Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Nie chciałbym, żeby pytanie podstawione w temacie ściągnęło na mnie gromy lub wywołało falę politowania :-)

    Amator jestem. Fotografia to moje hobby - nie zarabiam na niej.

    I teraz:

    Bardzo długo moim podstawowym programem do obróbki było applowskie Aperture (pracuję na macu). Mimo paru wad - na moje, amatorskie potrzeby zwykle wystarczało. Niestety, jak pewnie wiecie, Apple wycofuje się z Aperture: program jest "wygaszany", nowych wersji i aktualizacji nie będzie, w kolejnych systemach zastąpi ją aplikacja "Zdjęcia", która ma być czymś pomiędzy iPhoto a Aperture - generalnie soft skierowany bardziej w stronę jeszcze bardziej amatorskich amatorów, niż ja ;-)

    Oczywiście na Aperture nadal można pracować - ale nie mam gwarancji, czy po kolejnej aktualizacji systemu (obecnie pracuję na Mavericksie, pewnie niedługo przejdę na Yosemite, a potem?…) dalej to będzie możliwe. Prędzej czy później okaże się, że czegoś się już "nie da".

    Zastanawiam się powoli nad przesiadką. Tylko na co?…

    Lightrooma 5.7 można kupić za stosunkowo rozsądną cenę - ale ta "stosunkowo rozsądna" cena to wciąż dość sporo. Zalet Lightrooma tu nie musze opisywać :-) ale np. nie ma możliwości pracy na warstwach (wiem, Aperture też nie miało, ale jak się już przesiadam, to wolę mieć od razu większe możliwości).

    Z drugiej strony Perfect Suite 9.5 od OnOne można teraz kupić promocyjnie za 79$, czyli 300 zł. A to już po pierwsze umożliwia pracę na warstwach, a po drugie - nie ukrywam - jakoś wygodniej mi się pracuje na programie, który nie tworzy własnej biblioteki, tylko pracuje na _mojej_ strukturze katalogów, nie zmieniając ich nazw etc.

    Od tygodnia testuję sobie oba programy (wersje trial) i nie mogę się zdecydować. Na poziomie "przyjazności obsługi" oba programy wydają się być porównywalne (…ale co można powiedzieć po paru dniach testowania).


    Co Wy na to? Czy jest coś, co powinienem wziąć pod uwagę, jakiś zasadniczy powód, dla którego jednak warto kupić Lightrooma? Coś, o czym - jako amator - nie wiem czy nie pomyślałem?

    A może właśnie z punktu widzenia amatora większy sens ma Perfect Suite?

    Zależy mi na oprogramowaniu, które posłuży i którego nie trzeba będzie wymieniać za rok np. przy wymianie puszki…
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Używałem pod windą Perfect Photo Suite v8.0 i moim zdaniem można to porównać z PSE którejś tam wersji, ale z wieloma presetami.

    Nigdy nie wołałem RAW-a w Photo Suite, choć faktycznie można to jakoś zrobić.

    Zwykle wpierw RAW był "obrobiony" LR/DxO czy innym, a dopiero praca na warstwach w Perfect Suite.

    Zresztą wtyczki z Photo Suite działają z LR.

    Ale jak się zastanowić, to w Perfect Suite jest praktycznie wszystko, ale jakoś nie mogłem się przekonać do pracy w nim samym.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 01-06-2015 o 15:34

  3. #3
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Z tego co piszesz wnoszę, że jeśli nie wywołują RAWów (czy w każdym razie robię to rzadko), to w zasadzie Perfect Suite powinno mi w zupełności wystarczyć…?
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Moim zdaniem powinno Ci wystarczyć w zupełności. Tam jest wiele tak różnych prestów, aż "głowa boli" od tych opcji.

    Ciekawe są opcje portretowe i maski, ale nie poznałem tego softu zbyt dobrze, bo dla mnie jest zbyt rozbudowany i wolałem DxO z PSE i Elements+.

    Choć Photo Suite ma to wszystko bez dodatków co powyższe programy. A i jeszcze jedno, starsza wersja było dość powolna i wymagała "mocnej" maszyny.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 01-06-2015 o 15:42

  5. #5
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Moc maszyny nie jest problemem - Mac generalnie działa płynniej, a ja mam przyzwoity procesor i 16 GB RAM...
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Nie wiem tylko, czy w nowej wersji są korekty obiektywów i co tam jest nowego.

    Spróbuję sobie ściągnąć i potestować w wolnej chwili.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Sprawdzałem wszystko co się dało,PS 9,5 też.zostaje przy sprawdzonych dla mnie :LR do całej obróbki +Photo Filtre na wykończenie.
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

  8. #8
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    @RobertON: A rzuć okiem - może jako fachowiec zobaczysz coś, czego ja nie widzę.

    @zysk: Dzięki za informację ;-) Ale czy mógłbyś ciut szerzej? Co w LR jest Twoim zdaniem lepsze, co decyduje o tym, że wolisz LR niż PerfectSuite?z
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 01-06-2015 o 16:04
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    @RobertON: A rzuć okiem - może jako fachowiec zobaczysz coś, czego ja nie widzę.
    Fachowcem nie jestem w żadnym razie (w dziedzinie foto), ale spróbuję coś wypatrzyć jako kompletny amator

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Ale czy mógłbyś ciut szerzej? Co w LR jest Twoim zdaniem lepsze,
    ZA LR:
    Prostota programu,szybkość działania,szybko dostępne najważniejsze funkcje.
    To do amatorskiego zastosowania.Następny krok to fotoszop ,ale ja nie potrzebuję .
    Sorry,ale nie prowadziłem jakichś specjalnych porównań.
    Perf Suite ,poużywałem,uznałem subiektywnie ,ze nie odpowiada mi filozofia pracy tego software.
    Mogę nie mieć racji .
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •