Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: przekazywanie temperatury barwowej błysku

  1. #1
    Coś już napisał Awatar grzegorzkalisz
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    37
    Posty
    91

    Domyślnie przekazywanie temperatury barwowej błysku

    Hej, jeden z parametrów lampy błyskowej ex580
    "przekazywanie temperatury barwowej błysku"
    czy jest tutaj osoba, która jest w stanie opowiedzieć mi o tej możliwości, poszukuję szczegółów na jakiej zasadzie to działa itd. etc.
    Dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    dołaczam się do pytania
    Swego czasu próbowałem dociec jak to działa ale bezskutecznie.
    Jeśli lampa generuje błysk wstępny podczas którego mierzone jest światło zastane, światło z błyskiem to po analizie jednego i drugiego i tak już wiadomo wszystko - naświetlenie rozpiętosc tonalna temperatura barwowa. Tylko zadać wielkośc siły błysku.
    Poza tym aby przekazywać temperaturę barwową błysku to rozumiem że różne błyski mogły by miec różne temperatury. Jeśli poszlibyśmy w rozważaniach dalej że lampa mierzy tą temperaturę podczas błysku co by znaczyło że że powyższe nie jest głupotą to jak wytłumaczyć że podobno 430 też przekazuje temperaturę błysku ale nie ma zadnego czujnika pomiarowego. Swoją drogą jak działa tak działa ale na potwierdzenie tego chętnie zobaczyłbym 2 fotki jedna np z 420 a druga z 430. Ciekawe czy byłaby różnica w temperaturze arwowej zdjećia. Czy warto zmienić lampę tylko dla tej funkcji
    Pozdrawiam

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Panowie - kosmiczne teorie snujecie, ale IMHO chodzi o to że aparat wiedząc że ma lampę ustawia WB na temperaturę lampy i tyle. Zastanowiliście chociaż przez sekundę jak lampa miałaby by mierzyć temperaturę barwową ?! I temperaturę barwową czego ?
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  4. #4
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2009
    Wiek
    48
    Posty
    618

    Domyślnie

    a ja czytałem że w serii błysków jak lampa się nagrzewa-zmienia się temperatura -i coś tm przekazuje do Body-nie wiem jak co i gdzie-ale coś takiego gdzieś tam przeczytałem

  5. #5
    Uzależniony Awatar iso
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    547

    Domyślnie

    w nikonie na lampach jak się założy filtry to na nich jest taki chip malutki i aparat jak jest ustawiony na awb albo flash wb to sobie koryguje temperaturę zgodnie z kolorem filtra.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iso Zobacz posta
    w nikonie na lampach jak się założy filtry to na nich jest taki chip malutki i aparat jak jest ustawiony na awb albo flash wb to sobie koryguje temperaturę zgodnie z kolorem filtra.
    To jaki sens używania filtra wtedy ??
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  7. #7
    Uzależniony Awatar iso
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    547

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    To jaki sens używania filtra wtedy ??
    ja nie wiem. to są trudne rzeczy na stronie nikon usa bodajże są filmy w których joe mcnally używał tego ficzera. wygląda na to że jeżeli puszka skoryguje wb do filtra na lampie to da to w efekcie inny wb dla tła czy inaczej światła zastanego.

    edit. ale na optycznych jest info ze w canonie dziala to tak że jest mierzona temp. błysków pomiarowych, i wprowadzana delikatna korekta.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    To jaki sens używania filtra wtedy ??
    bardzo duzy wlasnie, jak mamy w pomieszczeniu lampy 3200 K i nalozymy na lampe filtr zolty 3200K to body ustawi w AWB wlasnie te 3200 K
    Moje wątki na forum: sport | fashion
    | R5 | 5D3 | 16-35L II | Sigma 24 Art | Sigma 50 Art | Sigma 105 Art | Sigma 120-300 2.8 OS |

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    To jaki sens używania filtra wtedy ??
    Żeby zgrać temperaturowo flesza z zastanym.

    Cytat Zamieszczone przez grzegorzkalisz Zobacz posta
    czy jest tutaj osoba, która jest w stanie opowiedzieć mi o tej możliwości, poszukuję szczegółów na jakiej zasadzie to działa itd. etc.
    Według informacji, które pojawiły się w momencie wprowadzania lamp obsługujących tę możliwość, chodzi o to, że temperatura barwowa światła lampy może się zmieniać w zależności od stopnia naładowania kondensatora w lampie. Do aparatu przekazywane są informacje o rzeczywistej temperaturze barwowej, którą lampa jakoś sobie wylicza, aby odpowiednio zadziałał AWB w aparacie. Ma to znaczenie przy robieniu zdjęć serią albo jedno po drugim, gdy kondensator nie nadąży z naładowaniem się.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  10. #10
    Coś już napisał Awatar grzegorzkalisz
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    37
    Posty
    91

    Domyślnie

    powiem tak, w momencie robienia zdjęć w sali gdzie są same żarówki, (aparat i lampa działają w automacie). Zdjęcia wychodzą tak, że pierwszy plan ma ohydny zafarb niebieski, a tło jest bardzo ciepły... jak to działa ??
    Nie mam pojęcia.
    I po Waszych wypowiedziach wnioskuję, że chlubnie producent opisuje daną funkcję ale żaden użytkownik nie wie do końca jak to działa...
    Kupiłem tandetne filtry doczepiane na rzep na allegro...i powiem, że spisują się świetnie... ale dlaczego muszę kupować tego typu tandetne rozwiązania :/ gdy nikon rozwiązał to naprawdę świetnie dodając tego typu filtry do zestawu..

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •