Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 76

Wątek: Jak W Praktyce Ustawic Wb

  1. #31
    Pełne uzależnienie Awatar snow
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Świdnik/Lublin
    Wiek
    41
    Posty
    1 145

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Richie Zobacz posta
    Oto porównanie AUTO WB i WB wg wzorca (szara kartka).Oświetlenie;lampa kuchenna z żarówką białą 100W
    Taki sam efekt uzyskasz wybierając WB na żarówke pewnie. Zresztą i tak tu biały nie jest biały
    40d + m42 58-500 + EF 18-75

    "osiagnales szczyt w lizaniu viteaza" - by dan7770

  2. #32
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez quant Zobacz posta
    Zastanawiam się, czym z punktu fizyki powinna się charakteryzować taka idealna "szara karta". Pewnie jakimś specyficzną charakterystyką odbijania promieniowania, ale jaką ?
    z tego co wiem, to powinna mieć konkretny odcień szarości (25% szarości? jeśli dobrze pamiętam)

    jeśli chodzi o odbijanie promieni, to chyba nie powinna odbijać w ogóle, tzn. powinna być matowa, ale tu mogę się mylić... nie miałem styczności z szarymi kartami
    moja galeria: http://www.lubke.pl

    Sprzęt: Canon EOS 30D, Canon Elan 7N (33V), Tamron 17-50 2.8, Tamron 28-75/2.8, 70-200 4L, Canon 50/1.8 II, 580EX, CF SanDisk 2GB + 8GB Extreme III
    Raynox DCR-250 (makro)

  3. #33
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WereWolf Zobacz posta
    z tego co wiem, to powinna mieć konkretny odcień szarości (25% szarości? jeśli dobrze pamiętam)

    jeśli chodzi o odbijanie promieni, to chyba nie powinna odbijać w ogóle, tzn. powinna być matowa, ale tu mogę się mylić... nie miałem styczności z szarymi kartami
    18% szarości w odcieniu neutralnym. Taką kartę można przygotować samemu kładąc za pomocą drukarki atramentowej lub laserowej jednolitą applę o wymienionych wcześniej parametrach na zwykłą białą kartkę papieru (lepiej wziąć kartkę o wyższej gramaturze, np. 160 g/m2).

  4. #34

    Domyślnie

    Ja tam nie ufam automatyce, masz lustrzankę przecież a służy ona do tego by ustawiać manualnie ustawienia. Jeżeli jesteś w sali to przecież jest tam oświetlenie żarowe lub fluorescencyjne. Więc masz już do wyboru tylko dwa. Dzienne i inne ustawienia odpadają.
    Ja zawsze robie tak, ustawiam sobie na żarówkę porównuję czy mi pasuje, jeżeli nie to zmieniam na fluorescencyjne. Często bywa tak że i jedno i drugie nie jest odpowiednie (zielone lub żółte) pozostaje wówczas ingerencja w WB SHIF ale na programie żarowym lub fluorescencyjnym i tam dopieszczam tak by było do zaakceptowania.
    Wiadomo jak używasz lampy no to jest problem bo albo pierwszy plan się zgadza a reszta jest czerwona lub odwrotnie. Jest też na to sposób który polega na założeniu filtru na lampę (chyba łososiowy).
    Innych metod nie znam ale na tych udaje mi się uzyskać dobry efekt mieszanego oświetlenia.

    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez elvis700 ; 07-02-2007 o 16:37
    Canon 350D+Grip; EF-S 18-55; Tamron 17-50 f2.8; Speedlite 580 EX; SanDisk 1GB; SanDisk 2GB II; UV Marumi; Hoya HMC Super 77mm; Canon 16-35 f2.8 L II; Canon 70-200 2.8 L ; UV B+W F-PRO 77mm;http://picasaweb.google.pl/thiel.andrzej

  5. #35
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez quant Zobacz posta
    Dla mnie argumentem na to, że zwykła biała kartka nie nadaje się do ustawiania WB jest np. to, że w świetle słonecznym ma ona ciepły odcień. Przy ustawionym na kartkę WB ta sama kartka na zdjęciu będzie szara.
    Jeśli tak to widzisz, to i szara będzie miała ciepły odcień. Ilośc światła na odcień nie wpłynie.

    Zastanawiam się, czym z punktu fizyki powinna się charakteryzować taka idealna "szara karta". Pewnie jakimś specyficzną charakterystyką odbijania promieniowania, ale jaką ?
    Idealnie nijaką Tzn. każda długośc fali światła musi byc odbijana w takim samym stopniu.

    Cytat Zamieszczone przez Qbexus Zobacz posta
    Dlatego nie 7,5 % bo doświadczalnie było sprawdzone (jest gdzieś w necie art. o tym) że najlepiej sprawdza się 5% ale oczywiście jak kto woli.
    Chętnie bym linka zobaczył, gdyż to co piszesz brzmi jak horoskop
    Ja mam 300d żółwia i robię rawy i nie ma problemu nie muszę biegać z żadną kartą a jedyny kapsel, jaki mam to kapsel od piwa.
    Nie ma sensu. Przecież w rawach też trzeba WB ustawic i karta równie przydatna jest.

    Cytat Zamieszczone przez Pogonus Zobacz posta
    18% szarości w odcieniu neutralnym. Taką kartę można przygotować samemu kładąc za pomocą drukarki atramentowej lub laserowej jednolitą applę o wymienionych wcześniej parametrach na zwykłą białą kartkę papieru (lepiej wziąć kartkę o wyższej gramaturze, np. 160 g/m2).
    18% czy 50% nie ma różnicy. A drukowac nie radzę. Po pierwsze, tusze mogą miec dziwne widmo, po drugie papier bywa lekko kolorowy. Efekt taki sam, jakby ustawiac WB na biały sweterek.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Witam..

    Właśnie z powodów problemów z WB kupiłem sobie tego WB CAP na allegro - faktycznie bardzo wygodne rozwiązanie.. poniżej cztery zdjęcia testowe sprzed paru minut..
    Zdjęcia z ręki 1600 ISO, 1/15 s drzwi są białe, reszta bałaganu dzieci jak widać kolorowa, oświetlenie zarówkami energooszczędnymi OSRAM, robione około 21:10:

    AWB:

    Fluorescent:

    Tungsten:

    Custom (ustawiany przy pomocy WB CAP)

    Za 29 zł to całkiem pożyteczne ustrojstwo..
    Pozdr
    Artur
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  7. #37
    Początki nałogu Awatar Wini
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    W-wa
    Posty
    460

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez quant Zobacz posta
    Dla mnie argumentem na to, że zwykła biała kartka nie nadaje się do ustawiania WB jest np. to, że w świetle słonecznym ma ona ciepły odcień.
    Podsumowanie laika

    Pomiesznie pojęć w tym wątku straszne
    1. Do WB - biała kartka jak najbardziej
    2. 18% szarość służy do ustawienia ekspozycji w jakimś tam systemie
    3. Szara karta do do WB - może być, ale traci sie pewną precyzję. Ustawiając WB określasz punkt, gdzie ma zachodzić R=G=B
    Lepiej taki punkt ustawić, gdy masz R, G, B jak największe (prawie 255), niż np. 10, 5 ,25
    3. Wzornik białość, szarość, czarność służy do ustawienia poziomów - większość programów graficznych posiada ten wzorzec
    To tak w skrócie jak ja to widzę, Jarząbek, trener II klasy...
    Wini

  8. #38
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski Zobacz posta
    18% czy 50% nie ma różnicy. A drukowac nie radzę. Po pierwsze, tusze mogą miec dziwne widmo, po drugie papier bywa lekko kolorowy. Efekt taki sam, jakby ustawiac WB na biały sweterek.
    Oj, niestety, ale jest różnica i to duża! !8% szarości, bo tak mniej więcej jest ustawiona przepuszczalność (reaktywność) filtra na matrycy (system DIGIT Canona). Oczywiście, że zamiast drukować lepiej jest skorzystać z oryginalnej karty. Masz rację, że mogą być przekłamania związane z wydrukiem, ale w praktyce są one mało istotne (sprawdzone!).

  9. #39
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pogonus Zobacz posta
    Oj, niestety, ale jest różnica i to duża! !8% szarości, bo tak mniej więcej jest ustawiona przepuszczalność (reaktywność) filtra na matrycy (system DIGIT Canona).
    Ale o czym ty piszesz????? Przecież to nie ma najmniejszego sensu.

    Cytat Zamieszczone przez Wini Zobacz posta
    Podsumowanie laika
    Właśnie tak jest.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  10. #40
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski Zobacz posta
    Ale o czym ty piszesz????? Przecież to nie ma najmniejszego sensu.


    Właśnie tak jest.
    Też mi się początkowo tak wydawało, a jednak okazało się, że ma sens (właśnie dlatego szara karta jest szarą i w takim a nie innym odcieniu oraz natężeniu).

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •