu Awatar alahari
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    343

    Domyślnie Lustrzanka cyfrowa vs kompakt cyfrowy

    ...zamiast kupić tanią lustrzankę (cyfrową oczywiście), np. 300D? Czekam na ciekawe i konkretne wyjasnienia :wink: Pewnie się dziwicie temu pytaniu - parę osób próbuje mnie przekonac, ze zakup cyfraka takiego jak G6 jest bezsensem, gdy można, dokładając niewiele wiecej, kupic już lustrzanke. Co Wy na to? Szukam argumentów do odparcia tych zarzutów, moze ktoś mi pomoże 8)

    Dodam jeszcze, ze nie o mnie chodzi, ale o osobę, która do tej pory fotografowała w miarę porządnym analogiem, a na cyfraka chce wydac raczej nie wiecej niż 3000 PLN, no może góra 3500 ...
    Canon G3 & Nikon D70

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie Re: Canonierzy - dlaczego kupujecie drogie kompakty...

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    ...zamiast kupić tanią lustrzankę (cyfrową oczywiście), np. 300D?
    Jak już tu napisałem model G3 uważałbym za bardzo dobry aparat gdyby nie:

    - wolny AF
    - opóźnienie migawki
    te dwie wady zadecydowały o zmianie

    - błędy w SDK, uniemożliwiające wyłączenie wyostrzania podczas konwersji z raw do tif (minimum to low, ale jednak sharpening)
    - dosyć średni AWB, w pomieszczeniach oświetlanych żarówą porażka, pomaga tylko custom lub na wzorzec
    - brak wyświetlania aktualnej ogniskowej

    Więcej już dzisiaj nie pamiętam, ale jeśli piszesz, że chodzi
    Cytat Zamieszczone przez alahari
    o osobę, która do tej pory fotografowała w miarę porządnym analogiem, a na cyfraka chce wydac raczej nie wiecej niż 3000 PLN, no może góra 3500 ...
    to nic nie rozumiem
    Przecież jak ta osoba weźmie toto do ręki, zobaczy opóźnienia to wrzuci ten aparat do szuflady i weźmie analoga z powrotem do ręki - tak zrobił kumpel co ma Minoltę SLR i dostał w ręce służbowego Oly chyba 750. Mówi: Ty k***a zanim to zrobi zdjęcie to ... ja naciskam a to nic ...
    Ja, podobnie jak Czacha zastanawiam się nad EOS 3 :wink: Za kasę którą musiałbym wydać na szeroki kąt kupie 3tkę a na niej 24-70 to będzie (dla mnie) zestaw marzenie.

    Podsumowując:

    Kupno G3 uważam za bardzo duży błąd (w szczególności finansowy). Powinienem odrazu uderzyć w dSLR.

    Kupno G3 uważałbym za super zakup gdyby nie miał dwóch pierwszych wad (AF, migawka)

  3. #3
    Początki nałogu Awatar alahari
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    343

    Domyślnie Re: Canonierzy - dlaczego kupujecie drogie kompakty...

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy
    - wolny AF
    - opóźnienie migawki
    Tia, to duża wada...


    te dwie wady zadecydowały o zmianie
    Na co, bo nie jestem w temacie?

    to nic nie rozumiem
    Przecież jak ta osoba weźmie toto do ręki, zobaczy opóźnienia to wrzuci ten aparat do szuflady i weźmie analoga z powrotem do
    No wiesz, ja tez kiedyś pstrykałam analogiem, a od pewnego czasu już tylko G3
    Powolność autofokusa wynagradza m.in. możliwość zrobienia wielu zdjęć, ładny podgląd kadru, etc...No i brak beznadziejnych kosztów, jakimi obarczone sa błędy analogowego fotografowania, gdy ujrzysz cos spaprał dopiero odbierajac fotki w labie


    Kupno G3 uważam za bardzo duży błąd (w szczególności finansowy). Powinienem odrazu uderzyć w dSLR.
    dSLR jeszcze był finansowo nieosiagalny dla mnie 1,5 roku temu wiec nie mam czego żałować

    Kupno G3 uważałbym za super zakup gdyby nie miał dwóch pierwszych wad (AF, migawka)
    Cos za coś...

    Na razie mam jedna opinie, niestety nie pomagajacą mi w walce na argumenty :wink: Czekam na kolejne
    Canon G3 & Nikon D70

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie Re: Canonierzy - dlaczego kupujecie drogie kompakty...

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    Na co, bo nie jestem w temacie?
    20D+24-70@2.8
    Cytat Zamieszczone przez alahari
    No wiesz, ja tez kiedyś pstrykałam analogiem, a od pewnego czasu już tylko G3
    OK, ujme to inaczej: w Twoich galeriach (przeglądanych pobieżnie) widziałem ładne widoczki i automodelki :wink: Do tego Gxx nadają się, ale widzisz mojego avatarka. Ma niecałe 3 lata, i już w czasach G3 wylatywał mi z kadru bo G3 myślał... za długo
    I teraz czy ta osoba nie ma dzieci, swoich, swoich znajomych, czy nie zechce "zrobić" jakiegoś rajdu, czy wystawy kotów :wink:

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    Powolność autofokusa wynagradza m.in. możliwość zrobienia wielu zdjęć, ładny podgląd kadru, etc...
    To jedna z zalet kompaktów. Niewielu zalet.
    Cytat Zamieszczone przez alahari
    No i brak beznadziejnych kosztów, jakimi obarczone sa błędy analogowego fotografowania, gdy ujrzysz cos spaprał dopiero odbierajac fotki w labie
    To akurat daje każda cyfra, w tym dSLR

    Ja chciałbym aby po mojej wypowiedzi osoba miała świadomość wolnego AF, i migawki. To nie musi wyjść odrazu. Ja to zauważyłem po 2. miesiącach, kiedy mnie zaproszono na sesję z moim avatarkiem

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Głównie dlatego, że kupujac np. 300D skazuje sie na b.duze wydatki, na ktore mnie nie stać.
    Po pierwsze nie popadajmy w onanizm sprzętowy ... kompaktem również da się zrobić b.dobre zdjęcia. Ba! nawet lepsze niż dobrym lustrem. Wszystko zależy kto za aparatem stoi.
    Po drugie, kupując G5 wraz z lampą błyskową, tulejką, filtrem, torbą, dodatkowym akku, statywem i kilkoma drobiazgami wydałem około 3600zł. W tej cenie miałbym 300D z kitowym obiektywem ... ale tylko tyle. Goły aparat. W G5 mam zarówno szeroki kąt, makro oraz wystarczające tele w jednym. I o to chodzi. Jeśli kiedyś zaczne zarabiać na fotografii to zakupie lustro. Póki co lustro mam analogowe ze świetnymi szkłami oraz ten kompakt ... praktycznie każde zdjecia jestem w stanie zrobić.


    Co do wolnego AF, opóźnien migawki itd ... bredzicie Panowie ... onaniści sprzętowi. Napisałem kiedyś post:
    http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=8604
    Poczytajcie i nie bredźcie o powolnosci kompaktów, bo przesiadajac sie z Praktici w której wszystko musiałem sobie recznie ustawiać to 1-2s opóźnienia to nie opóźnienie a przyspieszenie. A używając aparatu świadomie i pamiętając o ograniczeniach i tym, że natychmiast zdjęcia się nie zrobi, można to ominac np. w G5. Tylko trzeba z głową Panowie.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    258

    Domyślnie Re: Canonierzy - dlaczego kupujecie drogie kompakty...

    Cytat Zamieszczone przez alahari
    parę osób próbuje mnie przekonac, ze zakup cyfraka takiego jak G6 jest bezsensem, gdy można, dokładając niewiele wiecej, kupic już lustrzanke
    Ala - jest bezsensem dla kogos, kto mial analoga i zna sie na fotografii, dla niego bedzie to krok w tył. Natomiast dla malo wymagajacego, zielonego amatora G6 bedzie bardziej przyjazny, latwiejszy... po prostu niedoswiadczony amator zrobi kompaktem ładniejsze zdjecia (typowe, codzienne fotki) niz lustrzanka, o! :-) Ale jak sie juz czegos nauczy, to zacznie dostrzegac wady kompaktu i rozejrzy sie za dSLR'em :-)
    Pozdr - JaW
    Moja galeria Fotojaw
    Moje zdjęcia na plfoto
    Kiedyś miałem: 300D, Canon 28-135 IS, Canon 100mm Macro USM, Canon 50mm f/1.8, 550EX

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    JaW, nie prawda. Przez 2 lata zawzięcie fotografowałem przyzwoitą lustrzanką ... po zakupie G5 nie uznałem tego za krok w tył. Wciąż towarzyszy mi analogowe lustro ale głownie fotografuje kompaktem. Powiedz mi tylko w czym analogowe lustro jest gorsze od kompakt cyfrowego? No chyba, że mówisz o przesiadce z porządnego F5 czy F100 na G5 to tak ... ale jak ktoś wcześniej fotografował starszym lustrem ...
    Dla mało wymagającego i zielonego amatora sa automaciki ... zaawansowanym kompaktem natomiast można zdziała praktycznie to samo co lustrem.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Co do wolnego AF, opóźnien migawki itd ... bredzicie Panowie ... onaniści sprzętowi. Napisałem kiedyś post: http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=8604
    Poczytajcie i nie bredźcie o powolnosci kompaktów...
    Po pierwsze: nie przesadzaj z tym "bredzicie". Dziewczyna zapytała, ja jej odpowiedziałem. Ty również możesz wyrazić swoją opinię. Kropka.
    Po drugie: napisała, że człowiek miał wcześniej porządną SLR a chce kompakt.
    BTW. Może niech pójdzie do sklepu i poprosi o pomacanie tego demona szybkości.
    Znam człowieka co robi zdjęcia Mamiją. Kupił cyfrę ... bo była tańsza niż światłomierz... :wink:
    Po trzecie: piszesz, że nie pozbyłeś się analoga ...

    Nie jestem onanem sprzętowym.
    Wystarczyłby mi G3 gdyby ostrzył i nie miał opóźnień na migawce, jeśli tego nie widzisz to szczerze gratuluję.

    Nie będę jej psuł wątku schodząc z tematu dlatego krótko jeszcze raz powtórzę:
    Kupno G3 uważałbym za super zakup gdyby nie miał dwóch pierwszych wad (AF, migawka)

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    gietrzy, opóźnienia na migawce są, owszem, ale niewielkie. Gdy korzystasz z MF i do tego zablokujesz ekspozycje to opóźńienia są minimalne i można je pominąć. Próbowałeś tak robić zdjęcia? Jeśli nie zależy Ci na szybkosci korzystaj z automatyki aparatu, w przeciwnym wypadku ustaw sam.

    Generalnie uwazam, że dla osoby fotografującej wcześniej dobrym lustrem, cyfra moze służyć jako uzupełnienie. Niemniej jednak może zrobić nią bez przeszkód lepsze zdjęcia lub takie same jak lustrem. Bo sprzęt ma drugorzędne znaczenie.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    258

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Bo sprzęt ma drugorzędne znaczenie.
    W przypadku amatorskiego pstrykania to prawda - wlaczasz lampke i walisz po oczach, trzaskajac fotki, albo jak masz dobre swiatlo to mozesz sie bawic bez lampki. Ale ciekaw jestem, jak kompaktem zrobisz zdjecie w kiepskich warunkach? MUSISZ uzyc lampki, podczas gdy w dSLR ustawiasz ISO800, f/2.0 i niedoswietlony o 1EV RAW i masz nieporuszone, ostre zdjecie - bo uzyskales wystarczajaco krotki czas migawki. A kiepskie warunki to przeciez 3/4 roku, slabo oswietlone wnetrza, makro na łączce o swicie, klimatyczne portrety itp. A jakosc kolorow, plastyka obrazu, kontrast?
    Sprzet ma drugorzedne znaczenie, jesli rozpatrujemy aparaty podobnej klasy - A95 czy Sony V1, 20D czy D70...
    I jak juz Ci zwrocono uwage - kontroluj slownictwo :-)
    Pozdr - JaW
    Moja galeria Fotojaw
    Moje zdjęcia na plfoto
    Kiedyś miałem: 300D, Canon 28-135 IS, Canon 100mm Macro USM, Canon 50mm f/1.8, 550EX

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •