Oficjalny foto/wątek Panasonic DMC-LX3/Leica D-LUX 4

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • MariuszJ
    Pełne uzależnienie
    • 2009
    • 1697

    #151
    Zamieszczone przez Jerry_R
    Przy takim kadrze bym zwiekszyl amount (95), radius (2) i masking (90). Dal troche odszumiania (25). Wyzerowal czernie, zwiekszyl kontrast (50) i dodal fill light i clarity (25). Ot, taki eksperyment.

    Warto pamietac, ze w LR 3 mozna juz selektywnie wyostrzac (nie caly kadr na raz) ;-)
    Co do selektywnego podbicia światła (fill lights/black) i lokalnego kontrastu (clarity) to oczywiście było użyte dla ulepienia tego jpega.

    Jeżeli chodzi natomiast o wyostrzanie i odszumianie: domyślny preset importowy z LX mam zrobiony tak: sharpening amount 25, nr luminance amount 20. Niestety, nie umiem (albo się nie da) uzależnić parametrów domyślnych od ISO - te wyżej są w miarę akurat dla dobrze naświetlonego ISO 200. Przy ISO 80-100, próbuję zwiększać pierwszy i zmniejszać drugi - aby kasza nie wyszła

    Przy czułościach >400 często rezygnuję z wyostrzania (poza finalnym) i odszumiania w ogóle - rezultaty są nierzadko gorsze od prób grzebania. Przeskalowanie nieodszumionego obrazka plus zbawienne odszumiające działanie papieru (aby nie za dużego) zwykle wystarczają.

    Co do ostrzenia selektywnego: mam dwie wymówki. Jedną jest oczywiście lenistwo - siedzenie więcej niż minutę nad zdjęciem jest dla mnie traumatycznym przeżyciem. Druga wymówka jest sofizmatem na potrzeby kreowania forumowego wizerunku lokalne wyostrzanie jest dla mnie za granicą psucia zdjęcia w miarę "ekologiczny" to takie pierwsze podejście do "wycinanek"
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    .
    Jestem taki leniwy, że zamiast zrobić profil lensa dla LX5 do LR3, czekam aż ktoś zrobi go za mnie :/
    Ostatnio edytowany przez MariuszJ; 30630. Powód: Automerged Doublepost
    Entuzjastyczny Neofita

    Komentarz

    • jacula
      Początki nałogu
      • 2007
      • 319

      #152
      Zamieszczone przez MariuszJ
      Ktoś (przepraszam, wyleciało mi z głowy kto :/) prosił mnie o sprawdzenie funkcji wysokiej dynamiki i porównanie to z wyciąganiem z rawa.
      To byłem ja Bardzo dziękuję. Widzę, że "duża dynamika" nie daje najlepszych efektów. Z tego co wyczytałem lx3 ma funkcję auto-hdr, która daje dużo lepsze rezultaty, jednak iso jest ograniczone do 400 (funkcja ta została dodana w 2 lub 3 firmware do lx3).

      Komentarz

      • MariuszJ
        Pełne uzależnienie
        • 2009
        • 1697

        #153
        Zamieszczone przez jacula
        To byłem ja Bardzo dziękuję. Widzę, że "duża dynamika" nie daje najlepszych efektów. Z tego co wyczytałem lx3 ma funkcję auto-hdr, która daje dużo lepsze rezultaty, jednak iso jest ograniczone do 400 (funkcja ta została dodana w 2 lub 3 firmware do lx3).
        Całkiem możliwe, że do tego jeszcze nie doszedłem

        Chyba że to jest auto-hdr z jednej klatki rawa - no to to jest właśnie ta "duża dynamika" czy tam "śtuka"

        Przyznam, że stanowczo wolę, aby aparat ograniczał się jednak do zapisywania światła, a nie miętosił mi jeszcze dane w niekontrolowalny sposób. Moim marzeniem jest aparat purystyczny, raw-only, bez jakichkolwiek programów tematycznych i innych szmerów-bajerów. Żeby nie kusiło
        Entuzjastyczny Neofita

        Komentarz

        • jacula
          Początki nałogu
          • 2007
          • 319

          #154
          Zamieszczone przez MariuszJ
          Przyznam, że stanowczo wolę, aby aparat ograniczał się jednak do zapisywania światła, a nie miętosił mi jeszcze dane w niekontrolowalny sposób.
          Też tak wolę, ale w kompaktach zakres tonalny jest jednak mniejszy niż w lustrach, więc zawsze lepiej mieć takiego auto-hdra niż nie mieć - a nóż wypluje coś całkiem ładnego
          !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
          Gdzie jest edycja postów? Miało być a nuż
          Ostatnio edytowany przez jacula; 12499. Powód: Automerged Doublepost

          Komentarz

          • MariuszJ
            Pełne uzależnienie
            • 2009
            • 1697

            #155
            Zamieszczone przez jacula
            Też tak wolę, ale w kompaktach zakres tonalny jest jednak mniejszy niż w lustrach, więc zawsze lepiej mieć takiego auto-hdra niż nie mieć - a nóż wypluje coś całkiem ładnego
            !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
            Gdzie jest edycja postów? Miało być a nuż
            Ale przecież nic nie tracisz, jak go nie masz.
            Tracisz jak nie masz rawów.
            No i jak nie masz bracketingu ekspozycji, robi się upierdliwie niewygodnie.
            Także ja tam za auto-hdrami itp. wynalazkami wcale nie tęsknię - to ściema.
            Entuzjastyczny Neofita

            Komentarz

            • jacula
              Początki nałogu
              • 2007
              • 319

              #156
              Zamieszczone przez MariuszJ
              Ale przecież nic nie tracisz, jak go nie masz.
              Tracisz jak nie masz rawów.
              No i jak nie masz bracketingu ekspozycji, robi się upierdliwie niewygodnie.
              Także ja tam za auto-hdrami itp. wynalazkami wcale nie tęsknię - to ściema.
              Masz rację, ale też jestem leniem i nie chce mi się nosić statywu, żeby sobie zrobić bracketing ekspozycji i potem składać hdra na kompie. I tak zawsze robię w raw+jpg, ale głównie po to, żeby ewentualnie zmienić balans bieli lub kontrast. Dlatego wspieram wszystkie dodatki podnoszące zakres tonalny, który nawet w dslr jest stanowczo za mały - daleko do tego co widzi ludzkie oko. Chyba tylko fuji myśli tak jak ja

              Komentarz

              • MariuszJ
                Pełne uzależnienie
                • 2009
                • 1697

                #157
                Poszedłem do kurtki i przetrzepałem menu LX5 - nie ma wg mnie w puszce składania zdjęcia po bracketingu.

                Jak to działa w LX3?
                Entuzjastyczny Neofita

                Komentarz

                • TOKIN
                  Początki nałogu
                  • 2005
                  • 353

                  #158
                  Pobawiłam się tym pożyczonym rawem po swojemu.
                  Powiem szczerze, jestem pod wrażeniem8)
                  Całkiem dużo udało się w tym obrazku zobaczyć i całość nie wzbudza negatywnych emocji
                  Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ani pogoda, ani światło w tej scenie nie były pomocne...

                  Mariusz,
                  masz jakiś podobny kadr tyle, żeby światełko jakoś lepiej zagrało?
                  Chyba zapuszczę brodę, pomaluję ją na zielono i wyjadę gdzieś w Bory Tucholskie - nikt mnie nie znajdzie!

                  Komentarz

                  • MariuszJ
                    Pełne uzależnienie
                    • 2009
                    • 1697

                    #159
                    Wieczorem coś wystawię.
                    Entuzjastyczny Neofita

                    Komentarz

                    • TOKIN
                      Początki nałogu
                      • 2005
                      • 353

                      #160
                      Będę wypatrywać;-)
                      Chyba zapuszczę brodę, pomaluję ją na zielono i wyjadę gdzieś w Bory Tucholskie - nikt mnie nie znajdzie!

                      Komentarz

                      • jacula
                        Początki nałogu
                        • 2007
                        • 319

                        #161
                        Zamieszczone przez MariuszJ
                        Poszedłem do kurtki i przetrzepałem menu LX5 - nie ma wg mnie w puszce składania zdjęcia po bracketingu.

                        Jak to działa w LX3?
                        W lx3 to działa chyba na takiej zasadzie, że klatka zostaje naświetlona dla świateł z najniższą czułością , a potem zdjęcie w cieniach jest wyciągane do poziomu iso400. Efekty nie do uzyskania z rawa, chyba że sobie wywołamy 3 rawy z różnym naświetleniem i potem w programie do hdr będziemy się męczyć. U panasa dostajemy to od razu z aparatu - efekty bardzo sympatyczne, raczej nie-hdrowe. To chyba działa jak canonowskie highlight tone priority, tyle że ze sporo większą mocą.
                        Na szybko znalezione linki:1 i 2
                        MariuszJ - czy mógłbyś przy kolejnej okazji sprawdzić co wyjdzie z naświetlenia w trybie multiekspozycji 3 klatek (-2, 0 +2ev). Wiem, że potrzebny będzie statyw, ale dostaniemy gotowego jpga i rawa!. Może to będzie szybszy, łatwiejszy i z lepszym skutkiem sposób na poszerzenie dr?

                        Komentarz

                        • MariuszJ
                          Pełne uzależnienie
                          • 2009
                          • 1697

                          #162
                          Zamieszczone przez jacula
                          W lx3 to działa chyba na takiej zasadzie, że klatka zostaje naświetlona dla świateł z najniższą czułością , a potem zdjęcie w cieniach jest wyciągane do poziomu iso400.
                          Zmieniające się ISO w czasie ekspozycji, coś w rodzaju Nikonowskiego D-Lighting czy Hightlight priority w Canonie - nie, nie zauważyłem niczego takiego, chyba że jest ukryte pod jakimś secesyjnym określeniem w polskim menu (muszę chyba wyłączyć )

                          Zamieszczone przez jacula
                          Efekty nie do uzyskania z rawa, chyba że sobie wywołamy 3 rawy z różnym naświetleniem i potem w programie do hdr będziemy się męczyć. U panasa dostajemy to od razu z aparatu - efekty bardzo sympatyczne, raczej nie-hdrowe. To chyba działa jak canonowskie highlight tone priority, tyle że ze sporo większą mocą.
                          Nie używam nigdy takich ficzerów i trochę w nie nie wierzę. Zawsze sprowadza się to finalnie do jednego - wykorzystania większej a) rozpiętości b) rozdzielczości tonalnej matrycy (rawa) względem finalnego jpega. Jeżeli coś takiego działa, to raczej z powodu niedoróbek samej matrycy, która zachowuje się nieliniowo. W końcu efekt pływającego w czasie ekspozycji ISO nie powinien być różny od ISO uśrednionego.

                          Wierzę natomiast w bracketing rozumiany jako wielokrotne naświetlanie.

                          Zamieszczone przez jacula
                          MariuszJ - czy mógłbyś przy kolejnej okazji sprawdzić co wyjdzie z naświetlenia w trybie multiekspozycji 3 klatek (-2, 0 +2ev). Wiem, że potrzebny będzie statyw, ale dostaniemy gotowego jpga i rawa!. Może to będzie szybszy, łatwiejszy i z lepszym skutkiem sposób na poszerzenie dr?
                          Ale dostaniemy wtedy trzy rawy i/lub trzy jpegi. O co konkretnie Ci chodzi?

                          Jeszcze popatrzę na to menu SCN - tam jakieś obrazki vel ikonki są dla niepiśmiennych, może coś tam się kryje?
                          !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                          .
                          Znalazłem! Wielokr. eksp./Auto. wzmoc. on/Start - robi trzy ujęcia, wyświetlając między nimi "duszka" ujęcia poprzedniego na panelu. Finalnie robi z tego hdrowego rawa - co w nim jest, spróbuję zobaczyć tylko statyw jakiś załatwię...
                          !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
                          .
                          Tokin: dużo tego nie ma, pogoda mnie nie rozpieszczała ostatnio. Pstryki testowe dookoła domu - poglądowe. Zresztą zobaczysz sama po ekspozycjach.




                          Ostatnio edytowany przez MariuszJ; 30630. Powód: Automerged Doublepost
                          Entuzjastyczny Neofita

                          Komentarz

                          • jacula
                            Początki nałogu
                            • 2007
                            • 319

                            #163
                            Zamieszczone przez MariuszJ
                            Zmieniające się ISO w czasie ekspozycji, coś w rodzaju Nikonowskiego D-Lighting czy Hightlight priority w Canonie - nie, nie zauważyłem niczego takiego, chyba że jest ukryte pod jakimś secesyjnym określeniem w polskim menu (muszę chyba wyłączyć )
                            Może w lx5 z tego zrezygnowali, na rzecz trybu "duża dynamika" (choć byłoby to dziwne posunięcie).

                            Zamieszczone przez MariuszJ
                            Znalazłem! Wielokr. eksp./Auto. wzmoc. on/Start - robi trzy ujęcia, wyświetlając między nimi "duszka" ujęcia poprzedniego na panelu. Finalnie robi z tego hdrowego rawa - co w nim jest, spróbuję zobaczyć tylko statyw jakiś załatwię...
                            Właśnie o to mi chodziło!

                            Komentarz

                            • MariuszJ
                              Pełne uzależnienie
                              • 2009
                              • 1697

                              #164
                              .
                              Jacula, ********aja-D-Jaśnica nazywa się tu Intelligent Exposure. Sprawdzę później, bo padam z nóg.
                              Entuzjastyczny Neofita

                              Komentarz

                              • MariuszJ
                                Pełne uzależnienie
                                • 2009
                                • 1697

                                #165
                                .
                                Wielokrotna ekspozycja nie jest do pompowania DR - to ustrojstwo do zdjęć poklatkowych. Ekspozycja jest po prostu dzielona równo pomiędzy ujęcia, chociaż oczywiście możesz ją ręcznie przedłużać. Niemniej - nie tędy droga.

                                Efekt wielokrotnej ekspozycji

                                Co do Intieligientnej ekspozycji - działa to bardzo podobnie do D-Lighting i podobnie zalecam machnąć na to ręką. Tu nawet nie oszukują, że nic nie gmerają - włączenie I.Exp to wyłączenie RAW. Takie rzeczy powinno się robić z rawa, pod kontrolą programu w którym na żywo możesz ocenić efekty.

                                Raw wołany neutralnie

                                Jpeg z puszki po I.Exp.

                                Finalnie więc nie odnalazłem możliwości produkowania hdrów prosto z puszki, prócz oczywiście tych dwóch "dynamitów", które już prezentowałem.

                                Zrobiłem go więc na szybko hdra w niezawodnym Machinery, z bracketingu +/-2EV, jak Bozia przykazała.
                                Entuzjastyczny Neofita

                                Komentarz

                                Pracuję...