Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Witam,
czy jest sens stosowania/posiadania dwóch lamp błyskowych?
Posiadając lampe 430EX - czy jest sens w dokupieniu dodatkowej lampy 580EX II?
Jak mozna praktycznie wykorzystywac te 2 lampy jednoczesnie?.
Rozumiem iz 580-tka moze sterowac praca 430-tki. Czy wowczas lampa slave powinna byc np. na statywie jako doswietlenie lub zamontowana na jakims "wysięgniku" do body?
Gdzie mozna taka kombinacje sensownie stosowac - plener, studio, uroczystosci, inne?
Czy moze lepiej 430 sprzedac i zostawic tylko 580?
Jakie sa wasze doswiadczenia, prosilbym o porade :smile:
Pozdrawiam
Czy warto? Jesli jest taka mozliwosc to na pewno warto z niej korzystac. Zyskujesz wieksza kontrole nad swiatlem. Oczywiscie wymaga to wprawy i prob. Dla przykladu, moja proba, jedna z pierwszych przy portrecie dala nastepujacy rezultat: http://www.canon-board.info/showpost...3&postcount=90
430EX lekko w kontrze, 580EX jako "ambient".
Jak rozumiem 580 miales na body, zas 430 na statywie, sterowana poprzez 580?
Dokladnie. Z racji tego, ze nie mam sprzetu studyjnego typu parasolki, blendy itd. 430EX na statywie skierowalem na firanke, zeby rozproszyc swiatlo. 580EX na body, o ile dobrze pamietam, skierowana 45stopni w sufit z wyciagnietym odblysnikiem. Jest mozliwosc kontroli stosunku sily blysku jednej lampy do drugiej (np. 80% na 430EX, 20% na 580EX) i to mi sie bardzo podoba.
czy jest sens stosowania/posiadania dwóch lamp błyskowych?
też pytanie!
to tak jakbyś zapytał, czy lepiej posiadać jedną rękę czy dwie...
Zamieszczone przez marekk_ok
Posiadając lampe 430EX - czy jest sens w dokupieniu dodatkowej lampy 580EX II?
i tu jest dylemat.
Główne światło na wprost chyba mało kiedy jest pożądane. Zamiast 580EX na dzień dzisiejszy wziąłbym raczej drugą "slave" (420EX/430EX) i do tego sterownik ST-E2.
Zamieszczone przez marekk_ok
Jak mozna praktycznie wykorzystywac te 2 lampy jednoczesnie?.
tam masz przykłady jak używać dwóch źrodeł światła:
Czy wowczas lampa slave powinna byc np. na statywie jako doswietlenie
akurat odwrotnie - raczej "slave" na statywie powinna robić jako główne światło, natomiast 'master' na stopce jako wypełniające (bo co to za główne światło na wprost z aparatu )
i stąd mój dylemat, po co mi taki na aparacie taki smok jak 580EX ?
Jedno rozwiązanie już podałem (druga slave + sterownik), a mnie się osobiście marzy coś czego jeszcze nie ma, a mianowicie mała lampa master ("krzyżówka" 220EX + ST-E2) na stopkę a do tego jedna czy dwie 'slave'
Zamieszczone przez marekk_ok
Rozumiem iz 580-tka moze sterowac praca 430-tki.
dobrze rozumiesz.
Zamieszczone przez marekk_ok
Gdzie mozna taka kombinacje sensownie stosowac - plener, studio, uroczystosci, inne?
w zasadzie wszędzie, tylko trzeba pamiętać o ograniczeniach - sterowanie jest podczerwienią i lampy muszą sie "widzieć"
zasadniczo w pomieszczeniach lepiej się to sprawuje niż na zewnątrz.
Zamieszczone przez marekk_ok
Czy moze lepiej 430 sprzedac i zostawic tylko 580?
430EX nie sprzedawać. To dobra lampa. Kombinować czym ją sterować.
też pytanie!
to tak jakbyś zapytał, czy lepiej posiadać jedną rękę czy dwie...
Główne światło na wprost chyba mało kiedy jest pożądane. Zamiast 580EX na dzień dzisiejszy wziąłbym raczej drugą "slave" (420EX/430EX) i do tego sterownik ST-E2.
........
.. a mnie się osobiście marzy coś czego jeszcze nie ma, a mianowicie mała lampa master ("krzyżówka" 220EX + ST-E2) na stopkę a do tego jedna czy dwie 'slave'
w zasadzie wszędzie, tylko trzeba pamiętać o ograniczeniach - sterowanie jest podczerwienią i lampy muszą sie "widzieć"
zasadniczo w pomieszczeniach lepiej się to sprawuje niż na zewnątrz.
430EX nie sprzedawać. To dobra lampa. Kombinować czym ją sterować.
Dzieki za info.
Rzeczywiscie lepiej posiadac dwoje rąk oraz 2 lampy :-)
Co do sterowania - moze warto (da sie zrobic?) pojsc w radio i obie lampy "wyciagnac" poza body - zamiast ST-E2 - gdzie sterowanie podczerwienia wprowadza ograniczenia (musza sie widziec urzadzenia), ponadto nie jest to chyba najtansze urzadzenie?
Czy sa jakies sprawdzone zamienniki ST-E2 ktore daja te sama funkcjonalnosc, lecz sa oparte na radiowym "przekazie" sygnalu sterujacego, czy raczej nie ma sensu kombinowac i ST jest najlepszy?
Pozdrawiam
Ja własnie nabyłem druga lampę 580 EX II i miałem zamiar pozbyć się 430, ale stwierdziłem, że za pewnie jakies 500zł to się nie opłaca.
Więc została i staram się ją jakoś wykorzystać.
Wrzucam fotkę robioną na szybko przy użyciu obydwu lamp (430 ze stofenem w sufit na 45% z prawej + 580 na body w sufit na 45%)
Fota w żaden sposób nie PSuta, poza lekkim wyostrzeniem po zmniejszeniu.
Taki zestawik nie jest za dyży i zawsze możesz go zabrać w teren.
Zastanawiam się tylko, czy nie nabyć jeszcze kabla i-TTL, czy jakoś tak się to nazywa, żeby zdjąć lampe z body i postawić np: 1,5 m z boku.
jak chcesz ettl, to poczekaj na radiopooper'y.
jak nie widzisz potrzeby posiadania tego, to idz w radio normalne. ja nie wiem w sumie po co mi w lampie na statywie ettl.
5d | 40d | tokina 10-17 fish | canon 24/1.4L | canon 85/1.8 | canon 135/2L | canon 400/5.6L
430ex | 2 x sunpak 555 | metz 60 ct-4 | 2 x elfo 500 | elfo 1200 | PW plus II | sekonic L-758DR
adam chrabąszcz | extreme sport | galeria CB
pytanie do doswiadczonych w sterowaniu lampami...
bede mial 430 i uzywana 550 prawdopodobnie [chyba ze na M polecicie cos tanszego ale mocnego] i chcialem obie spiac radiem ale tu mam pytanie: kupujac radio dostaje sie jeden odbiornik czy warto dokupowac 2 odbiornik czy lepiej o wiele tansza fotocele, chcialbm tego zestawu uzywac z parasolkami?
gdzie mozna poczytac o takich podlaczeniach i ich skutecznosci?
wiem ze 350d to zaden prof sprzet ale tyle chyba potrafi zanim nie pojawi sie nastepca
Zakupilem druga lampe (dobra oferta w fotojokerze byla) i obecnie mam 430EX i 580EX II. Teraz czas to wykorzystac :-)
Czy ktos foci takim zestawem? Wnioski, wskazowki?
Komentarz