canon 85 f/1.8 vs canon 100 f/2.8 macro

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Dolek
    Bywalec
    • 2005
    • 101

    #16
    całkiem fajne te fotki. Szczególnie ta z 85tki a miałeś może okazję przepstrykać canona 20/2.8?
    Coś tam jest do pstrykania

    Komentarz

    • Arkan
      Pełne uzależnienie
      • 2004
      • 1401

      #17
      miałeś może okazję przepstrykać canona 20/2.8?
      Tak, nie byłem zdecydowany więc wziąłem na testy obie 20-ki. Canon był troszkę ostrzejszy przy 2.8 (ale bardzo niewiele), był mniejszy, miał filtr 72 i USM. Sigma biła go światłem i miała bokeh który bardzo mi sie podobał. Miała też osłone p-słoneczną w zestawie. Pow. 2.8 oba były ostre, ale Sigma dawała ładniejsze rozmycie tła i była bardziej kontrastowa.

      Arkan
      Pentax K-5 II, Leica M9

      Komentarz

      • krzychoo
        Początki nałogu
        • 2007
        • 349

        #18
        Canon 85 1.8 czy 100 2.8 USM macro?

        Mysle o powiekszeniu swojego zestawu obiektywow ( 17-40 f4, 70-200 f4, 400 f5.6, sigma 50 2.8 ex macro) o jasny staloogniskowy obiektyw. Myslalem o zmianie 70-200 na 2,8 ale 4 do reporterki mi w zupelnosci wystarcza do tego ciezar ma przyjemniejszy. Do macro uzywam Sigmy 50 2.8 - wysmienity obiektyw a jakosc zdjec jest lepsza od zoomow L jakie mam, ale nie podoba mi sie rozmycie tla. Wiec dokupilem pierscienie kenko do 70-200. Niby lepiej z tym tlem ale swiatlo poszlo w dol. wiec moze Canon 100 2.8 USM bylby odpowiedni zarowno do miekkiego rozmycia tla w macro jak i jako jasniejsze uzupelnienie reporterskiego 70-200? Czy moze ten mocno rekomendowany na forum 85 1.8? Kusi swiatlo, mala glebia, ale dla mnie wiecej atutow ma canon 100 macro. Wiec moje pytania: czy ktos z Was uzywa canona 100 2.8 USM do reporterki, czy w przypadku uzywania go z pierscieniami posrednimi odlelosc min pozwala na fot makro owadow w plenerze czy tylko aranz w studio? z gory dziekuje za odp.
        Fotografia dzikiej przyrody GALERIA CB

        Komentarz

        • czeczot
          Początki nałogu
          • 2004
          • 325

          #19
          Ciężko porównać te obiektywy ponieważ są przeznaczone kompletnie do innych celów. 85/1,8 to obiektyw portretowy i zdjęć macro na których ci zależy nim nie zrobisz, minimalna odległość ostrzenia około 1,5 metra! Odnośnie 100/2,8 to maksymalny otwór przesłony i tak bardzo rzadko kiedy sie przydaje ponieważ głębia ostrości jest bardzo mała. Obiektyw i tak trzeba przymknąć do f8 – f11 żeby było ok. Bez pierścieni da sie już robić zdjęcia owadów ale wiadomo że prawdziwa zabawa zaczyna się z mieszkiem a ostatecznie z pierścieniami. Zobacz stronę Arka Stopy i czego on używa do zdjęć owadów w plenerze


          Do reporterki stało ogniskowy obiektyw….. niby się da ale ja sobie tego nie wyobrażam

          iMAC
          www.czeczot.pl

          Komentarz

          • Eryk
            Bywalec
            • 2006
            • 151

            #20
            minimalna odległość ostrzenia około 1,5 metra!
            85cm.

            Zastanawiałem się nad 85 i 100. Postanowiłem najpierw kupić 85, a za jakiś czas 100.
            40D + ...

            http://erykwalkowicz.com/
            Fototapety

            Komentarz

            • PrzemeS
              Początki nałogu
              • 2006
              • 310

              #21
              85 za wąsko do reporterki chyba.
              Osobiście używam 50mm do reporterki i narazie wystarczy, chociaż chcę jeszcze nabyć drogą kupna 28mm lub 24mm.
              Ślubna
              No i niestety N.

              Komentarz

              • czeczot
                Początki nałogu
                • 2004
                • 325

                #22
                Zamieszczone przez Eryk
                85cm.
                Zgadza się, 85cm. Co nie zmienia postaci rzeczy że większego zbliżenia niż ciasno kadrowany portret nie da się zrobić

                iMAC
                www.czeczot.pl

                Komentarz

                • krzychoo
                  Początki nałogu
                  • 2007
                  • 349

                  #23
                  Do slubow, sportu wystarczaja mi 17-40 i 70-200. Pytanie o przydatnosc 100 2.8 do fot koncertow, galerii, konferencji itp Ogniskowa jak najbardziej przeze mnie wykorzystywana w 70-200, jak pisalem wyzej w gre wchodzila zmiana na 2.8 ale czy nie lepiej miec 70-200 4 i jako reporterskie jasniejsze UZUPELNIENIE 100 2.8 a przy tym swietnego dluzszego macro?
                  Fotografia dzikiej przyrody GALERIA CB

                  Komentarz

                  • czeczot
                    Początki nałogu
                    • 2004
                    • 325

                    #24
                    Zamieszczone przez krzychoo
                    Do slubow, sportu wystarczaja mi 17-40 i 70-200. Pytanie o przydatnosc 100 2.8 do fot koncertow, galerii, konferencji itp Ogniskowa jak najbardziej przeze mnie wykorzystywana w 70-200, jak pisalem wyzej w gre wchodzila zmiana na 2.8 ale czy nie lepiej miec 70-200 4 i jako reporterskie jasniejsze UZUPELNIENIE 100 2.8 a przy tym swietnego dluzszego macro?
                    Ogniskowa jest jak najbardziej słuszna np. na koncertach. Problemem jest tylko brak możliwości zoomowania a nie zawsze istnieje możliwość odejścia a nawet jak istnieje to możesz strącić jakieś fajne ujęcie przez konieczność przemieszczenia się. Jako jasne uzupełnienie i poza tym dobry obiektyw do macro to dobry pomysł i jedyne rozwiązanie, 85/1,8 nie nadaje się do macro

                    iMAC
                    www.czeczot.pl

                    Komentarz

                    • wawak
                      Coś już napisał
                      • 2007
                      • 66

                      #25
                      Zamieszczone przez Eryk
                      85cm.

                      Zastanawiałem się nad 85 i 100. Postanowiłem najpierw kupić 85, a za jakiś czas 100.
                      100 macro ma dosc duza chrome, skorygowana jest do bardzo duzych zblizen. Nie jest zla do portretu, ale od np 100/2.0 duza gorsza.

                      Ponizej kilka klat zrobionych kiedys na szybko, gdy porownywalem Canona 100/2.8 i Sigma 105/2.8

                      Zdjecia zrobione w takiej kolejnosci jak opisane obiektywy - zaczyna Canon, Sigma itd Wszystkie zdjecia na f 2.8. Lampa wielkosci glowy dziecka majacego okolo 7 lat.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: 2-15-28-05-15-28-05-15-28-05-1.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 120,0 KB
ID: 2117151

                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: imany-15-28-05-15-28-05-15-28-.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 186,0 KB
ID: 2117152

                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: l1009826-da.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 171,0 KB
ID: 2117153

                      Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: przychody.jpg
Wyświetleń: 3
Rozmiar: 50,7 KB
ID: 2117154

                      Komentarz

                      • wawak
                        Coś już napisał
                        • 2007
                        • 66

                        #26
                        [QUOTE=wawak;352181]100 macro ma dosc duza chrome, skorygowana jest do bardzo duzych zblizen. Nie jest zla do portretu, ale od np 100/2.0 duza gorsza.

                        Kolejne 2 zdjecia z Canon 100/2.8 i Sigma 105/2.8
                        Jesli ma ktos w zoomie 2.8, to przydatnosc 100/2.8 staje sie problematyczna, chyba, ze jako macro na zapas
                        Udanych zdjec i wyborow, tego najlepszego szkla.



                        Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: 52_5.jpg
Wyświetleń: 1
Rozmiar: 60,9 KB
ID: 2088617

                        Komentarz

                        • ArturBonoVox
                          Uzależniony
                          • 2007
                          • 684

                          #27
                          Witam ja z kolei mam nieco inne pytanie lecz rowniez dotyczace makro. Czy ktos uzywal lub uzywa pierscieni posrednich Kenko z obiektywami: 50/1.8 II oraz 70-200/4.0 L. Szczegolnie 70-200/4.0 L. Jak wyglada praca i jak dziala autofocus? Jak wyglada jakosc zdjec i odwzorowanie. Pozdrawiam.

                          Komentarz

                          • krzychoo
                            Początki nałogu
                            • 2007
                            • 349

                            #28
                            Zamieszczone przez ArturBonoVox
                            Witam ja z kolei mam nieco inne pytanie lecz rowniez dotyczace makro. Czy ktos uzywal lub uzywa pierscieni posrednich Kenko z obiektywami: 50/1.8 II oraz 70-200/4.0 L. Szczegolnie 70-200/4.0 L. Jak wyglada praca i jak dziala autofocus? Jak wyglada jakosc zdjec i odwzorowanie. Pozdrawiam.
                            uzywam 70-200 f4 z pierscieniami kenko, AF jest bardzo szybki, dosyc dokladny. Jest jednak ubytek swiatla, spadku jakosci nie zauwazylem, zdjecia sa naprawde ostre, odwzorowanie z kompletem pierscieni kenko 12,24,36 jest prawie 1:1, ja wpinam glownie 12 i 24 z takiego zestawu mozesz zobaczyc tutaj http://foto.onet.pl/2p5xc,7swwc4r4wucy,u.html?P=0 Ale mimo wszystko chce czegos wiecej i dlatego jako autor watku pytam o 100 macro. Dzieki za wszelkie info
                            Fotografia dzikiej przyrody GALERIA CB

                            Komentarz

                            • czykier
                              Dopiero zaczyna
                              • 2006
                              • 17

                              #29
                              Uzywam 100/2.8 canona na 30D ale glownie do makro. Do innych rzeczy to juz sie duzo mniej nadaje. Do ruchomych celow odpada bo ma wolny AF i sie gubi. Do ciemnych miejsc rowniez. Ale trzeba przyznac ze przy statycznych obiektach AF idealnie trafia w punkt.
                              Bokech jest dobry.
                              Przy 2.8 jest ok a od 3.2 do 8 jest super, 9-10 jest ok a potem juz troche miekko.
                              Ciekawe czemu mu L nie dali? Budowa jest bardzo dobra, chyba ze ten maly luz na pierscieniu i brak uszczelnien.
                              Aberacja jest skorygowana do zblizen ale w innych przypadkach i tak jest ok.
                              I tak mam zamiar kupic 85/1.8 bo ma szybszy AF a po kalibracji tez trafia w punkt. Bokech ma jeszcze lepszy.
                              Oczywiscie 100 macro mozna robic zdjecia nie macro tyle ze trzeba wziasc poprawke na AF.
                              http://www.pbase.com/czykier

                              Komentarz

                              • ArturBonoVox
                                Uzależniony
                                • 2007
                                • 684

                                #30
                                Krzychoo, dzieki za odpowiedz Zdjecia super Teraz tylko male ale... Niestety nie maja na wyspie Kenko lecz Soligor. Czy jakosc jest ta sama i cala reszta? Pozdrawiam.

                                Komentarz

                                Pracuję...