Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
1. Kazde swiatlo ma jakas temperature, jezeli przy powiedzmy 6000K biala kartka rejestrowana jest jako biala, to przy wyzszej temperaturze bedzie niebieskawa, a przy nizszej zoltawa/czerwieniawa :wink:
2.podnoszenie lustra przydaje sie np podczas makro. Lustro jest najpierw podnoszone, mija kilka sekund w trakcie ktorych zanikaja wibracje spowodowane podniesieniem lustra i dopiero nastepuje zwolnienie migawki. Zdjecia sa mniej poruszone.
3. Synchronizacja na tylna kurtyne. moze na przykladzie:
Fotografujesz jadacy samochod, otwiera sie migawka i zaczyna sie naswietlanie, moment przed zamknieciem migawki nastepuje blysk "zamrazajac" samochod na zdjeciu. Wszytsko co naswietlilo sie przed blyskiem bedzie tworzylo rozmyta smuge za samochodem sprawiajaca wrazenie ruchu. Jezeli synchronizacja byla by na pierwsza kurtyne wygladaloby to tak jakby samochod jechal do tylu.
1. Kazde swiatlo ma jakas temperature, jezeli przy powiedzmy 6000K biala kartka rejestrowana jest jako biala, to przy wyzszej temperaturze bedzie niebieskawa, a przy nizszej zoltawa/czerwieniawa :wink:
Straszne uproszczenie! Tylko promieniowanie termiczne ciała doskonale czarnego (w dobrym przybliżeniu np. Słońce i żarówka) ma temperature. Inne światła mogą być najwyżej widmo podobne. Np. za Chiny nie ustawisz świetlówki przy pomocy temperatury. Dlatego każdy szanujący się program ma dwa parametry do regulacji balansu bieli. Zazwyczaj tzw. temperaturę i green/magenta.
Można tak:
Rozgrzewając metal zmienia się jego barwa. Początkowo jest czerwony później żółty, aż w końcu biały. Odpowiedni kolor odpowiada temperaturze w Kelvinach. Tak więc każdy kolor światła ma przypisaną swoją temperaturę.
EOS 40D+Grip,EOS 300D+Grip, EFS 17-55IS F/2.8, EF 100-300 USM, EFS 18-55 USM, EF 50 II, TAMRON 28-75 F/2.8, 550 EX, DigiMateII plus 10GB. Dwie lampy studyjne + dwa softboxy. PLFOTO
Tomek ma jednak rację.
Proponuję przestudiować sobie choćby powierzchownie rozkłady widmowe różnych źródeł światła.
Taki mały hint: ustawienia tematyczne wywoływarki RAW w PS. Tam nie zmienia się tylko temperatura ale jeszcze jeden parametr. (Mam na myśli ustawienia typu „daylight” „shadow” itp.)
EOS 40D+Grip,EOS 300D+Grip, EFS 17-55IS F/2.8, EF 100-300 USM, EFS 18-55 USM, EF 50 II, TAMRON 28-75 F/2.8, 550 EX, DigiMateII plus 10GB. Dwie lampy studyjne + dwa softboxy. PLFOTO
Światło białe które oglądamy na codzień nie jest jednorodne, jest składową wielu różnych barw. Jesli rozbijemy światło białe w pryzmacie to uzyskane barwy utworzą spektrum od podczerwieni do nadfioletu. W naturze spotykamy się ze zjawiskiem rozbicia światła na składowe za pomocą kropel wody a efekt tego nazywamy tęczą. Jeśli z jakiegoś powodu którejś ze składowych zabraknie to światło uzyska przewagę innej ze składowych, nazywamy to dominantą. Jeśli w tzw. "białym' swietle przewagę uzyska barwa niebieska to mówimy, że światło ma dominantę niebieską, jeśli czerwona to ma dominantę czerwoną. Barwę światła okresla się w stopniach temperatury barwy, kelwinach (K). Temperatura barwy światła słonecznego w południe wynosi 5500 K do 6000 K, taką samą temperaturę barwy ma światło fotograficznej lampy błyskowej i na taką temperaturę (w wiekszości) zrównoważone są filmy fotograficzne. Jesli swiatło ma dominantę niebieską to temperatura barwy jest wyższa, jeśli czerwona to niższa. Najwiekszym problemem jest to, że nasz mózg przesyłając informacje o barwie swiatła wprowadza automatyczne poprawki koloru tak by wydawało nam się, że widzimy światło białe nawet jesli na prawdę białym nie jest. Film natomiast rejestruje rzeczywistość taką jaka jest, stąd czasem nieprzewidywalne (przynajmniej na początku) zmiany kolorystyczne odbitek.
no dobra ale jak ja moge ta wiedze zastosowac jezeli wiem ze swieca ma temperature swiatla 1800?
Jesli chcesz by przy danym oswietleniu kolory byly (w miare) dobrze odwzorowane i jesli posiadasz aparat, ktory ma regulacje balansu bieli wlasnie wg Kelvinow to nastawiasz ten balans bieli na tyle Kelvinow ile ma zrodlo swiatla.
Mozna rowniez zrobic zdjecie w formacie RAW (o ile go masz w aparacie) i pozniej przy konwersji RAW rowniez ustawic odpowiedni balans bieli wg Kelvinow.
Jesli chcesz by przy danym oswietleniu kolory byly (w miare) dobrze odwzorowane i jesli posiadasz aparat, ktory ma regulacje balansu bieli wlasnie wg Kelvinow to nastawiasz ten balans bieli na tyle Kelvinow ile ma zrodlo swiatla.
Mozna rowniez zrobic zdjecie w formacie RAW (o ile go masz w aparacie) i pozniej przy konwersji RAW rowniez ustawic odpowiedni balans bieli wg Kelvinow.
no ok
wiekszosc chyba ma balans tematyczny, custom i raw
jak to robicie w praktyce?
cyk zdjecie[raw] i pozniej na oko z tego co widac na fotografii czy jakas notatka o panujacych warunkach?
bo nie zawsze mam czas od razu zajac sie fotka i czesto cos sie robi nawet kilka tyg pozniej
EOS 5Dkm3; EOS 50E; Canon 17-40L f4; Canon 100-400L; Canon 50/1,8; Canon 28-80 f3,5-5,6 IV; Carl Zeiss Jenna - Sonnar 135 f3,5 MC; Polar Hoya HMC i kilka roznych UV;
Komentarz