PDA

Zobacz pełną wersję : fotografowanie szkła, jak to robić?



Fresh
10-11-2004, 15:44
Witam serdecznie,

mam prosbe o wszelkie info na temat fotografii szkła (butelki, wazoniki, słoiki, szyby itd), jak to robić, jakich filtrów uzywać (gdzies slyszałem o filtrach polaryzacyjnych), gdzie znaleźć jakies informacje w sieci na ten temat itd. Moze ktoś z was mial juz z tym tematem do czynienia...
bede wdzieczny za pomoc

Chrismela
10-11-2004, 23:08
nie da sie ogolnie powiedziec jak to robic , szkło i biżuteria to jedne z najtrudniejszych przedmiotow do fotografowania, musisz wiedziec jaki efekt chcesz uzyskac , czy cienie mają byc mocne (czasza) czy miękkie (duzy soft), duze czy male , czy na butelce odbicia zrodel swiatla maja byc newidoczne ? jezeli tak to musisz uzyc namiotu bezcieniowego . czesciej jednak w przypadku butelek stosuje sie oswietlenie z softboxami po to by podkreslic ich ksztalt.
do swojego studia bedziesz potrzebowal przynajmniej 2 lamp, do tego prostokatne softboxy beda najbardziej uniwersalne ,plastry miodu do softow moga byc przydatne , 2 blendy , stol bezcieniowy , stol ze szklanym blatem , namiot bezcieniowy , jednokolorowe tła - biale i czarne to podstawa.
jezeli robisz zdjecia w warunkach studyjnych to kontrolujesz swiatlo a zatem nie masz "lewych" odblaskow wiec i filtr pl bedzie ci niepotrzebny . przydatne mogą byc za to filtry kolorowe do lamp

Vitez
11-11-2004, 03:14
do swojego studia bedziesz potrzebowal przynajmniej 2 lamp, do tego prostokatne softboxy beda najbardziej uniwersalne ,plastry miodu do softow moga byc przydatne , 2 blendy , stol bezcieniowy , stol ze szklanym blatem , namiot bezcieniowy , jednokolorowe tła - biale i czarne to podstawa.

A teraz zachec kolege i podaj orientacyjny koszt takiego zestawu wyposazenia do studio. Moze w 10 tys sie zmiesci ;)

Pszczola
11-11-2004, 09:21
Da sie zrobic domowymi sposobami. Rozproszone oswietlenie, softboxy domowej roboty. Namiot bezcieniowy jest super, ale troche klopotliwy w stosowaniu. Trzeba 'niestety' zrobic wiele testow i chyba najlepiej cyfra, bo proces obrobki od pstrykniecia do zdjecia jest najszybszy. A rozne szklo, roznie fotografujemy.

Wiecej o namiocie:

http://www.cdrom.pl/modules/tutorials/viewtutorial.php?tid=6

A tu go mozemy dla przykladu kupic lub podpatrzec co i jak i zrobic samemu (ceny w sieci w okolicach 200zl:

http://www.fotozoom.pl/prod.php?idg=81&idp=1652

Chrismela
11-11-2004, 17:34
A teraz zachec kolege i podaj orientacyjny koszt takiego zestawu wyposazenia do studio. Moze w 10 tys sie zmiesci ;)Jak ktos sie pyta na forum jaki aparat kupic to kolega Vitez radzi kupic najtanszego zenita ?
Zestaw lamp ELFO (http://www.elfo.com.pl/) miqro 200 (do fotografii "stolikowej" zupełnie wystarczy) z parasolami ,statywami , kablami i torba to 2100 zl , 2 softy 40x60 - 360zl ,namiot ok 250zl , reszte rzeczywiscie mozna samemu zrobic.calkowity koszt wyniesie max 4tys.- za zestaw do pracy !( polowe tego co kolega Vitez zaplacil za 10d+tamrona 28-75 do fotografowania dla przyjemnosci :wink: ) . Można zbudowac zestaw jeszcze taniej , kupujac TUTAJ (http://www.funsports.pl/f-default-f.htm) zmontujesz ladny komplet w cenie od 1500 do 2500 zl. 8)

Vitez
11-11-2004, 21:31
Szczerze ci radze Chrismela powstrzymywac sie od osobistych wycieczek porownawczych per "kolega Vitez" w swoich postach. Nieuprzejme to troche.
Osobiste wypady piszemy na PW a nie w postach - kultury troche wiecej prosze.

Chrismela
11-11-2004, 21:38
w zalozeniu bylo to bardzej zartem niz zlosliwie , jezeli urazilem to przepraszam ,

satriani
12-11-2004, 11:44
pszczola: swietne te linki które podałeś wyżej!

Pszczola
12-11-2004, 19:08
Dosc dobre efekt mozna przy pomocy tego osprzetu uzyskac, no i koszta nie ida w tysiace ;-)

Vitez
13-11-2004, 02:16
Dosc dobre efekt mozna przy pomocy tego osprzetu uzyskac

A pokaz 8) , czy moze "tylko slyszales" ? ;)

Przemek Białek
13-11-2004, 03:19
do swojego studia bedziesz potrzebowal przynajmniej 2 lamp, do tego prostokatne softboxy beda najbardziej uniwersalne ,plastry miodu do softow moga byc przydatne , 2 blendy , stol bezcieniowy , stol ze szklanym blatem , namiot bezcieniowy , jednokolorowe tła - biale i czarne to podstawa.

A teraz zachec kolege i podaj orientacyjny koszt takiego zestawu wyposazenia do studio. Moze w 10 tys sie zmiesci ;)

Vitez w przeciwienstwie do ciebie inne osoby cos robia albo proboja robic a ty tylko sie sadisz jak ktos na ciebie pojedzie! Pamietaj ty zawsze zaczynasz pierwszy!!!

Pszczola
13-11-2004, 09:22
A pokaz 8) , czy moze "tylko slyszales" ? ;)

Nie nie tylko slyszalem. Ale pokazu nie bedzie, bo zdjecia byly robione jakies 8 lat temu na strychu u kolegi, co to sprzet mial tam porozkladany (takie male studio) i dodatkowo pstrykalismy jego sprzetem (lustrzanki na litere N..) ;-)

Nie mam wiec ani negatywow, ani odbitek. Tyle tylko, ze w sieci bez wiekszych problemow zdjecia takie znajdziesz jesli sie postarasz, np.:

http://www.cdrom.pl/modules/tutorials/viewtutorial.php?tid=6

http://www.fotopasja.pl/galeria/details.php?image_id=283

hazan
13-11-2004, 15:07
do swojego studia bedziesz potrzebowal przynajmniej 2 lamp, do tego prostokatne softboxy beda najbardziej uniwersalne ,plastry miodu do softow moga byc przydatne , 2 blendy , stol bezcieniowy , stol ze szklanym blatem , namiot bezcieniowy , jednokolorowe tła - biale i czarne to podstawa.

A teraz zachec kolege i podaj orientacyjny koszt takiego zestawu wyposazenia do studio. Moze w 10 tys sie zmiesci ;)

Vitez w przeciwienstwie do ciebie inne osoby cos robia albo proboja robic a ty tylko sie sadisz jak ktos na ciebie pojedzie! Pamietaj ty zawsze zaczynasz pierwszy!!!


Drogi Przemku - mam już troche dość że wpieprzasz swoje trzy grosze wszędze tam gdzie wypowiada się Vitez (nawet jeśli to nie twój wątek i nie pisałeś w nim wcześniej) - skończ z tym prosze (ostatni raz). To forum jest o fotografii i apratach marki Canon - to tak dla przypomnienia.

Przemek Białek
13-11-2004, 16:02
Drogi Przemku - mam już troche dość że wpieprzasz swoje trzy grosze wszędze tam gdzie wypowiada się Vitez (nawet jeśli to nie twój wątek i nie pisałeś w nim wcześniej) - skończ z tym prosze (ostatni raz). To forum jest o fotografii i apratach marki Canon - to tak dla przypomnienia.

Wpieprzam bo nietoleruje takich ludzi ktorym nic niemozna powiedziec a po innych osobach jezdza jak po dzikim osle! a w tej chwili zaczynam rozumiec ze to forum jest jednym wielka kumoterska pogaduszka kolesi i wazelina az wyblywa mi z monitora!
jestesci poprostu zenadni poniewaz kazdy ma prawo slowa pisanego jesli nikogo nie obraza a widze ze w gronie kolezenskim sprawa wyglada troche inaczej!

hazan
13-11-2004, 16:07
Drogi Przemku - mam już troche dość że wpieprzasz swoje trzy grosze wszędze tam gdzie wypowiada się Vitez (nawet jeśli to nie twój wątek i nie pisałeś w nim wcześniej) - skończ z tym prosze (ostatni raz). To forum jest o fotografii i apratach marki Canon - to tak dla przypomnienia.

Wpieprzam bo nietoleruje takich ludzi ktorym nic niemozna powiedziec a po innych osobach jezdza jak po dzikim osle! a w tej chwili zaczynam rozumiec ze to forum jest jednym wielka kumoterska pogaduszka kolesi i wazelina az wyblywa mi z monitora!
jestesci poprostu zenadni poniewaz kazdy ma prawo slowa pisanego jesli nikogo nie obraza a widze ze w gronie kolezenskim sprawa wyglada troche inaczej!

No tak - ponieważ na tak sformułowany atak brak mi agrumentów dlatego doradzam coś na uspokojenie.
Nie wiem czy przedstawiasz pogląd równiez innych ale ja na takim poziomie nie mam zamiaru dyskutować - dążysz z całej siły do konfrontacji pisemnej ( czytaj - następnej kłótni ) i dlatego twoje zapędy będe starał się chamowac.

Nie chcę cie równiez namawiać do opuszczenia forum - ale jeśli jest tu tak żle nie musisz tu zaglądać jest wiele miejsc w sieci gdzie będzie ci z pewnościa lepiej..

Przemek Białek
13-11-2004, 23:22
No tak - ponieważ na tak sformułowany atak brak mi agrumentów dlatego doradzam coś na uspokojenie.
Nie wiem czy przedstawiasz pogląd równiez innych ale ja na takim poziomie nie mam zamiaru dyskutować - dążysz z całej siły do konfrontacji pisemnej ( czytaj - następnej kłótni ) i dlatego twoje zapędy będe starał się chamowac.

Nie chcę cie równiez namawiać do opuszczenia forum - ale jeśli jest tu tak żle nie musisz tu zaglądać jest wiele miejsc w sieci gdzie będzie ci z pewnościa lepiej..

jedna rzecz: staraj sie byc neutralny!

hazan
14-11-2004, 00:23
jedna rzecz: staraj sie byc neutralny!

Sorry ale przy twoich tekstach nawet jak bym się starał to i tak nie bede neutralny - bo własnie opluwasz wszystk co robie jednym lub dwoma zdaniami.

Przemek Białek
14-11-2004, 03:26
Sorry ale przy twoich tekstach nawet jak bym się starał to i tak nie bede neutralny - bo własnie opluwasz wszystk co robie jednym lub dwoma zdaniami.

skon czmy ta bezsensowna dyskusja! ale ja i tak wiem swoje!

piter
21-11-2004, 23:50
Witam,
wiem, ze troche pozno ale moze komus sie przyda: Fotografowanie szkła - światło odbite (http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=4581)
Pozdrawiam

Fresh
22-11-2004, 11:13
dzieki wielkie chłopaki,

faje te linki co podesłaliscie, rzeczywiscie naswietlilo mi to sprawe w znacznym stopniu
teraz nie ;pozostalo nic jak poszukac jakiegos przescieradełka i wydziargac sobie taki sprytny namiocik bezcieniowy. swoja droga to nie wiedzialem ze cos takiego istnieje :)
ten link co Piter podeslal tez ciekawy jest i w sumie sposób który jest tam opisany dal nawet fajny efekt.
szkoda tylko ze niektorzy sie przy tej okazji poklocili no ale tak nieraz bywa na forum:)

dzieki jeszcze raz i pozdrawiam

ps. jakby komus wpradla w rece ksiazka traktujaca szerzej ten temat to bede wdzieczny za link.
wpadła mi ostatnio w łapska jakas ksiazka pt. fotografia studyjna i mimo ze troche juz przeterminowana to bylo tam wiele fajnych rzeczy. Znacie moze jakies fajne pozycje dotyczace fotografi studyjnej?
bede wdzieczny za info

DoMiNiQuE
26-02-2005, 00:05
widze, ze ten w watek zahaczyl o stol bezcieniowy.
czy ktorys z szanowych forumowiczow wykonal takowy samodzielnie?
wlasnie zabieram sie do proby wykonania takowego ale niestety nie dysponuje wszystkimi potrzebnymi materialami poza pleksi. zrodzila mi sie nagle potrzeba posiadania czegos takiego wiec kombinuje.
chetnie poznam Wasz pomysly :) (wiem wiem jest troszke o tym w sieci ale chcialbym poznac Wasze sprawdzone domowe konstukcje ;) )

Pszczola
21-05-2005, 15:22
Odkupuje 'stary' temat w zwiazku z aukcja na Allegro z namiocikiem bezieciowym.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50698186