Nodal point dla 18-55mm

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • sh4de
    Dopiero zaczyna
    • 2008
    • 48

    #1

    Nodal point dla 18-55mm

    Witam, chciałem porobić trochę panoramek 360 stopni, nie są to moje pierwsze panoramy, bo już ich trochę zrobiłem, problem w tym, że wcześniej robiłem je na olympusie 560uz gdzie miałem punkt węzłowy i sobie naokoło niego kręciłem aparat na statywie, a teraz mam eos 450d z kitem 18-55mm.

    I nie wiem jak znaleźć punkt węzłowy "Nodal point" dla tego obiektywu
    wpisywałem już w googlach i jakoś, te metody na długopisy czy tam inne, nie do końca to mi wychodzi.
    Może ktoś wie jaki jest punkt węzłowy dla kita? albo ma jakąś prostą metodę jego wyznaczenia. Czekam na odp.
  • Merde
    Grzeczny i układny podpis
    • 2008
    • 7756

    #2
    Tak na szybko wygooglane:

    kaidan.com to Twoje pierwsze i najlepsze źródło informacji o kaidan. Tu znajdziesz także tematy związane z kwestiami ogólnego zainteresowania. Mamy nadzieję, że znajdziesz to, czego szukasz!

    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

    Komentarz

    • sh4de
      Dopiero zaczyna
      • 2008
      • 48

      #3
      dzięki ten pierwszy link mi pomógł

      znalazłem nodal point dla 18-55mm przy najszerszym kącie

      szukamy środek statywu, czyli oś wokół której obracamy aparat,
      następnie ustawiamy tak obiektyw aby ta srebrna obrączka na nim
      (ta przed pierścieniem regulującym ogniskową) była na równo z wspomnianą wcześniej prze ze mnie osią, gdy już tak mamy ustawiony aparat, przesuwamy go jakieś 5-10mm jeszcze do tyłu i to będzie NODAL POINT dla tego obiektywu

      czyli mówiąc prościej nasz punkt przypadnie gdzieś na pierścieniu regulującym ogniskową

      sprawdzałem, obiekty przed obiektywem cały czas się ze sobą pokrywają, niezależnie czy są w środku kadru czy na skrajach

      dla innych obiektywów trzeba postępować tak samo eksperymentalnie jak w pierwszym linku który podał Merde.

      Komentarz

      Pracuję...